O kauze LTO napsala knihu – Krvavé oleje – Můj přítel vrah. V budoucnu se v knihkupectví objeví další zajímavá kniha, dnes se totiž Jana Lorencová snaží najít pravdu v jiné známé kauze – Diag Human. Nespokojenost s arogancí současných politiků dovedla známou novinářku k rozhodnutí vstoupit do politiky. V podzimních volbách kandiduje do Senátu.
Proč se investigativní novinářka rozhodla vstoupit do vrcholné politiky?
Nikdy dřív by mě ani ve snu nenapadlo, že se chci jednou zařadit mezi politiky. Protože ale skutečná investigativní novinařina byla i ve veřejnoprávních médiích zrušena, rozhodla jsem se bojovat z druhé strany břehu. To, co se totiž v této zemi děje, je pro mě naprosto nepřijatelné. A jak jsem už někde řekla, arogance moci těch, co vedou tuto zemi, dosáhla vrcholu. Jakým právem má mít právo na pravdu jenom ten, kdo má peníze? Copak může být právo a pravda předmětem obchodování? Já se obávám, že u nás ano. Že u nás se stalo právo na pravdu tím nejdražším, na co naprostá většina z nás nemá peníze. A přitom by pro tu pravdu většina poškozených obětovala cokoli.
S jakým cílem kandidujete?
Chci, aby se změnily ty zákony, které byly přijímány účelově tak, aby nemohli být potrestáni ti, kteří současný stav ekonomiky u nás zavinili. Svého času to vypadalo, že každý, kdo šel kolem, se mohl ohnout a urvat z toho, co tu bylo, kolik chtěl. Ti ostatní čekali na zákony, které vymezí mantinely, za které už nelze jít. A než se vzpamatovali, už nebyl důvod něco vymezovat. Téměř vše bylo rozkradeno. Vždycky když se objeví nová kauza, tak se ptám: Bože, ono je ještě pořád z čeho brát? A tohle musí definitivně skončit. To je to, proč chci do vrcholné politiky.
Jak Vás poznamenala kauza LTO, které jste věnovala kus života?
Díky této kauze jsem měla možnost seznámit se s tím, jak se připravují zákony. Poznala jsem obě strany mince, poznala jsem příčinu i důsledek. Příčina? Lačnost po penězích, a to nejen do kapes jednotlivců, ale i politických stran. Ti, kteří ty zákony připravovali, byli buď úplně hloupí, anebo velmi chytří. Já se přikláním ke druhé variantě, ale musím dodat, že skloubení chytrosti a vychytralosti je to, co nás dostalo na kolena nejen ekonomicky, ale co nás poznamenalo mnohem hůř. A to je naprostá devastace mravních zásad a principů. A to je ten nejhorší možný důsledek.
Vidíte tuto kauzu po letech v jiných souvislostech, než když jste ji rozkrývala a popisovala?
Stejně jako u jiných kauz, na kterých jsem pracovala, sehrál roli čas. Postupně jsem se dostávala k dalším informacím. Moje očekávání, že někomu bude zabaven majetek, že bude potrestán, se nenaplnilo. Je naprosto nepochopitelné, jak daleko jsme je pustili a dopustili tak, aby zločin prorostl do všech pater společnosti. Tehdy, když jsem oleje točila, jsem dávala orgánům činným v trestním řízení důkazy na zlatém podnosu a věřila, že logicky budou viníci potrestáni. Stalo se ale to, že v určité fázi vyšetřování narazila policie právě na zákony, které z těch miliardových zlodějin udělaly legální podnikání. A pokud někdo potrestán byl, pak to nebylo za trestnou činnost, která souvisela s daňovými úniky, ale za násilnou trestnou činnost, která následovala. A pokud někdo potrestán za daňové úniky byl, po čase byl omilostněn, nebo propuštěn z vězení pod jinou záminkou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová