Prohrají všichni, říká o válce expert Bohbot. USA ztratí hodně ze své prestiže

03.05.2022 15:32 | Rozhovor

„Tahle válka nebude mít vítěze. Prohrají všichni,“ myslí si David Bohbod, ředitel Centra pro výzkum terorismu, podle kterého Rusko podcenilo odhodlání USA a NATO podporovat Ukrajinu v jejím válečném úsilí a intenzitu a rozsah jimi poskytované pomoci. „Ale až všem dojde, jak zbaběle se zachovali Američané, kteří sice bojovali až do posledního ukrajinského vojáka, ale báli se přímé konfrontace s Ruskem, ztratí hodně ze své prestiže. Rozhodně ztratí respekt a vojenské vztahy na Blízkém východě,“ myslí si bezpečnostní expert, který se v úvodu rozhovoru pro ParlamentíListy.cz vrátil také k nedávným prezidentským volbám ve Francii.

Prohrají všichni, říká o válce expert Bohbot. USA ztratí hodně ze své prestiže
Foto: Archiv D. Bohbota
Popisek: Bezpečnostní expert David Bohbot

Pane Bohbote, než se začneme bavit o Ukrajině, která je dnes naším hlavním tématem, chci se zeptat na Francii. Tvrdil jste, že problém radikálního islámu ve Francii roste a lidé cítí nebezpečí, ačkoliv u nás o tom příliš neslyšíme. Jak si tedy vysvětlujete poměrně velký náskok, s nímž zvítězil Emmanuel Macron nad Marií Le Pen?
 
Myslím, že výsledky ve volbách nepopírají mé tvrzení, naopak potvrzují, že Francouzi mají velký problém, který je donutil změnit názor a podporovat Marii Le Pen. Ta se před deseti lety s osmnácti procenty hlasů nedostala ani do druhého kola, v předminulých volbách získala třiatřicet procent a v těch posledních už celých čtyřicet dva procent hlasů. Co z toho plyne? Jestliže padesát osm procent voličů bylo proti Le Penové, která se ostře vymezuje proti islámu, znamená to, že Macronovi zajistili vítězství právě muslimští voliči. Ti dnes tvoří minimálně deset procent francouzského elektorátu a za vydatné podpory EU volili prezidenta Macrona prakticky stoprocentně. A můžeme si být jisti, že volili všichni.
 
 
Pojďme ale teď na Ukrajinu. V čem je druhá fáze ruské operace podle vás jiná, než byla ta první?
 
V tak zvané „první fázi operace“ Rusové pravděpodobně očekávali rychlé vojenské vítězství, následované politickými jednáními na úrovni EU a NATO o budoucnosti Ukrajiny. Nečekali, že Ukrajina bude mít v takovém množství k dispozici nejmodernější západní techniku protitankovou a protileteckou techniku. Nečekali, že ukrajinská armáda bude mít zajištěný online přístup ke zpravodajským informacím, umožňujícím jí zasahovat rychlými útoky jejich slabá místa, například špatně chráněné konvoje, sklady munice a podobně. A zřejmě také nečekali, že na území Ukrajiny bude operovat velké množství západních poradců, a ačkoliv to NATO popírá, také malých speciálních jednotek jejích zemí.
 
Jak politické vedení Ruska v čele s Putinem, tak velení ruské armády se zřetelně poučily. Došlo k výměnám na nejvyšších místech ruské armády. Asi nejdůležitější změnou je pravděpodobně výrazné přehodnocení cílů, kdy namísto politického jednání, navazujícího na vojenský úspěch, zvolilo Rusko cestu dosažení vojenského vítězství na východní Ukrajině, obsazení Doněcka a Luhanska a zajištění koridoru na Krym. Je otázka, nakolik hrají v těchto plánech možnost obsazení černomořských přístavů Cherson a Oděsa a příbřežních území Ukrajiny až po hranice s Rumunskem.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 0


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

4:46 Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

Ke konci Fialovy vlády můžeme podle profesora Jiřího Svobody říci, že experiment Rychetského Ústavní…