Senátor ODS: Komunisté jsou u konce s dechem. Je to zrůdná ideologie, příčina nekonečného neštěstí. Kdo chce kam, pomozme mu tam

06.07.2019 10:19 | Zprávy

ROZHOVOR Komunisté u konce s dechem, sociální demokraté zažívající trvalý nepřerušovaný pád, jejž nezachrání ani „pobyt“ ve vládě s Babišem, ani sociální výkřiky ministryně Maláčové, která je už jen spíše k smíchu, což je pro politika daleko horší, než když je nenáviděn. Nezakotvení Piráti pádlují stále neznámo kam a s kým, odstrkávají bidlem od své bárky kdekoho. To je stav dnešní české politiky, jak ji vidí senátor a starosta jednoho z plzeňských obvodů Lumír Aschenbrenner (ODS) v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. A protestující mládež, která v evropských městech demonstruje proti stavu klimatu? Měla by především studovat, poznávat, a když už protestuje, tak ve svém volnu, nikoliv jít na protest místo vyučování.

Senátor ODS: Komunisté jsou u konce s dechem. Je to zrůdná ideologie, příčina nekonečného neštěstí. Kdo chce kam, pomozme mu tam
Foto: archiv L. Aschenbrenner
Popisek: Senátor Lumír Aschenbrenner

Přerod iniciativy Milion chvilek pro demokracii na hnutí či stranu je nasnadě. Soustředí podle vás kolem sebe oponenty vlády a Hradu a ještě ubere něco ANO či komunistům, nebo sebere hlasy také pravicovým stranám – ODS, TOP 09, Starostům...?

Nemyslím si, že se samotné Miliony chvilek přetvoří ve stranu. Někteří jiní lidé, kteří se pohybují kolem posledních demonstrací, by si ale možná založit nějakou další stranu či hnutí přáli. Že se jedná o oponenty vlády a prezidenta je ovšem nasnadě, to slyšíme na každé jejich demonstraci. Účastníci posledních demonstrací jsou pestrá směsice lidí nejrůznějších názorů. Našli bychom mezi nimi zástupce mnoha současných stran, i těch vládnoucích, a lidi, kteří sami k volbám moc nechodí.

Piráti se asi o zmenšení své základny bát nemusejí, naopak. Přimknou se podle vás někteří k plánované iniciativě „Ne“, což je zatím spíše marketingová parafráze vývoje Milionu chvilek...?

Nevím, co je iniciativa „Ne“, a ani netuším, co by měla dělat. Pokud se Pirátů týká, ti se nemohou, a hlavně nechtějí k nikomu přimknout. Už od dob svého vzniku se plaví ve svých mořích, což je vidět i na jejich práci. Bloudí po politickém moři sem a tam a své potenciální partnery odhánějí od své bárky bidly. Jejich stoupající preference je pak v tomto konání ještě utvrzují. Vydržme, snad si brzy najdou svůj názorový přístav, kde v klidu spustí kotvy, a nebudou za pár let jedno z dalších zklamání české politiky.

Na Letné se řečnilo a burcovalo. Jsou ale výzvy typu „potáhnem na Hrad“ nebo „dělejme bordel“ relevantní? Neobáváte se případného sklouznutí některých okrajových skupin ke konfrontačnímu charakteru?

I když některá vyjádření, která z tribuny zazněla,  byla i trochu na hraně a jiná trochu mystická, binec podle všeho nikdo nedělal, nezaznamenal jsem k tomu jedinou informaci. Demonstrace v roce 1989 i teď vynikají naopak neobyčejným klidem. To se vůbec nedá srovnat s tím, co se u podobných protestů děje v zahraničí. Že se ale mohou najít provokatéři, kteří budou chtít někdy vyvolat konfrontaci, to nelze nikdy vyloučit. Otázkou je, zda budou patřit k těmto demonstrantům, nebo to budou naopak jejich nepřátelé.

Velká demonstrace Milionu chvilek bude samozřejmě v listopadu. Vydrží podle vás do té doby vláda, když už nyní je to s ČSSD takové vachrlaté?

Pokud vím, demonstrace se má uskutečnit 16. listopadu, den před výročím sametové revoluce. Vláda podle mě vydrží, pokud nebude premiér Babiš mezitím obžalován. S ČSSD je to vachrlaté již dlouhodobě. Vstup do současné vlády jí nijak nepomohl, naopak to pro ni představuje obrovský problém. Sociální demokracie neví, koho by měla oslovit, a jak by voliče měla oslovit. Paní ministryně Jana „Venezuela“ Maláčová to s rozdáváním dávek nezachrání. I pro mnohé její sociálně cítící voliče mohou podobné aktivity působit nerealisticky, až komicky. A být někomu k smíchu je v politice horší, než být nenáviděn.

Česká pošta vydává k výročí sametové revoluce velký aršík nejen se znakem OF, ale především se zpěvákem Karlem Krylem. O něm se říká, že i krátce po revoluci nebyl příliš nadšen z vývoje, především pak z toho, že se komunisté prostě jen „překabátili“. Je velmi zajímavé, že jeho texty jsou opravdu hluboce nadčasové a i dnes člověka zamrazí. Myslíte, že Karel Kryl je určitým svědomím národa? Dokonce prý už ve své době kritizoval Václava Havla…

Tak pojem „svědomí národa“ patří přesně mezi ty, které opravdu nesnáším. V průběhu jednoho z mých volebních období v zastupitelstvu města Plzně jsem zažil vystoupení jednoho z kolegů, který prohlásil něco v tom smyslu, že vzhledem ke svému věku bude morálním garantem nás zastupitelů. Nevím, co jej kromě věku k tomu opravňovalo, a musel jsem se tenkrát ohradit. Každý má svoji morálku a svoje svědomí. Kolektivní svědomí neexistuje, tak jako neexistuje kolektivní vina.

Karel Kryl byl významný český básník a většina jeho textů je vynikající. Některé z nich jsou nadčasové a mají nám co říci i dnes. Zajímavé je, jak si Kryla kdekdo snaží přivlastnit. Proti tomu by se určitě opět vzepřel, kdyby žil. Jsem přesvědčen, že on by se „svědomím národa“ nenazval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Klima je víc, než národ“, četl český lékař. A začal zkoumat. Až ke Karlu IV.

12:50 „Klima je víc, než národ“, četl český lékař. A začal zkoumat. Až ke Karlu IV.

Marek Zeman, lékař a primář ze strany Motoristé sobě, zakladatel spolku The Blue Academy, dost pochy…