Čísla prokázaně nově nakažených začínají podle testů klesat. „Chci věřit, že v minutě dvanácté utečeme hrobníkovi z lopaty, a že ke kolapsům zdravotního systému u nás nedojde. Nebude to kvůli činnosti politiků a orgánů státu, ale navzdory činnosti politiků a orgánů státu,“ řekl jste mi v minulém rozhovoru. Podařilo se, podle vás, zabránit kolapsům zdravotního systému, před kterým jste varoval, pokud by nedošlo k tvrdým opatřením?
Zdá se, že ano. Ale zatím bych nejásal, abychom to nezakřikli. Poklesly počty nově diagnostikovaných pacientů a zdá se, že to není jen tím, že celkově výrazně poklesl i počet provedených testů, protože jsme omezili trasování a přestali na testy lidi posílat. Situaci v nemocnicích však mohou zhoršit právě ti pacienti, kteří na testy nedorazili. Ti budou se zpožděním zhruba deseti dnů stejně přicházet do nemocnic. Porovnáním úmrtnosti v minulých letech a letos navíc zjišťujeme, že přibližně polovina lidí s covidem už od léta umírá doma a vůbec se nedostane do oficiálních statistik. Sice nám tak nezahlcují zdravotního systém, ale opravdu si nejsem jist, že bychom se z toho měli nějak zvlášť radovat.
Jde tedy o zásluhu Čechů, že se situace lepší?
Určitě ano. Ostatně vidíme, že ačkoliv opatření platí na celém území republiky, nejlépe podle všeho zabírají v Praze. Zdá se, že v Praze se snaží největší část lidí dodržovat protiepidemická opatření.
Nechal jste se slyšet, že vládní opatření jsou cárem papíru. Proč?
Kvůli mnoha výjimkám, a tedy špatné vymahatelnosti. Možná jsem v tomto směru trochu přeháněl. Ale je fakt, že v současné době je většina opatření vymahatelná opravdu těžko. To, že aspoň trochu zabírají, je dáno hlavně tím, že poměrně slušné procento obyvatelstva se chová zodpovědně a rozumná opatření dodržuje.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný s týmem připravil takzvaný systém PES – tedy dvě tabulky. Jedna bude přehledně ukazovat stupeň omezení podle aktuální situace, druhá omezení v konkrétní oblasti. Jde o vhodný postup?
Ještě jsem tabulky neviděl, ale v obecné rovině určitě ano. Nějaký takový systém tady měl být už dávno. Teď jde hlavně o to, aby byl smysluplný a aby se epidemiologové, ministerstvo zdravotnictví a krizový štáb podle něj řídili a nesnažili se ho ohýbat podle přání politiků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová