Šéf zemědělců ze Senátu varuje: Může to bouchnout, lidi už nemají co ztratit

07.04.2013 15:52 | Zprávy

Česko zaznamenalo radikální snížení tržeb. Nejhůře na tom byl sice automobilový průmysl, ale tentokrát zaznamenal Český statistický úřad pokles také u cen potravin. Jaké jsou příčiny a jak by se to dalo změnit, se ParlamentníListy.cz zeptaly senátora a předsedy Agrární komory Jana Veleby (BEZ PP). Senátor přiznal, že situaci vnímá jako mimořádně kritickou a nebezpečnou, protože část národa už nemá co ztratit.

Šéf zemědělců ze Senátu varuje: Může to bouchnout, lidi už nemají co ztratit
Foto: hns
Popisek: Senátor, exprezident Agrární komory a předseda SPO Jan Veleba

 

 

V čem vidíte tak výrazný pokles v tržbách, který se týká nejen automobilů, bytů, ale dnes už i potravin?

Důvody, proč k tomu došlo, jsou v podstatě dva. První a základní je ten, že česká ekonomika neběží a je nadále v recesi. Není zde navíc žádný důvod pro předpoklad, že poběží. Navíc, Česká národní banka před měsícem opravila svou prognózu v neprospěch rozvoje. Z původního předpokladu, že růst HDP bude v naší zemi 0+, což znamená rozpětí od nuly do několika desetin procenta, to ČNB změnila na 0-, což znamená opět od nuly do několika desetin procenta, ale tentokrát v mínusu.

Druhým důvodem je chybná politika vlády, která se rozhodla jít pouze cestou škrtů a vzdala se jakýchkoliv pozitivních prorůstových prvků ekonomiky. Zvýšení propadu, například u potravin, přisuzují odborníci například růstu DPH, čímž se u potravin dostala tato daň na 15 procent. Srovnáme-li ji například se sousedním Německem, tak v Německu je DPH na potraviny 6 procent. To při tom, že německé platy jsou několikanásobně vyšší.

Vláda ale neustále tvrdí, že tento postoj úspor a škrtů je v pořádku…

A to je další problém. Tato vláda doslova exceluje rétorikou, zejména pan ministr financí Kalousek, ale i premiér Nečas, která je krajně pesimistická. Neustále dávají v médiích najevo, jak skončilo Řecko, jak to dopadlo na Kypru, a podobné příklady. Oni, jako politici nesoucí odpovědnost, dávají občanům neustále negativní signály, takže oni speciálně vytvářejí náladu, která nepodporuje spotřebu. A není to jev z poslední doby, to je trend posledních tří let jejich politiky.

Co byste viděl jako možné řešení této situace?

Vycházejme především z toho, že nejsem ekonom. Zato vláda má k dispozici ekonomy, soustředěné v takzvaném NERVu (Národní ekonomická rada vlády), jejíž doporučení ale naprosto ignoruje. Takže podle mého jediným možným řešením je razantní změna politiky vlády.

To znamená, za prvé, okamžitě přestat se strašením a negativními informacemi. A za druhé, současně s tím ihned začít pracovat na prorůstových opatřeních. Myslím ale, že současná vláda toho prostě není schopna, protože její jediná mantra je mantra škrtů, úspor a zvyšování, byť nepřímých, daní. Co ale chceme po vládě, v níž není jediný ministr, který by měl ekonomické vzdělání? Což je velmi na pováženou.

Obávám se proto, že v tomto směru bude vláda pokračovat, a že nějaký skutečný obrat může nastat až po parlamentních volbách, což je za rok.

Rok je ale dlouhá doba. Nebude pak ještě větší problém dostat zemi z propadu, do nějž se pod vedením této vlády dostala?

Naše země se, podle mne, dostane do velmi složité situace, protože další fenomén, co se také odrazil na spotřebě, je katastrofální růst nezaměstnanosti, která podle mé neoficiální informace už překročila hranici 600 tisíc lidí. To je podle nové metodiky výpočtu 8 procent, ale podle původní staré metodiky už nezaměstnanost překročila 10procentní hranici. S tím samozřejmě poroste napětí. Vždyť je skoro milion exekucí a stále větší objem lidí se dostává do situací, kdy nejsou schopni vystačit s prostředky, jimiž disponují. Už před 14 dny jsem zaznamenal na Václavském náměstí auto s tlampačem, které svolávalo lidi na demonstraci, na neděli 7. dubna na Václavském náměstí ve 13 hodin, kdy, jak hlásali, bude ustavena vláda lidu. Organizuje to tuším Holešovská výzva a další uskupení. (Akce Holešovská výzva - "Soumrak kmotrů - zdroj: FB)

Obávám se proto, že se tu formuje situace, kdy roste počet lidí nejen nespokojených, ale těch, kteří už nemají co ztratit. Jsou ve velmi obtížné ekonomické a sociální situaci, kdy už prostě nevědí jak dál. A podle mého je tentokrát situace velmi nebezpečná.

Myslíte, že na to vláda bude reagovat? Zatím ignorovala i mínění 120tisícové demonstrace.

Ta vláda to zjevně vůbec nebere v potaz. Absolutně nedovede analyzovat situaci, vůbec nevnímá podobné názory, ani rizika. Oni si žijí ve svém skleníku, ale může zde nastat velmi problematická výbušná situace, kterou bych si samozřejmě vůbec nepřál, protože je mimořádně nebezpečná. Což podle mého vláda nejen ignoruje, ale především naprosto podceňuje, takže se to může velmi nebezpečně vyhrotit. Opakuji, že si nic podobného velmi nepřeji, ale lidem, kteří nemají co ztratit, by měla vláda věnovat více pozornosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …