Samolibého troubu Hřiba by utloukli smyčci! Petr Štěpánek pohlavkuje primátora za spor s Čínou

23.07.2019 18:08 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU „Havla disidenta beru, k Havlovi polistopadovému politikovi mám množství výhrad,“ říká hudebník Petr Štěpánek. A dodává: „Havel coby sebestředný a pouze sebe milující macho, jenž má potřebu vyprávět Olze o svých záletech, je mi odporný.“ V rozhovoru promluvil o tom, v co by se mohlo zvrtnout výročí sametové revoluce i o tom, proč stále „zaostáváme“ za Západem. Nevynechal ani Milion chvilek pro demokracii a rázně se vyjádřil na adresu Davida Kollera. Ohledně ruského prezidenta říká: „Rusko nemohlo potkat nic lepšího, než že po věčně opilém Jelcinovi přišel někdo, kdo na rozvrácené Rusi udělal pořádek.“

Samolibého troubu Hřiba by utloukli smyčci! Petr Štěpánek pohlavkuje primátora za spor s Čínou
Foto: Archiv PŠ
Popisek: Petr Štěpánek, politický glosátor a hudebník

Letos si připomínáme 30. výročí sametové revoluce. Tento rok ale zatím příliš slavnostně nepůsobí. Od dubna tato země čelí vlně demonstrací a vládní nestability. Navíc, národ je velmi „rozhádaný“, především na sociálních sítích agresivita mezi lidmi roste. Máme, nebo nemáme důvod slavit 17. listopad?

Nevím, jestli slavit, ale připomínat si určitě. Dá se však očekávat, že část veřejnosti i politiků se pokusí využít 30. výročí „Velké sametové“ k jakési revoluční repríze, k pokusu o další převrat. Jenže napodruhé se historie obvykle opakuje jako fraška. Koneckonců vidíme to už dnes.

A jak s odstupem doby vnímáte osobnost Václava Havla? Co říci na to, že pojem „havloidi“ je dnes už téměř nadávka? A kdo je podle vás typický havloid?

Havloidi jsou lidé, kteří si z mrtvého Havla udělali modlu, jakousi svatou monstranci. Já tohle vytváření kultu osobnosti nazývám kim-ir-senizací Václava Havla. Ti lidé jsou směšní, protože Havlovu odkazu vlastně jen a jen škodí. Havla disidenta beru, k Havlovi polistopadovému politikovi mám množství výhrad, Havel coby sebestředný a pouze sebe milující macho, jenž má potřebu vyprávět Olze o svých záletech, je mi odporný.

Letošní program Poslanecké sněmovny zahrnul i komunistický požadavek na „vyšetření zločinů privatizace“. Komunisté prosadili usnesení, že „privatizaci 90. let provázely excesy, chyby a zločiny“. Lze se s tím ztotožnit? A měli by to právě komunisté navrhovat? Co naši společnost tíží více, zločiny komunismu, nebo zločiny privatizace?

Je to legrační, když ausgerechnet komunisté, kteří kdysi ukradli všechno všem, chtějí nyní vyšetřovat excesy 90. let a vyčíslovat ztráty. Jenže smyslem privatizace nebyl finanční výnos, nýbrž nalezení odpovědných vlastníků. Že se to ne vždy podařilo, respektive že toho někteří šíbři zneužili, je jaksi v řádu věcí. Když dochází k tak obrovskému přesunu majetku, nemůže se to obejít bez problémů. V žádné zemi, takže zákonitě ani u nás. Kouzelné ovšem je, že ti, co kradli či podváděli, byli namnoze právě komunističtí nomenklaturní kádři, management končících socialistických podniků. Nicméně je to všechno jen ideologické plácnutí do vody, nic podstatného z téhle komunistické iniciativy nevzejde. Už jsme dál. Babiš jim vyhověl pouze proto, že drží jeho vládu. Nebo snad chce, aby přešetřili i jeho zbohatnutí?

I tento rok pokračuje hospodářský růst, nezaměstnanost je rekordně nízká. I tak je ale celá řada lidí výrazně nespokojená. Když se podíváme na vysoké ceny za jídlo, nebo ještě víc za bydlení, na hrozby exekucí... žijeme, nebo nežijeme si dobře?

Společenská nálada a všeobecná spokojenost či nespokojenost veřejnosti nejsou odvislé od bohatství či chudoby, nýbrž od společenské atmosféry. Takže v zemi, kde do vás média čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu hustí, jak je tu všechno špatně a že tu všichni kradou, ač to prostě není pravda, protože naprostá většina lidí nekrade, v zemi, kde namísto souboje politických idejí na sebe političtí soupeři vylévají kýble pomyjí a navzájem se kriminalizují, to nemůže vypadat jinak, než že jsou všichni naštvaní na všechny. To vše navzdory tomu, že – jak říkáte – pokračuje hospodářský růst, nezaměstnanost je rekordně nízká a že statisticky se máme dobře jak nikdy předtím.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Tajné služby u nás posilují. Mohou zrušit volby. Zelenskyj je zoufalý

4:44 Zeman: Tajné služby u nás posilují. Mohou zrušit volby. Zelenskyj je zoufalý

„Znovu opakuji, že u nás tajná služba posiluje svoji moc, a to nejenom nad řadovými občany, ale i na…