Máme za sebou patrně nejhorší období nákazy novým koronavirem, nicméně dle mnoha prognóz ekonomů nás naopak čeká pomyslný „pád na hubu“ ve smyslu ekonomickém. Do jaké míry to podle vašeho soudu dopadne na českou společnost? Anebo se nemáme bát, a krizi překonáme „levou zadní?
Otázkou zůstává, co je větší hrozba pro lidstvo. Zda poslední „pandemie“ (nákaza novým koronavirem), nebo globalizace světa? Co je příčinou nadcházející krize, a to nejen ekonomické?
Pandemie, která zachvátila téměř celý svět, má a bude mít nedozírné dopady do ekonomik jednotlivých států. Globalizace světa, kdy neustálá honba za ekonomickým růstem, meziročním růstem jako jediným měřítkem úspěchu, se dostává do nesnází. Počet obyvatel na planetě dalece přesahuje možnosti zdrojů, které jsou k dispozici. Zdroje se vyčerpávají, zemědělství se devastuje. Modifikované potraviny ohrožují zdraví obyvatel planety. Dochází k propadu hodnot, nejen morálních, ale i ekonomických.
Východisek není mnoho. Válka? A jaká by měla být její forma? Deglobalizace? Návrat k národním hodnotám a ke vzájemné spolupráci na bázi ochrany vlastního trhu? Jak se rozhodnou „dnes ještě mocní“ tohoto světa den poté? Pandemie, nouzové stavy, vyvolané obavy občanů, to vše bylo určitou zkouškou poslušnosti obyvatelstva, jejich disciplinovanosti, co s nimi udělá strach o život.
A co to vypnutí ekonomiky a dopady tohoto zastavení státu?
Opatření, která probíhala a probíhat budou, povedou k dalšímu zadlužování jednotlivých států ve snaze „pandemickou globální ekonomickou krizi“ překonat. Česká republika se dostane, jako závislá ekonomika především na vývoji v Německu, do hlubší krize, než se dnes hovoří.
Automobilový průmysl zaznamenal nevídaný propad, auta se neprodávají. Pod různými dotacemi se ještě chvíli nějaká výroba udrží, pak bude muset být snížena. Automobilový průmysl je jazýčkem na vahách blížícího se propadu ekonomiky. Musíme si přiznat, že se naše vlast stala primitivní montovnou, která je nahraditelná roboty. Musíme si přiznat, že jsme se stali překladištěm, skladištěm. Přidaná hodnota vymizela. I to málo ze surovin např. dřevo – vyvážíme ke zpracování do zahraničí, stejně jako zemědělské živočišné chovy, například chov prasat. Je dlouhá řada toho, co produkujeme na úrovni rozvojové země a vyvážíme ke zpracování do zahraničí. Z toho také vyplývá, že dopad celosvětové krize bude mít na naše občany devastující vliv.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Radim Panenka