Vezměme to od začátku. Donald Trump přes víkend na mítinku oznámil, že USA vypoví smlouvu o regulaci raket středního a krátkého doletu (INF). Řekněme si nejprve, dojde k tomu vůbec? Nevsadil byste si na to, že jde o předvolební heslo, které zůstane nenaplněno?
Nevsadil. Naopak. K současné přípravné fázi studené války 2.0 patří silácká gesta a hazardování. Smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu patřila k vrcholům denuklearizace Evropy během vrcholné fáze studené války a způsobila oteplení vztahů mezi soupeřícími mocnostmi. SSSR a USA díky její ratifikaci zlikvidovaly celou kategorii těch nejničivějších a nejnebezpečnějších zbraní – pozemní balistické nosiče jaderných hlavic operačně taktického a taktického doletu. Smlouva se bohužel nevztahuje na rakety vypouštěné z lodí a ponorek.
Technický pokrok dosažený v jaderné a raketové technologii způsobil miniaturizaci jak hlavic, tak raket. Začátkem roku 1977 Sovětský svaz poprvé nasadil na svých evropských územích RSD-10 Pioněr (dle západního názvosloví SS-20) na mobilní platformě o dosahu 5000 km s třemi nezávislými individuálně zaměřenými návratovými moduly (MIRV) obsahující tři nukleární 150kilotunové hlavice. Balistické střely s oddělitelnými hlavicemi byly tehdy vnímány experty jako potenciální hrozba pro světovou stabilitu a faktor zvyšující riziko eskalace mezinárodních konfliktů. První opravdovou konstrukcí MIRV byl Minuteman III, který byl zaveden v roce 1970 a nesl tři menší 170kt hlavice W62 namísto jediné 1,2megatunové W56 používané v předchozích verzích této střely. MIRV umožnila Spojeným státům překonat všechny možné systémy ABM (protibalistické ochrany Moskvy) bez zvýšení velikosti raketové flotily. Zavedení MIRV vedlo k zásadní změně strategické rovnováhy a uvažování o obraně. U raket s jednou hlavicí bylo myslitelné, že by šlo postavit obranu, která by používala rakety k útoku na jednotlivé bojové hlavice. S MIRV bylo potřeba třikrát až dvanáctkrát tolik (14x v konfiguraci Trident II) obranných raket, což učinilo útok nákladově a technologicky dosažitelnější. Zároveň několik malých hlavic způsobuje mnohem větší plochu cílové škody než jedna „velká“ hlavice, což snižuje počet střel a startovacích zařízení potřebných pro danou úroveň zničení. Dolet sovětských raket RSD-10 Pioněr byl dost velký na to, aby dosáhl západní Evropy z území Ruska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka