V posledních dnech politické dusno způsobila první část auditu Evropské komise, která hovoří o tom, že premiér Andrej Babiš se skutečně dostal do střetu zájmů. Auditoři uvádí, že k jednoznačnému porušování zákona dochází od 9.2.2017, kdy byl přijat tzv. „Lex Babiš“. Česko by tak mělo donutit Agrofert, aby vrátil všechny dotace od tohoto dne, tedy téměř 2,5 roku dozadu. Jak se na závěry Komise díváte? Podle auditorů se převedením firem ze skupiny Agrofert do svěřenského fondu vlastně nic nezměnilo, audit konstatuje, že firmy jsou i nadále ovládány Andrejem Babišem. Souhlasíte s tímto závěrem?
Souhlasím, z vnějšího pohledu se dle mého jedná poměrně o jednoznačnou záležitost.
Celková suma, kterou by měl Agrofert vrátit, je 451 milionů korun. Andrej Babiš již veřejnost ujistil, že Česko nic nebude muset vracet. Jak tedy podle vás celá věc skončí, kdo peníze vrátí?
Každopádně dle mého názoru Česko bude chudší o předmětnou sumu (nevím, jestli se bude jednat přesně o 451 milionů). Zda o ně přijde formou vratky či se o danou sumu sníží dotace v budoucnu, nevím, z podstaty věci to je jedno.
Audit není finálním verdiktem Evropské komise, je tedy možné, že se kauza ještě protáhne. Domníváte se, že v ní ještě může dojít k zásadnímu zvratu ve prospěch premiéra?
Domnívám se, že nikoli, jak uvádím výše, jedná se o poměrně jednoznačnou záležitost.
Když se podíváme na Babišovu dotační kauzu co do míry poškození reputace České republiky v zahraničí a také do výše způsobené finanční škody, o jak velký problém jde v porovnání se skandály porevoluční doby?
Ohledně výše způsobené škody, určitě bylo po revoluci v různých kauzách způsobeno škody řádově více, ohledně reputace České republiky v zahraničí Babišova kauza nemá konkurenci, protože se jedná o činného premiéra země.
Co říkáte na tvrzení Andreje Babiše, že je vše účelově připraveno?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban