Sledujete, co se děje v USA? Bude to i u nás. Z vývoje školství mám obavu. Kandidát SPD Zlínský doporučuje zavést brannou výchovu

15.09.2020 18:24 | Zprávy

ROZHOVOR „Naše společnost usnula na vavřínech, myslíme si, že skončily dějiny a už se nebude opakovat, co dřív bylo běžné v historii.“ Lékař Vladimír Zlínský a kandidát na hejtmana ve Zlínském kraji za SPD upozorňuje na další hrozby do budoucna. Předpokládá výrazné problémy, na které bychom se měli připravit, ať už jde o migrační krizi, teroristické útoky, blackout nebo ekonomický kolaps. „Nikdo nechce slyšet, jaké by byly důsledky pro společnost. Pravda je příliš šokující a řešení je téměř nepředstavitelné. Tak to nebudeme řešit?“ ptá se. Doporučuje začít s brannou výchovou. „Obávám se, že to, co se děje v USA, se za chvíli bude dít na Západě a pak i u nás,“ varuje.

Sledujete, co se děje v USA? Bude to i u nás. Z vývoje školství mám obavu. Kandidát SPD Zlínský doporučuje zavést brannou výchovu
Foto: archiv V. Zlínský
Popisek: MUDr. Vladimír Zlínský

Pane doktore, když jsme spolu minule hovořili, epidemie teprve začínala. Teď tu máme další vlnu a počty nemocných rostou. Výrazně. Proč k tomu došlo? Máme zbabělé epidemiology, vládu, jsme nezodpovědní?

Je to důsledek rychlého rozvolnění opatření. Mohli postupovat opatrněji. Navíc řada lidí přijela z prázdnin, z dovolených a nákazu přivezla zvenku. Určitě je to dáno i změnou počasí. Mírně se ochlazuje a právě se snižováním teplot bude virus aktivnější. Populace nebyla promořená. Dalo se očekávat, že se po prázdninách epidemie rozjede.

Od čtvrtka jsou povinné roušky ve všech vnitřních prostorách. Je to vhodné opatření?

Plošná opatření jsou nejjednodušší. Čím více výjimek, tím větší zmatek. Na druhou stranu kritici tvrdí, že v některých nezasažených regionech je to zbytečné. Já bych jednal dle aktuální situace v dané oblasti, ale nejsem epidemiolog, a pokud takto rozhodli, tak to respektuji.

Co říkáte názorům, že jde jen o manipulaci s veřejností a i covid je vlastně politika?

Určitě to politika je. Někteří šikovní politici situace využívají a umí se pasovat na zachránce národa před covidem. Nechci jmenovat. Každopádně problém existuje, a pokud se virus masivně rozšíří, přibude těžkých případů i mrtvých. Naštěstí zatím je průběh infekce u většiny lidí bezpříznakový nebo velmi lehký. Ale nepodceňoval bych to. Vybízím k opatrnosti. Jako lékař nechci podkopávat důvěru lidí v opatření, které mají chránit jejich zdraví. Zároveň ale nemohu chválit ani politiky, kteří toho využívají ke své propagaci. Potom v současné situaci vzrůstá nedůvěra některých lidí v politiky a jejich nařízení, když mnohdy zmateně a nepřesvědčivě vysvětlují nutná epidemiologická opatření veřejnosti.

Všichni očekávají na podzim „malér.“ Jaký nás čeká podzim? Už jsme slyšeli o číslech 2000 nakažených za den…

Může být více. Ale když pravidla lidé nebudou torpédovat, situace se zklidní. Asi ti odpovědní mají k dispozici nějaké grafy, prognózy křivek vývoje… K tomu se asi lehce nedostaneme. Veřejnost z mého pohledu není informována úplně šťastně. Je škoda, když musím čekat akorát na Čau lidi, kde předseda vlády zveřejní nějaký graf. Alespoň nějaké zajímavé grafy lze nalézt i na webových stránkách Ústavu zdravotnické informatiky a statistiky. Všem doporučuji sledovat tyto údaje a snažit se je pochopit.

Vy byste navrhoval přísnější postup?

Co více navrhnout? Nosit roušky v uzavřených prostorech, dezinfikovat ruce, držet odstupy a případně další opatření, která, doufám, navrhují vládě nejlepší odborníci na epidemiologii u nás. Pokud nemáme ověřenou vakcínu a účinné léky, musíme se držet těchto opatření. 

Seniorům nad šedesát let bude doručeno pět kusů roušek a jeden respirátor. Co vy na to?

Samozřejmě je to dobrý začátek. Roušky jsou jednorázové, tak kdy jim doručí další várku? Jistě, lepší než nic. Jen nevím, jestli tím řeší problém.

Jde jen o vyhazování peněz nebo vstřícné gesto?

Bezpochyby je to politikum před volbami. Ale nebudu to kritizovat.

Druhý bod vašeho programu pro krajské volby reaguje na přípravu obyvatel. Cituji: „Zajistíme aktivní přípravu obyvatelstva i technického a informačního vybavení kraje na možné vážné krizové situace ve společnosti: pandemie, dlouhodobý výpadek elektrického proudu, přírodní katastrofy, teroristický útok, válečný konflikt, migrační krize, rozsáhlé občanské nepokoje, ekonomický kolaps či kombinace těchto možností.“ Je toho dost. Než to rozebereme, proč hned druhý bod?

Je to moje specialita. Kromě toho, že chci změnit situaci ve zdravotnictví a školství, je toto důvod, proč jsem šel do politiky. Naše společnost usnula na vavřínech, myslíme si, že skončily dějiny a už se nebude opakovat, co dřív bylo běžné v historii. Já si to nemyslím. Domnívám se, že dlouhé období klidu může přinést v budoucnosti výrazné problémy. Připadá mi nezodpovědné se na ně nepřipravit. Nechci lidi strašit. Jen si myslím, že politici by se měli nad tím zamyslet a připravovat se. Netvrdím, že by se měly investovat ohromné prostředky, chci, aby se o tom nejdřív začalo diskutovat.

Nepřijde jeden problém, ale další a další. Teď je populární pojem cluster /klastr/. Vznikne klastr problémů. V době této pandemie je smrtnost nízká, ale podívejme se do minulosti. Objevily se často v době, kdy se globalizoval svět a lidé začali na tehdejší dobu masivně cestovat např. za obchodem. Z nějakého ložiska se pak infekce přenesla do zalidněných oblastí /viz epidemie moru/. Lidé masivně umírali, nicméně společnost přežila. Jenže čím je společnost strukturovanější, složitější, tím je citlivější a náchylnější na další problémy. Ty se začnou kumulovat. Migrační krize, občanský konflikt, nedej bože válečný konflikt atd. Z jednoho ložiska se stane klastr problémů. Teď máme soft pandemii a jsme velice překvapeni.  Hledáme cestu, jak proplouvat mezi zachováním zdraví populace a zajištěním fungování naší ekonomiky. Musíme si říct, jak by společnost měla reagovat na další hrozby, pokud nebudou soft, ale hard /tedy natvrdo/. Již nyní má naše společnost potíže, pojďme se bavit o tom, co se stane při hard verzi pandemie nebo jiného problému. Je důležité, aby o tom odpovědní a vzdělaní lidé začali diskutovat bez ohledu na svůj politický status. Je na to ideální čas. Když k tomu ale vybízím kolegy z dalších stran a hnutí, nikdo nereaguje. Asi jsem malý pán či je nejsem schopen přesvědčit argumenty anebo je to vyřešené a já o tom nevím.

Není to tak, že nám současné problémy, které máme, jak epidemiologické tak ekonomické stačí? Že je důležité zachránit teď, co se dá a nepřidávat si k tomu ještě případně další hrozby?

Je pravda, že voliči jsou otrávení, nechtějí, aby je někdo strašil. Ale já si za svým názorem stojím, i když možná ztratím nějaké voliče. Pro mě je důležité, aby se o těchto problémech mluvilo. Říkám, šel jsem kvůli tomu do politiky. Věřím, že jsou tyto myšlenky důležité a alespoň diskutovat by se o nich mělo. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

4:45 Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

Do roku 2030 nastanou velké geopolitické změny, sdělila ParlamentnímListům.cz advokátka Miroslava Hu…