Rázný hlas z poslaneckého klubu KSČM: Četník z Washingtonu je největší nebezpečí světa, horší než islamisté. Toto vše vám tají...

13.09.2014 14:11 | Zprávy

ROZHOVOR V den výročí 11. září jsme se dozvěděli od Baracka Obamy, že Spojené státy se nebudou rozpakovat podniknout akci proti radikálům z hnutí Islámský stát. Poslanec KSČM Jiří Valenta považuje roli USA jako „světového četníka“ za mnohem nebezpečnější než prvky fundamentalistického islamismu, i když uznává, že ty jsou nebezpečné také. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz byla také řeč o ukrajinské krizi a angažmá Ruska v tomto konfliktu.

Rázný hlas z poslaneckého klubu KSČM: Četník z Washingtonu je největší nebezpečí světa, horší než islamisté. Toto vše vám tají...
Foto: Michal Drabík
Popisek: Jiří Valenta

Zatím se zdá, že příměří na Ukrajině by mohlo být trvalé. Prezident Porošenko oznámil, že z území Donbasu odešlo 70 % přítomných ruských vojáků. Jak to s jejich přítomností podle vás ve skutečnosti bylo?

Příměří je reálný výsledek faktu, že se ani jedné straně již nechce dále bojovat. Oběti jsou příliš velké! Co se týče přítomnosti ruských vojsk, jednotlivé zdroje se ve svých informacích liší. A naše média nejsou až tak objektivní, abych si mohl utvořit zcela objektivní názor na přítomnost ruských vojáků, jestli tam tedy vůbec jsou. Podle mých informací se domnívám, že žádné organizované složky armády Ruské federace na Ukrajině nejsou. Nemám ani informace o tom, zda jsou tam postranním způsobem vysíláni jednotlivci, kteří to tam organizují a dávají dohromady separatistický odpor, nebo jej logisticky podporují. Samozřejmě to je teoreticky možné, ale jistě to není v tak masovém množství, jak uvádí západní zdroje.

Nesouhlasíte s názory komunistického poslance, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Františka Janoucha, Alexandra Tomského, Cyrila Svobody (z 1. 9. 2014), Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Jaroslavy Janderové, Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla SchwarzenbergaAlexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody (22.8.2014), Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka či Džamily Stehlíkové.

A co Krym, kde Rusko jejich přítomnost nejprve popřelo, ovšem potom byli Putinem vyznamenáni?

To je otázka interpretace. Vyznamenán může být Putinem třeba i občan ruské národnosti, který žije na Ukrajině, nebo i jiní. Může to být také člověk s ukrajinským státním občanstvím, který dnes bojuje na straně povstalců. Západními sdělovacími prostředky pak může být takový člověk vydáván za ruského vojáka. Ale vzhledem k nedostatku informací k některým záležitostem nemohu přijmout zásadní stanovisko. Mohu se proto pouze domnívat nebo takzvaně vařit z vody. Nezaznamenal jsem ale v této souvislosti, že by jakýkoliv příslušník pravidelné armády Ruské federace, když už by tam tedy bojoval, byl potom také nějakým způsobem Putinem oceněn. 

Vraťme se ještě zpět k příměří. Podle některých komentátorů jsou jeho podmínky de facto kapitulací Kyjeva. Jaký vývoj očekáváte dále?

Na straně Kyjeva je masivní převaha podpory Evropské unie a západních zemí. I kdyby Rusko nakrásně podporovalo druhou stranu, i tak je to z pohledu převahy nevyvážené směrem ke Kyjevu. Když jsem se ale teď doslechl, že „povstalci“ propustili skoro tisíc zajatců, tak aktuální vojenská převaha na jejich straně asi je. Je to však také chyba našich médií, že nám nedokážou přesně popsat daný stav. Přitom tam máme zpravodaje České televize, Českého rozhlasu a další nezávislé pozorovatele. A ti tamější situaci popisují natolik tendenčně, že občan České republiky si může myslet, že se v případě separatistů jedná o hrstku jakýchsi fanatiků, kteří bojují za odtržení určitého území od Ukrajiny. V těchto oblastech je ale třeba až devadesát procent rusky mluvících lidí, případně občanů ruské národnosti. Jednoduše porazit vládní silou tato území nelze. A těch tisíc zajatců je velmi výmluvný aspekt, který uznal i Kyjev.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

4:44 Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

Vynakládat pět procent HDP na obranu, nebo vytáhnout učebnice ruštiny? Bezpečnostní expert a bývalý …