Šándor: To je fakt síla, srovnávat Putina s Hitlerem. Zvláštní, že se nikdo neptá na jistou věc ohledně Skripala

27.03.2018 14:10 | Zprávy

ROZHOVOR „Je třeba si položit otázku, komu by to prospělo? Nedává vůbec žádný smysl, aby ruská oficiální místa takto reagovala,“ říká v rozhovoru pro PL.cz k pokusu o vraždu agenta Skripala a jeho dcery brigádní generál v záloze, nyní bezpečnostní poradce Andor Šándor. Ruská stopa se sice nabízí, ale měli bychom podle něj pracovat na základě nějakých důkazů. „Tvrzení Borise Johnsona, že k tomu dal Putin osobně příkaz... Johnson u toho osobně byl? Nebo mají odposlech Putinovy kanceláře? Jak se to dozvěděl? Myslím, že je to těžká nechutná rána mimo prohlásit, že Putin zneužije mistrovství světa ve fotbale k propagaci své země jako Hitler olympiády v roce 1936. Přirovnávat tohle k Hitlerovi, to je fakt síla,“ dodává.

Šándor: To je fakt síla, srovnávat Putina s Hitlerem. Zvláštní, že se nikdo neptá na jistou věc ohledně Skripala
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Generál Andor Šándor v Ostravě

Už 22 zemí oznámilo, že vyhostí ruské diplomaty kvůli pokusu o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervově paralytickou látkou Novičok. Česko se rozhodlo pro vyhoštění tří diplomatů, což je vzhledem k velikosti země silnější reakce. Je to i tím, že nás Rusko naštvalo tím obviněním, že Novičok je mimo jiné možná i od nás?

Myslím, že to byla zásadní chyba, že Rusko označilo Česko za možného původce toho plynu Novičok. To přehnali. I když si myslím, že to tak nemysleli. Každopádně to tak vyznělo. Premiéra to hodně rozčílilo, takže to asi hrálo roli v tom počtu. Srovnatelně velké země k nám vyhostily jednoho diplomata, což můžou v Moskvě požadovat za symbolické gesto. Nic co by mělo poškodit vzájemné vztahy. Pořád se pohybujeme na úrovni toho, že reagujeme na žádost Velké Británie. Neviděli jsme a bůh ví jestli vůbec uvidíme nějaký důkaz. Postavilo se to do polohy solidarity s Velkou Británií. Ano, označení Novičok versus Česká republika stálo za tím momentem, že jsme vyhostili víc diplomatů, než bychom vyhostili, kdyby tam nebyla konotace na tento bojový plyn.

Prezident Zeman pověřil BIS, aby pátrala po tom, zda byl na území Česka vyvíjen nebo skladován nervový plyn Novičok. Hned to samozřejmě mnozí interpretují jako další prezidentův proruský krok, ale dá se to vyloučit, že za minulého režimu tento nervový plyn u nás byl? Napadá mě, že možná o tom mají Rusové větší přehled než my...

Chyba bylo, že se to medializovalo. Mělo to zůstat v režimu tajném. Když je to v tomto režimu, nikdo se k tomu nevyjadřuje a zůstane to na rovině spekulací. Je potřeba připomenout, že pan prezident může ze zákona úkolovat BIS s vědomím vlády. Jestli k tomu vláda zasedla či nikoliv, to já nevím. Vláda ale přebírá odpovědnost za rozhodnutí prezidenta. To si měla vláda uvědomit, pokud tuto věc odsouhlasila, protože prezident podle zákona 153 z roku 1994 nemá pravomoc úkolovat tajné služby, může tak činit pouze s vědomím vlády. Dovedu si představit, že vláda zasedla a vzala to na vědomí a odpovídá za toto rozhodnutí, které je minimálně z hlediska medializace nešťastné. Pokud jde o novičok z doby bolševika – samozřejmě se nedá vyloučit vůbec nic. Vždycky jsem tvrdili, že na našem území nebyly jaderné zbraně. Otázka je, jestli jsme o tom věděli, zda tu byly, či nebyly. Myslím ale, že argumentovat o Novičoku přesně v kontextu pokusu vraždy na Skripalovi je naprosto chybné a je třeba to naprosto rázně odmítnout jako věc nepodloženou. Aby to opravdu nezavdávalo možnost interpretace, že jsme stáli byť nepřímo za pokusem vraždy na Skripalovi. To je velká chyba Rusů a nelze ji než příkře odmítnout.

Z čistě technického hlediska je správné, že prezident pověřil BIS? Neměli by mít více informací třeba armádní chemici?

Velmi mě mrzí, že to dojde vám a nedojde to těm, kteří rozhodují. Pokud pan prezident chtěl vědět cokoliv oficiálního o Novičoku, tak ten úkol měl zadat paní ministryni obrany. Přes armádní chemiky se pan prezident mohl dozvědět to, co potřeboval. Interpretoval jsem si úkol BIS tak, že má tuto věc prověřit mimo oficiální struktury ministerstva obrany. I kdyby to chtěl dát tajné službě, tak to mělo být součástí po mém soudu Vojenského zpravodajství a jeho kontrarozvědné součásti. Ale jak jsem už řekl – armádní chemici by měli být nejlepším zdrojem odpovědi jak to vypadalo s bojovými a jinými látkami pokud jde o historii Československé armády či Armády České republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…