Šéf SPO Veleba varuje před utajovanou dohodou s USA, odmítá globalizaci a podporuje samozásobení země

10.09.2014 16:36 | Zprávy

Předseda Strany práv občanů a senátor Jan Veleba se pro ParlamentníListy.cz kriticky vyjádřil ke smlouvě o Transatlantickém partnerství pro obchod a investice (TTIP) mezi EU a USA. Veleba osobně vidí v uzavření takové dohody pro EU, tedy potažmo i pro ČR, značná rizika.

Šéf SPO Veleba varuje před utajovanou dohodou s USA, odmítá globalizaci a podporuje samozásobení země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPO Jan Veleba

Tím prvním rizikem by podle něho byl start nové vlny globalizace, na jejímž počátku by prý byly gigantické investice s určujícím vlivem amerického kapitálu. Od toho by se odvíjela změna hospodářské mapy světa a následovaly by obrovské změny výrobní struktury členských zemí dohody o TTIP s návaznostmi na pracovní příležitosti a jejich velké přesuny.

Tyto procesy by dle něho zcela jistě snížily roli jednotlivých států a jejich vlád a dále by posílily vliv nadnárodních korporací. Po globalizačních procesech ekonomické povahy by následovaly obdobné procesy společenské, které by pronikaly do života každého z nás v míře mnohem větší, než je tomu doposud.

V našem zájmu je globalizační procesy přibrzdit a podpořit nezávislost

„Druhé riziko se týká nesporně úrovně bezpečnostních a sociálních standardů, které jsou v USA na nižší úrovni, než je tomu v Evropě. Nejde přitom jenom o potraviny, ale i o průmyslové výrobky, a zejména o sociální aspekty ve výrobním procesu. Rozhodně by zde byl tlak na obecné snížení těchto standardů, což není pro nás cesta. Pokud se týká zemědělství, tak by došlo k přetlaku na agrárním trhu EU v důsledku dovozu potravin z USA, které se vyrábí v lepších přírodních podmínkách, a tudíž je EU těžko schopná konkurence,“ míní Veleba.

„Já jsem přesvědčen o tom, že je naopak v našem zájmu tyto globalizační procesy přibrzdit a přemýšlet o prosazování jiného modelu. Tím je podle mne návrat k rozumné hospodářské politice na principu určitého ´samozásobení´ daného území či regionu. Mám na mysli zejména výrobu potravin, energie a surovin pro další zpracování a na ni navázanou zaměstnanost a osídlení. To byl mimochodem princip hospodářské politiky Marie Terezie,“ říká senátor.

Profitují USA na úkor ostatních

V praxi už příklad jak může dopadnout proces, o jakém se nyní jedná (TTIP), prý máme máme. Je to Severoamerická zóna volného obchodu (NAFTA): „Zde to dopadlo tak, že profitují USA na úkor sousedního Mexika, a na hranici mezi oběma státy je postavená zeď, která má zabránit přechodu osob z Mexika do USA.“

„Poslední moje poznámka je k tomu, že postrádám od vrcholných představitelů EU podrobné informace a veřejnou diskusi k tak závažnému tématu, jakým jednání o smlouvě o Transatlantickém partnerství pro obchod a investice nepochybně pro nás je. Tento fakt pokládám za velmi závažný a dokonce bych řekl, že to je selhání evropských politiků. Oni totiž rozhodují za 500 milionů občanů EU,“ uzavřel Veleba.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …