Rusko bylo před rozpadem, Putin je zachránil. Zde je vysvětlení, proč se mu to podařilo

06.05.2015 7:51 | Zprávy

ROZHOVOR O Rusku a Vladimiru Putinovi si ParlamentníListy.cz obsáhle povídaly s politologem Oskarem Krejčím, ředitelem Vzdělávacího institutu v Bratislavě a bývalým poradcem předsedů federálních vlád ČSSR Ladislava Adamce a Mariána Čalfy. "Rusko na konci Jelcinovy vlády bylo před rozpadem. Pro mnoho Rusů je Putin ten, kdo je zachránil," vysvětlil.

Rusko bylo před rozpadem, Putin je zachránil. Zde je vysvětlení, proč se mu to podařilo
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Počátkem května oslaví Vladimir Putin patnáct let od svého prvního zvolení prezidentem Ruské federace. Jakým způsobem se podle vás dá obecně zhodnotit jeho patnáct let u moci? Jaký rozdíl je mezi státem, který Putin přebíral, a jaký je z Ruska dnes?

Když se podíváme na poslední měsíce Jelcinovy vlády, je zřejmé, že Rusko bylo před rozpadem. Byla to země, kterou zmítala hluboká ekonomická, sociální i demografická krize. Armáda se stávala nefunkční. Rusko můžete zničit jedině tím, že je rozčleníte na části. Tím, že tento obrovský demografický a prostorový potenciál nasekáte tak, aby nemohl působit v jednotě. Toto všechno Rusku hrozilo. Proto je pro mnoho Rusů Putin tím, kdo Rusko zachránil. Mám stejný pocit, protože jelcinovské Rusko nastartovalo rozpad.

Dá se objektivně říci, zda se běžným ruským občanům žilo lépe v době, kdy jejich zemi vládl Boris Jelcin, nebo jestli mají kvalitnější život nyní?

Určitě se mají lépe teď. Podle údajů, které zveřejnil Mezinárodní měnový fond, byl v roce 1999 hrubý domácí produkt Ruské federace 22,6 bilionu rublu, loni 44,8 bilionu rublu ve stálých cenách. Nezaměstnanost se snížila ze 13 % na přibližně 5,5 %. Na hlavu v roce 1999 připadalo 6800 dolarů, loni to bylo 19 tisíc. V těchto číslech je jasně vidět, jak se Rusko mění. A je tu ještě jedno důležité číslo. Nikdo nevěřil, že se Rusku podaří zastavit demografický propad. Modely demografického propadu podle OSN předpokládaly nepřetržitý pokles. Faktem však je, že za Putinovy vlády se tento pokles podařilo zastavit. Rusko má dnes mírný nárůst počtu obyvatel. Všechna tato uvedená čísla jsou v rozporu nejen s vývojem na Ukrajině, ale i v Evropské unii. Ruská nezaměstnanost je nižší než unijní. Toto je zdroj důvěry lidí v Putina.

Putinova popularita v posledních měsících láme rekordy za celé období jeho politické kariéry. Přitom ruskou ekonomiku objektivně poškodily a dále poškozují západní sankce a značné škody napáchal i pokles cen ropy, na nichž je ruský rozpočet výrazně závislý. Jak si tedy tu popularitu vysvětlit?

Za poslední rok se ekonomická situace v Rusku zhoršila. Ale ne na úroveň, jež očekávali ti, kteří sankce zaváděli. A ne na úroveň jelcinovského rozkladu. To je první faktor. A ten druhý je, že zatímco jelcinovský rozklad si Rusko působilo samo zevnitř, současná ekonomická stagnace je vyvolána vnějšími faktory. O Rusech platí, že se pod vnějším tlakem stmelují. My se hned lekneme, oni se vzepřou. Rusko je v tomto jiné. Ten, kdo zaváděl sankce, vůbec Rusko nechápe.

Ve filmu Prezident, který v neděli odvysílala ruská televize u příležitosti zmíněného Putinova výročí, sám ruský vůdce pravil, že na počátku 21. století se mnozí domnívali, že Rusko brzy přestane existovat. Ostatně mnohokrát předtím už Putin prohlásil, že Rusko pouze hájí „své místo na slunci“, trvá si na svých národních zájmech, odmítá sloužit USA, a proto je trnem v oku. Lze na takovou argumentaci přistoupit?

Žijeme ve velmi zvláštní a citlivé době. Končí jedno uspořádání světového politického systému a rodí se nové. Místo americké hegemonie nastupuje multipolarita. A je fakt, že ten kdo končí s hegemonií – v tomto případě USA – velmi nerad vidí tuto změnu. I když v analýzách amerických zpravodajských služeb je příchod multipolarity signalizován přinejmenším osm let, v praxi je to velice bolestný proces. V téhle situaci se Rusko začalo vzpamatovávat.
Národní zájmy, o kterých Putin mluvil, jsou objektivní realita. Každý stát či uskupení má své národní zájmy. A když je neobhájí, doplatí na to.

Například Evropská unie, která si nebyla schopna vydefinovat přesně své zájmy ve Středomoří a na východní Ukrajině, vede nyní boj na dvou frontách a nutně na to doplatí. Podívejte se na dva skandály německých zpravodajských služeb za poslední rok. První ukazuje, že americká zpravodajská služba ve spolupráci s anglosaskými zpravodajskými službami – britskou a australskou – sledovala kancléřku Merkelovou a celou berlínskou politickou elitu. A německá zpravodajská služba tomu nedokázala zabránit. Druhý skandál říká, že německá zpravodajská služba pomáhala sledovat Američanům Francouze a Evropskou unii. Takto vypadá výkon moci hegemona. Rusko se začalo chovat příliš samostatně.  

Šéf Kremlu také ve více než dvouhodinovém filmu hovořil o tom, že Američané podporovali severokavkazské separatisty bojující proti Moskvě. Je to pravděpodobné? A nakolik se dá říci, že mají USA zájem na ovlivňování dění uvnitř Ruské federace?

Každý hegemon ovlivňuje prostředí, ve kterém existuje. To je přirozené. Američané vynakládají mnoho milionů dolarů na ovlivňování situace v Rusku, stejně jako to udělali na Ukrajině. Pokud jde o Kavkaz, nemám detailní informace. Podívejte se ale třeba na proces s přeživším atentátníkem v Bostonu. Čečenec, který se dostal na stipendium do USA. Jak snadno se dostanete na stipendium do Spojených států? To už musíte mít nějakou protekci. Navíc před těmito bratry ruská zpravodajská služba Američany varovala. Výsledek je, že si je Američané vzali. Protože když jsou nepřátelé Rusů, tak jsou jistě naši přátelé. Jenže tomu tak nemusí být.

Mnozí Putinovi kritici často upozorňují na to, že dnešní chování ruského prezidenta je dáno i jeho minulostí v obávané KGB. Do jaké míry se dá tato část jeho života použít jako argument, proč si na Putina dát pozor a nevěřit mu? Anebo to spíše vidíte jako pozitivum a dobrou průpravu pro někoho, kdo má  řídit tak složitý kolos, jakým Rusko je?

Obecně platí, že rozumní lidé si dávají pozor na každého politika. Pokud jde bezprostředně o Vladimira Putina, jde o mimořádný politický talent.  Služba v KGB mu jistě pomohla naučit se disciplíně, analyzovat, organizovat práci. Ale plukovníků v KGB byly stovky, možná tisíce. Putin však je jen jeden. Byl i šéfem FSB – domácí zpravodajské služby. Tak jako Bush starší, než se stal prezidentem, byl ředitelem CIA. Tyto zpravodajské služby umožňují politikům rozhlédnout se po domovině i po světě. Ale znovu zdůrazňuji, že Putin je především nesmírně talentovaný politik. Je pracovitý – můžete ho denně vidět na nejrůznějších shromážděních, komisích, poradách nejen v Moskvě, ale v nejrůznějších regionech Ruska. Navíc má skromné vystupování. Jeho chlapecký image mu pomáhá při navazování kontaktů. Je to člověk oddaný sportu. Zastavil rozpad armády a zmodernizoval ji. To Rusové na rozdíl od nás mají rádi. Jeho talent se projevuje v situacích, kdy dokáže několik hodin čelit otázkám novinářů, mluví bez papírů, formuluje srozumitelně. Nedělá i v mnohahodinových vystoupeních faktické chyby. Druhý takový politik dneska na světě není.

Jaká má negativa?

Je tu otázka ideologických priorit. Já jsem socialista, on je liberál. Některé věci bych řešil určitě jinak. Putin je obklopen příliš uzavřenou skupinou lidí. I když nyní vidíme, že se snaží přitáhnout z regionů do centra nové lidi. Jestli má být vývoj v Rusku kontinuální, tak původní skupina musí vytvořit za sebe náhradu. Nejsem schopen říci, jestli tohle dokáže. V neposlední řadě orientace na Východ – na Čínu, na Pacifik – je z teoretického hlediska zřejmá 20 až 30 let. Rusko se tímto směrem otáčí pomalu.

Jak je to v Rusku se svobodou slova a svobodou médií? Je všechno pod státní kontrolou a kritici nemají šanci, nebo existují svobodná média? Jinak řečeno, jak dopadne novinář, který vydá ostře kritický článek vůči Putinovi?

Všechno pod státní kontrolou rozhodně není. Nejdůležitější televizní kanály, které si zprivatizovali oligarchové, stát nejrůznějším způsobem získal zpátky. Pokud jde o zahraniční média, jsou v Rusku necenzurovaná a volně dostupná. Západní televizní vysílání seženete v Rusku mnohem snadněji, než ruské vysílání na Západě. V případě překladové literatury, knižní odborná – třeba společenskovědní – je mnohem bohatší než v Česku. Co se stane novinářem, který píše proti Putinovi? Ze státních médií ho vyhodí. Běžně se ale chytne v jiných novinách. Blogerů je tam mnoho. Podle mého je ruská novinařina mnohem pestřejší a kvalifikovanější než česká. Že se používá propaganda? Ano, ale ta se používá ve všech médiích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura zuří: Ukrajinci že přinesli miliardy? Jurečka započítal i jejich útraty za chlast

16:28 Okamura zuří: Ukrajinci že přinesli miliardy? Jurečka započítal i jejich útraty za chlast

Předseda SPD Tomio Okamura v souvislosti s kriminalitou spojenou s ukrajinskými občany na našem územ…