Chystaná reorganizace policie vyvolala vládní krizi. Do kritiky plánu vedení policie se razantně zapojilo i státní zastupitelství, reformu policie kritizoval i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, dokonce požádal o odložení reformy o měsíc, aby se bylo možné vypořádat se všemi podněty, které dali státní zástupci. Považujete snahy státního zastupitelství, které spadá pod jiný resort, za správné? Jak jste postupovala vy, když docházelo ke změnám v policii?
V době mého působení v resortu státního zastupitelství došlo k výrazné reorganizaci a to ke sloučení kriminální služby s Úřadem vyšetřování. Rozhodně tyto změny, přestože byly zásadní, neprobíhaly v takové politicko mediální hysterii, jako je tomu nyní. Jistě je žádoucí, aby o změnách byl informován nejvyšší státní zástupce a také měl možnost se k zamýšleným změnám vyjádřit. Na zřeteli je však třeba mít to, že policie a státní zastupitelství mají sice stejné cíle, ale jiné postavení. Policie České republiky, její útvary a v nich působící policisté jsou samostatní, nesou samostatnou odpovědnost za vyšetřování. Státní zastupitelství je „pánem přípravného řízení", a to z pohledu dodržování zákonnosti v přípravném řízení, jak uvádí zákon, a disponuje k tomuto účelu vůči policii speciálními oprávněními v konkrétních kauzách. Není však ani velící, ani řídící činitel policejních útvarů či jednotlivých policistů. Z tohoto pohledu je reforma věcí i odpovědností Ministerstva vnitra a Policie České republiky.
Velké překvapení způsobili i olomoučtí vrchní státní zástupci, když v čele s Ivo Ištvanem dokonce zpovídali policejního prezidenta, aby jim reorganizaci policie, která je v jeho kompetenci, vysvětlil. Advokát Tomáš Sokol prohlásil, že by měli doložit hodně pádné důvody k takovému kroku, politolog Bohumil Doležal to považuje za skandální. Souhlasíte s tak příkrou kritikou?
Souhlasím se stanovisky JUDr. Sokola i Bohumila Doležala, neboť veřejné přednesení toho, že policejní špičky realizují kroky na objednávku organizovaného zločinu, je opravdu závažnou skutečností. To by nemělo zapadnout a rozhodně je třeba, aby se ve výsledku k dané informaci opět veřejně vyjádřil jak vrchní státní zástupce v Olomouci, tak nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová