Šándor: V Bělorusku nejsou zásadní protiruské síly. Tlak EU je žene k Rusku. Účinný krok Lukašenka

19.08.2020 14:45 | Zprávy

ROZHOVOR „V Bělorusku nejsou žádné zásadní protiruské síly. Žádné fašistické síly v duchu toho, co jsme viděli na Ukrajině. Putin nemá žádný důvod vstupovat vojensky do Běloruska. To je zásadní zkreslení a vyvolává se tím úplně zbytečná hysterie, která vede k takovým reakcím, že se všechno přestřeluje a přehání,“ domnívá se bezpečnostní poradce, generál v záloze Andor Šándor. „Větší tlak Evropské unie vůči Bělorusku znamená větší příklon Běloruska k Rusku. K tomu je potřeba směřovat kroky Evropské unie. Jsem si téměř jist, že bojové nadšení našeho premiéra, jak se ho snaží prezentovat, nebude široce sdíleno na úrovni Evropské unie. Reakce EU nebude nijak dramatická,“ je přesvědčen.

Šándor: V Bělorusku nejsou zásadní protiruské síly. Tlak EU je žene k Rusku. Účinný krok Lukašenka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

„Není pochyb, že Lukašenko je autoritář, a že v mnohém byly volby manipulovány. Obávám se, že kdyby to nepřipustil, stejně by vyhrál, ale ne tak výrazně,“ píšete na facebooku. Myslíte, že to tedy zbytečně přepískl s represí, což se nyní ukazuje jako kontraproduktivní? A kdyby volbám nechal volnější průběh, neměl by nyní takové problémy a neprobíhaly by tak masivní protesty kvůli možnému zfalšování voleb?

Je to přesně tak. Lidé, kteří jsou takto dlouho u moci, se logicky v nějakou chvíli obávají, že mohou o moc přijít a ztratí kontakt s realitou a pak se odhodlají ke krokům, které se ukážou v zásadě kontraproduktivní a škodlivé. Nemám žádnou představu ani odhad, o kolik by Lukašenko vyhrál, ale samozřejmě by vyhrál. Mohlo by to být těsné, ale nikdo nezměřil, kolik by dostala protikandidátka Svjatlana Cichanouská. Neumím si představit, že by prohrál.

Tím, že to takto dopadlo, je věcí velkého překalkulování celého volebního procesu. Což už asi Lukašenko dobře vnímá. Jak jsem napsal – teď se brání všemi prostředky, protože kdyby odstoupil, tak proces s ním by byl poměrně zásadní. Obzvláště poté, co nechal použít brutální sílu proti demonstrantům. Udělá všechno proto, aby se udržel.

Proč si vlastně myslíte, že by vyhrál i za normálních okolností?

Lukašenko je autoritář, to je pravda. Ale přece jenom tu zemi pozvedl. Když se podíváme jakou mají Bělorusové orientaci, tak v žádném případě není západní. Ani zčásti, tak jako to bylo na Ukrajině. Lidé vidí svojí příbuznost k Rusku. Lukašenko jim zajistil jistou životní úroveň, dostávají z Ruska ropu a zemní plyn za velmi výhodné ceny. Myslím, že až tak neoblíbený není.

Jedna věc je, jak se na něj dívají lidé v Minsku, hlavním městě, ale jejich odpor vůči Lukašenkovi není výrazem nějakého prozápadního směřování. Možná jsou už z něj také unavení. Je u moci od roku 1994 bez jakékoliv pauzy. Nelze Lukašenka dle mého hodnotit jako člověka, který by byl vyloženě záporný. Snažil se udržovat vztahy i s Evropskou unií, normalizovaly se vztahy se Spojenými státy, lidé můžou cestovat. Když řekneme autoritářství, nesmíme si myslet, že je to systém jako v Severní Koreji.

Je to tam jiné než u nás, ale že by byl tak nepopulární, aby volby musel prohrát... To si nemyslím, že v takovém stavu je. Teď – potom jak se chová – se míra popularity bude zmenšovat. Bělorusové ale také dobře vědí, že alternativa by mohla být jako nějaký ukrajinský majdanský model, což pro tuto zemi není nic přitažlivého. Myslím, že i my v Evropě bychom se k nim měli chovat tak, aby to nedošlo k další zemi, která bude vnitřním konfliktem rozbitá.

Vzhledem k historickým zkušenostem člověka napadne, zda ten až zbytečně brutální zásah složek státu není podezřelý v tom smyslu, jestli se takto někdo i ze státních složek nechce Lukašenka zbavit... Anebo si zaspekuluji ještě více – on se v poslední době vymezoval vůči Rusku, zatímco teď mu vlastně nezbývá než být ruským vazalem. Tak jestli na těchto spekulacích něco není?

Není pochyb o tom, že Lukašenkova snaha být rozkročen na všechny strany, hrát to se všemi a zároveň si zachovat výhody z Ruska, se mu nevyplatila. Dostal se do pozice, kdy plně závisí na tom, co udělá Putin. Tomu asi nejde úplně o Lukašenka, vztahy mezi nimi nebyly ideální, ale jde mu o Bělorusko. Nemůže ho ztratit, aby se dostalo do západní sféry vlivu. Z tohoto pohledu to Lukašenko překalkuloval.

Jestli uvnitř bezpečnostních struktur je někdo, kdo mu tímto vyhrocených zásahem chce pomoci od válu, to nevím. Myslím však, že bezpečnostní struktury jako v každém autoritářském systému na něm profitují, nikoliv že by strádaly. Neumím si představit, že by se takto někdo sám chtěl zbavit svého výsadnějšího postavení. Nějakou obdobu toho, co jsme viděli v roce 1989, kdy se říkalo, že Státní bezpečnost zinscenovala údajnou smrt studenta Šmída, to si myslím že tady až tak nebude.

Faktem také je, že demonstranti se také s policisty nepářou. A tím vůbec neobhajuji tvrdou ruku policistů. Ale nebylo to vždy o mírovém odporu demonstrantů, někteří z nich také neměli daleko k ráně. Policie se vymezila, jak se vymezila. Ale brutální bití demonstrantů je něco, co nepatří do moderního světa. Ať je to v Bělorusku nebo kdekoliv jinde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veleba: České potraviny mizejí. Maso i vejce. Lidé musí vidět tato čísla

9:50 Veleba: České potraviny mizejí. Maso i vejce. Lidé musí vidět tato čísla

„Napadá mě, že náš trh je ideální pro několik nadnárodních obchodních společností, které si zde moho…