Ruská hrozba drží EU pohromadě. Bylo by od Putina ošklivé, kdyby nás v tom nechal, směje se profesor Keller

19.04.2020 8:16 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud i v této koronavirové krizi Evropská unie zklame, bude ji držet pohromadě už jedině Rusko. Profesor Jan Keller to vysvětluje tím, že útvary, které se ukazují neschopnými řešit své vnitřní problémy, chrání před rozpadem jen vytváření a udržování obrazu vnějšího nepřítele. Sociolog se usmívá při představě, že by nás nepřítel z východu zradil a přestal nám hrozit, takže by se EU rozsypala a spousta úředníků by přišla o své funkční požitky. V podobném duchu vyznívá i jeho glosa na adresu české eurokomisařky Věry Jourové, že je upřímně rád, že nepatří ani mezi ty někým placené, ani mezi užitečné idioty.

Ruská hrozba drží EU pohromadě. Bylo by od Putina ošklivé, kdyby nás v tom nechal, směje se profesor Keller
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

Evropská komise ve středu zveřejnila plán na koordinované uvolňování omezení způsobených koronavirovou pandemií, v němž uvádí, že celospolečenská omezení spojená s nouzovými stavy vyhlášenými většinou zemí by měla být postupně nahrazena sérií cílených kroků. Jde o vítanou iniciativu, nebo by se členské země bez Bruselu v této fázi obešly stejně, jak tomu bylo při začátku pandemie v Evropě?

Evropská komise s několikatýdenním zpožděním navrhuje provádět to, co jednotlivé státy už beztak dělají i bez jejích instrukcí. Je stále více vidět, že postavit do jejího čela Ursulu von der Leyenovou muselo být ďábelským dílem nějakých zapřisáhlých nepřátel Evropské unie.

S jejím předchůdcem byla alespoň legrace. Už v devět hodin ráno působil mírně podroušeným dojmem, což mělo svůj šarm. Tahle paní dokáže za střízliva vykládat věci, které by Jeana-Clauda Junckera nenapadly ani u pozdně večerního rautu.

Jak se dá vůbec hodnotit počínání EU během této zcela mimořádné situace, když jedni mluví o zklamání a nečinnosti, zatímco druzí poukazují na prostředky, které Unie uvolnila členským zemím na boj s koronavirem? Obstojí argument, že zdravotnictví nemá ve své kompetenci? Na druhou stranu, nebyla to Evropská komise, kdo v letech 2011 až 2018 žádal členské státy, aby snížily své výdaje na zdravotní péči nebo ji více zprivatizovaly?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala se chlubil, Šichtařová viděla něco jiného: Obrátil zbraň proti sobě

20:02 Fiala se chlubil, Šichtařová viděla něco jiného: Obrátil zbraň proti sobě

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Česko je poprvé po 60 letech bez ruské ropy, pochlubil se premiér Petr …