Rozežranost vyvolených a škrty pro ty nejchudší. Profesor Šesták rozebírá, jak současný moloch vznikl

16.05.2023 16:45 | Rozhovor

Za minulého režimu jsme v tehdejším rudém pohledu slyšeli „ubráníme mír, i kdyby zde nezůstal kámen na kameni“, zatímco současný zelený říká „zachováme udržitelný rozvoj, i kdyby zde nezbylo ani na jídlo“. Důsledek je v obou případech stejný, nezůstane nikdo, kdy by mohl ohrožovat buď mír, nebo udržitelný rozvoj, protože už sami lidé jako takoví škodí. „Člověk se přemnožil a neprospívá ani sám sobě, ani přírodě, ale regulace jeho činnosti by neměla ohrozit jeho přežití,“ říká pro ParlamentníListy.cz profesor Jaroslav Šesták, emeritní vědec Akademie věd ČR.

Rozežranost vyvolených a škrty pro ty nejchudší. Profesor Šesták rozebírá, jak současný moloch vznikl
Foto: Archiv JŠ
Popisek: Prof. Ing. Jaroslav Šesták, DrSc, dr.h.c., fyzikální chemik, emeritní vědec Akademie věd ČR

Ačkoliv jste byl původně příznivcem pětikoaličního kabinetu, dnes jste jeho kritikem. Proč si myslíte, že Fialova vláda selhává?

Domnívám se, že je to dokonce selhání systému volených zastupitelů, protože do vlády se nedostávají odborníci, ale ti, co na sebe dovedou nejvíce upozornit. A nic na tom nemění, že si je můžeme svobodně vybírat. Ale lepší způsob volby „vrchnosti“ nemáme, i když v dávné minulosti Athéňané zastupitele losovali (tzv. sortition), a tak umožnili, že se do vedení dostali i odborníci, kteří to jinak odmítali. Dnes obdobně hledají členy soudních porot v USA a v předchozím rozhovoru jsem to doporučoval i pro recenzní řízení výběru grantových projektů ve vědě.

Teoreticky místo voleb by se v dnešním světě internetu a mobilů mohlo uplatnit hlasování on-line v rámci všech předloh a změn, ale bez zkušenosti těžko říct, jak by to výsledkově dopadlo. Taková přímá demokracie by vlastně vyprodukovala zcela jinou společnost a třeba jen uspěchaný hlas lidu by mohl odhlasovat nežádoucí snížení daní až na nulu, a tím zcela zpochybnit hospodářství. Nicméně možná už i dnešek přináší znaky střetu dvou paralelních světů, reálného a internetového, kde virtuální pohled přináší odosobnění často až bez zábran. Ale odosobnění vrchnosti známe i v tom reálně zpolitizovaném dnešku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Loupežníci u moci., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr Novák , 16.05.2023 17:34:41
Až si obyčejní lidi, kteří volili tento slepenec SPOLU konečně uvědomí, že tato vláda jim škodí, možná se posuneme dál. Copak nevidí, že zatím jen rozhazují peníze všech, berou si půjčky pro jiný stát, nakupují stíhačky za miliard, na které nemáme peníze či rozkrádají státní firmy. Dnešní zásah policie ve vedení Ředitelství silnic a dálnic jen ukazuje hospodaření státních institucí. Nedávno to byli kamarádi vedení STAN, kteří zase řádili v Dopravním podniku Praha. Lidé tedy mohou odcházet do důchodu třeba v 80 letech, mohou se stále zvyšovat daně, ale peníze ve státní kase nebudou stejně nikdy.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Termín voleb? „Hradní skupina“ vyčkává s vyhlášením. Paroubek tuší proč

20:01 Termín voleb? „Hradní skupina“ vyčkává s vyhlášením. Paroubek tuší proč

Co říká k rozsudku nad Marine Le Penovou a jak vidí současnou situaci ve Francii? I o tom mluví v ro…