Rady do epidemie od odborníka na přežití: Co naši předkové věděli a my si musíme znovu uvědomit

21.03.2020 15:21 | Zprávy

ROZHOVOR Každý stát v Evropě si pandemii koronaviru řeší po svém, což není zrovna prozíravé. Podle mě by právě kroky proti ní měly být po celé Evropě koordinovány, aby nařízení byla jednotnější. To říká odborník na přežití z firmy Outdoor Survival Amar Ibrahim. Narodil se v Československu, ale jeho předci z otcovy strany pocházejí z Persie. Při určité míře představivosti ho lze vizáží přirovnat k Mikeu Martinovi, plukovníkovi SAS ve výslužbě, ze špionážních románů Fredericka Forsytha.

Rady do epidemie od odborníka na přežití: Co naši předkové věděli a my si musíme znovu uvědomit
Foto: Archiv AI
Popisek: Instruktor kurzů přežití Amar Ibrahim

Kvůli pandemii koronaviru zde máme největší omezení obyvatelstva a z něj vyplývající hysterii za posledních třicet let...

Troufnu si říct, že jsou to největší omezení od vzniku Československa, tedy co se týče stavu míru. První a druhá světová válka, tam to bylo jasné. Za Hitlera byly potraviny na příděl, ale protektorát byl hlavně továrnou fašistického Německa. Dost hysterie si Čechoslováci zažili za měnové reformy roku 1953, kdy se z jejich životních úspor stala téměř pára nad hrncem. A samozřejmě invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Špatně se mi o tom v tak kritické době mluví. Pořád ale ještě nejde o zákaz vycházení a patroly vojska v ulicích.

Vždy, když hovořím o pohromách, které bude muset lidstvo v dohledné době řešit, tak jde o blackout, tedy výpadek dodávky elektřiny, ekonomický kolaps a až na třetím místě je epidemie. Teď to budu muset přehodnotit.

Jsou ta opatření nutná?

Většina obyvatel se omezením podřídila. Domažlice nyní vypadají jako město duchů, v některých obchodech s potravinami nosí prodavači roušky a mají rukavice. Je to na přístupu. Teď řeknu něco drsného, ale je to z praxe. Podle mě liknavost vymizí, až začnou lidé umírat. Pak si hrozbu uvědomí i menšina, která vše bere na lehkou váhu.

A ještě něco. Podívejte se, jak často se ve městech zkoušejí sirény. A teď, kdy by měly oznámit určitý stupeň ohrožení či potřebu pozornosti obyvatel, mlčí. Mám na mobilu aplikaci Záchranka a ta je kvalitní, ale třeba sms od O2 jsou vždy dost zpožděné.

Byla opatření přijata včas?

Jak se to vezme. Buďme rádi, že se vláda chová zodpovědněji než v jiných vyspělých zemích Evropy. Na druhou stranu, mohla ta opatření přijít dřív. Pořád se hovořilo o tom, že Čína je daleko. Pak se epidemie ve velkém rozjela v Itálii. Můj děda říkával, že blízko je všechno to, kam za den dojedeš autem, což Itálie už je. V dnešním propojeném světě je už i tahle poučka ale zastaralá. Za normální situace byste si vzpomněli a ráno můžete být třeba v Mexiku.

S tak zákeřnou a rychle přenosnou epidemií ale asi nikdo z nás nepočítal...

Ale jo, dalo se to odvodit z historie. Mor a epidemie zvaná černá smrt k nám doputovaly taky z Číny. Přesněji do Benátek. Na začátku února to dávali v jednom díle seriálu Lidstvo: Příběh nás všech. Je třeba se jen poučit a udržovat patřičné zásoby léků, potravin a surovin. V Německu vláda v roce 2016 doporučila lidem vytvořit si zásoby potravin na deset a vody na pět dnů. I když se tomu místní novináři divili, nebyl to tak špatný nápad.

V Británii dali pandemii koronaviru volný průběh. Nejvíce ohrožení lidé byli izolováni a čeká se, až si zbytek obyvatelstva bez větších omezení vytvoří takzvanou kolektivní imunitu. Je to trochu drsná cesta, nezdá se vám?

Musím upozornit, že nejsem lékař. Učím jen základy první pomoci. V mnoha zemích přestali na koronavirus testovat lidi, kteří nepatří do rizikových skupin. Stejně nemocniční lůžka a zdravotnické pomůcky nestačí.

Jen se divím, kam se v téhle situaci schovala Evropská unie, když jí je za normální situace všude dost. Každý stát v Evropě si pandemii koronaviru řeší po svém, což není zrovna prozíravé. Podle mě by právě kroky proti ní měly být po celé Evropě koordinovány, aby nařízení byla jednotnější.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…