Snížení sociálních odvodů, zrušení EET, daňové prázdniny pro rodiny se třemi a více dětmi, zvyšování platů učitelů, investice atd. Pětikoalice představila programové prohlášení. Jak to jde, pane docente, všechno dohromady? Odkud předpokládáte, že budou peníze přesouvat?
Peníze na to je především potřeba vydělat. To chce podporu našich firem. I těch působících ve službách. Zejména vytvářením exportních příležitostí rozumnou politikou všech azimutů, aby si mocnější neřešili své problémy na náš úkor. Dále energetickým zabezpečením ekonomiky tak, aby byla konkurenceschopná. V programovém prohlášení však čtu věci, které jdou přímo proti tomuto a které z naší země dělají obětního beránka.
Argumenty zní, že digitalizací a zrušení různých agend mohou omezit množství úředníků a ušetřit. Je to cesta?
V tomto má pravdu pětikoalice jako ve všem ostatním. Návrat k demokracii začal likvidací poměrného zastoupení ve Sněmovně. Úspora úředníků začíná zvýšením počtu ministerstev. Je to cesta… Do pekel.
Marian Jurečka se měl nejdřív vrátit na Ministerstvo zemědělství, teď se objevují zprávy, že nahradí Janu Maláčovou v resortu práce a sociálních věcí. Jurečka odmítá, že by někdo prosazoval cokoli asociálního a hodlá reflektovat potřeby lidí. Lze takové sliby vládě věřit? Nebude se opakovat Nečasova-Kalouskova vláda?
Nečasova-Kalouskova vláda byla do značné míry pod kontrolou opozice. Tato je jen pod kontrolou zahraničních protektorů. Je to spíše pátá kolona než pětikoalice. Mám dojem, že jejich „PATŘÍME NA ZÁPAD“ znamená „PATŘÍME ZÁPADU“, protože JE koupili a ONI nás prodali. To, kde bude Jurečka sloužit, je celkem jedno. Vždyť to jsou všichni odborníci na všechno.
Předseda ODS a budoucí premiér Petr Fiala slibuje „skutečnou důchodovou reformu“ s minimální penzí a zohledněním počtu vychovaných dětí. Vy se tímto tématem dlouhodobě zabýváte, co říkáte na plán pětikoalice?
Je potřeba znát detaily. To, že v tuto chvíli nenavrhují obnovení Kalouskova druhého pilíře, je spíše dobrá zpráva. Bonus za děti je v pořádku. Lze ho dělat i připsáním části toho, co děti do penzijního fondu odvádějí, ve prospěch jejich rodičů, tj. motivovat nejen k plození dětí, ale i jejich výchově. Je to tradiční téma lidovců, v tomto jsem je vždy podporoval.
Důchodová reforma bude mít tři pilíře. První základní, druhý zásluhový a do třetího si budeme spořit sami. Je to vůbec realistické? Naspořit si, když je vše drahé?
Ale to je přece totéž, co navrhovala komise Maláčové – rozdělení prvního pilíře na „nultý“ (základní v podobě jednotné testované dávky), zásluhový a ponechat třetí pilíř, tj. státní podporu dobrovolného penzijního spoření. Nejde o žádnou reformu, ale dílčí úpravy. Pětikoalice se ani nevyjádřila k tomu, jakým směrem chce jít, aby zabezpečila stabilitu penzijního systému, tj. kterou ze „čtyř cest Maláčové“ vybere (snížit důchody, zvýšit odvody do důchodového systému, dodotovat důchody z daní, prodloužit věk odchodu do důchodu), případně, zda uvažuje o té páté cestě. Pátá cesta je výrazně zvýšit motivace zabudované do penzijního systému k prodloužení doby produktivního (výdělečného) uplatnění člověka. Něco podobného navrhuje Věslav Michalik. Ten ovšem bude patrně ministrem průmyslu. Uvidíme, kudy se pětikoalice vydá. Třeba nebude dělat vše tím nejhorším protinárodním způsobem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá