„Pohraniční policie je v podstatě noční hlídkou a chrání nás před zlými turisty odjinud,“ prohlásil Söder, který je známý svou zálibou ve sci-fi a fantasy žánrech. Jenže zatímco fanoušci Hry o trůny mohou tento výrok považovat za nevinný žert, političtí oponenti v něm vidí nebezpečnou rétoriku. Eva Lettenbauer, předsedkyně bavorských Zelených, nešetřila ostrými slovy: „Markus Söder je každým dnem radikálnější. Každý, kdo vykresluje skupinu lidí jako konečné zlo, není ani křesťan, ani sociální, ani se nezajímá o jednotu naší země.“
Schvalujete řezy ve financování mezinárodní pomoci, které v USA provádí Trump a Musk?Anketa
Söderův výrok vyvolává otázky, zda tím chtěl implicitně přirovnat migranty k „bílým chodcům“ ze seriálu Hra o trůny, tedy k mýtickým bytostem, které přinášejí chaos a zkázu. Toto srovnání je obzvláště citlivé v kontextu současné migrační debaty. Carsten Träger, kandidát bavorské SPD do Bundestagu, to označil za „masivní rétorický přešlap“ a dodal: „Migranty označuje za ‚zlé tuláky‘, kteří analogicky k seriálu přinášejí prokletí a zmar. I ti, kteří chtějí přísné zákazy vstupu, by měli mít jasno: Pořád se tady bavíme o lidech.“
Söder však je nejen mistrem kontroverzních přirovnání. Na stejné akci chválil práci bavorské pohraniční policie a zmínil, že od jejího založení zaznamenala 120 tisíc úspěšných zásahů. „Pohraniční policie je signálem pro každého gaunera, každého zločince, který se dostane do Německa,“ prohlásil s patřičnou dávkou sebevědomí.
Kritika však na Södera dopadá i z jiného směru. Před dvěma týdny, během projevu v Dachau u příležitosti Dne památky obětí holocaustu, Söder pronesl slova, která vyvolala rozhořčení. Začal totiž svou řeč srovnáním útoku v Aschaffenburgu, kde byl migrantem zabit dvouletý chlapec, s holocaustem. „Nemyslel jsem, když jsem na začátku týdne přemýšlel o tom, co bych dnes mohl a měl říct, že jsme včera zažili podobně špatnou událost,“ řekl Söder.
Má být Tomio Okamura vydán policii za plakát s černochem?Anketa
Toto srovnání vyvolalo vlnu nevole, zejména u organizací bojujících proti rasismu. Niklas Haupt, mluvčí Fürthovy aliance proti pravicovému extremismu a rasismu, to označil za skandální: „Söder využívá miliony obětí národního socialismu pro svou politiku vyloučení a izolace. To je opovrženíhodné a nehodné premiéra.“ Podobně se vyjádřil i spisovatel Max Czollek, jenž upozornil na nebezpečí relativizace holocaustu: „Přes veškerou svou tragédii Aschaffenburg samozřejmě není ‚podobně špatná událost‘, ale něco úplně jiného.“
Söderův výrok přichází v době, kdy CDU/CSU, vedená Friedrichem Merzem, připravuje radikální změny v německé politice. Pokud se konzervativní unie dostane po únorových volbách k moci, čeká Německo nejen přísnější migrační politika, ale i zásadní obrat v energetice. Merz slibuje důsledné deportace odmítnutých žadatelů o azyl a přísnější kontrolu hranic. Söder k tomu dodává, že Německo musí postavit nové plynové elektrárny a znovu uvést do provozu jaderné reaktory, které byly odstaveny v roce 2023. „Bez jaderné energetiky se Německu nepodaří zachovat blahobyt a průmyslový charakter země,“ prohlásil Söder.
V dlouhodobém horizontu Söder vidí potenciál v malých modulárních reaktorech a v mezinárodní spolupráci, zejména s Francií a s Českem. „Můžeme spolupracovat s partnerskými zeměmi a zajistit si tak privilegovaný přístup k nukleární energetice,“ řekl Söder, který již dříve hovořil o strategickém partnerství s Českem v oblasti jaderné energie.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.