Sobotkova vláda dává bohatým a nahrává korupci, měla by ale pomoci chudým, říká ekonom Ševčík

24.02.2014 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík míní, že vláda svou podporou investičních pobídek a dotací bude podporovat fakticky jenom bohaté lidi. Dotační politika navíc napomáhá korupci. Zvyšování minimální mzdy nepovede ke snížení nezaměstnanosti. Omezování živnostníků poškodí ekonomiku. Podle Ševčíka Bohuslav Sobotka odsouvá velký problém důchodů a neřeší ho.

Sobotkova vláda dává bohatým a nahrává korupci, měla by ale pomoci chudým, říká ekonom Ševčík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Miroslav Ševčík

EU chce prosadit další opatření na podporu obnovitelných zdrojů energie, i když Evropská komise i europarlament mají rozdílné představy. Nemůže podpora obnovitelných zdrojů energie dále výrazně zdražit energie a prohloubit problémy, které zde byly například s fotovoltaikou?

Evropská ekonomika má už teď výrazné problémy s konkurenceschopností. Tato opatření jsou většinou dělána ve prospěch určitých zájmových skupin, které mají mimo jiné i dřívější přístup k informacím a mohou se proto lépe adaptovat. Uvedené projekty nepomáhají ani životnímu prostředí a škodí konkurenceschopnosti evropských subjektů. Opatření považuji za příklad kolektivistického plánování a za zásah do přirozeného chodu tržního hospodářství.

V programovém prohlášení se uvádí, že vláda podpoří investiční pobídky pro domácí i zahraniční firmy...

Ukázalo se, že investiční pobídky ve svém důsledku z dlouhodobého hlediska nejsou výhodou. Pouze selektivně podporují některé oblasti a některé subjekty. Mnozí velcí výrobci, kteří získali pobídky a kteří dosahují obrovských zisků v ČR, potom neplatili daně, ničili konkurenční prostředí, protože ne všichni na investiční pobídky dosáhli. Mnohá pracovní místa, která byla vytvořena, byla vytvořena jenom uměle, některá dokonce jenom fiktivně. Investiční pobídky deformovaly tržní prostředí. Navíc pobídky nezaplatí úředníci a stát, ale platíme je my ze svých daní.

Investiční pobídky jsou většinou pro bohaté, pro ty, kteří mají kontakty a umí si to zařídit. Než dávat investiční pobídky bohatým, tak je lepší poskytnout peníze chudým, kteří je opravdu potřebují, například invalidům. Kdyby neexistoval systém dotací a mohutného přerozdělování, tak by nebyl tak „zatěžován“ náš vězeňský a soudní systém. Přerozdělováním totiž vždy vzniká prostor pro korupci. Řada politiků má plná ústa boje proti korupci. Proti ní lze bojovat s malým úspěchem represivně, ale lze jí předcházet tím, že se nebude vytvářet korupční prostředí. To vzniká přerozdělováním a přerozdělování je i vytváření investičních pobídek.

Lze říci, že evropské dotace a dotace obecně jsou investiční pobídkou pro korupci?

Vytváří vyšší potenciál vzniku korupčního prostředí, než kdyby neexistovaly. Některé ekonomické subjekty přivedou dotace až k tragédiím. Z investičních pobídek, eurodotací a státních dotací zde byly vytvořeny desítky lyžařských středisek. Pak přijde taková zima jako ta letošní. Ti lidé do toho mnohdy zapojili celé své rodiny a jsou na pokraji bankrotu a zhroucení vlastního života. Kdyby dotace a investiční pobídky nebyly, tak by nikdy do takových bláznivých projektů nešli.

Vláda slibuje provádět aktivní politiku zaměstnanosti. Chce nastavit minimální mzdu na 40 procent průměrné mzdy. Je to správná cesta?

Jestli chce vláda takto snižovat nezaměstnanost, tak je to slepá cesta.

Kromě toho, že vláda chce zrušit takzvanou důchodovou reformu Nečasovy vlády, nepřichází se svou vlastní koncepcí, reformou. Není chybou, že vláda tento problém neřeší a odsouvá?

To, čemu se říkalo důchodová reforma za Nečasovy vlády, žádná důchodová reforma nebyla. To byl paskvil, který z dlouhodobého hlediska neměl nárok na přežití. Ale byl to první krok ve snaze aspoň něco změnit. Bohužel to nebylo politicky projednáno na široké bázi. Nastává tak situace, že pár desítek tisíc lidí, kteří do druhého pilíře důchodového systému vstoupili, bude postaveno před hotovou věc a budou muset zrušit své původní rozhodnutí a pravděpodobně budou muset vstoupit do takzvaného třetího pilíře. 

Pokud jde o nynější vládu, tak například náš současný premiér ví již téměř dvacet let o nutnosti provést důchodovou reformu. Pokud se dobře pamatuji, tak to byl on, kdo stál v čele komise, která měla připravit důchodovou reformu v době, kdy byl poslancem a později i ministrem financí. To, že to nechce řešit, je opět signifikantní. Možná si říká, že problém penzijní reformy nějak vyhnije, nebo že ho ten problém přežije. Penzijní systém vykazuje opakovaně každý rok deficit ve výši několika desítek miliard korun a to už je teď vážný problém. A ještě vážnější problém to bude pro budoucí generace. Nelze ho vyřešit tím, že se jednorázově zvýší odvody na penze, protože ty jsou již nyní dost vysoké. Tím by se podvázal trh práce, protože takzvaný parafiskál zatěžuje velmi vysoce celkové náklady práce. Nelze donekonečna zvyšovat tyto odvody.

Vláda chce obnovit program Zelená úsporám a zateplování budov. Nemůže uměle vyvolaná poptávka zbytečně zvýšit cenu produktů a vést k neefektivnosti?

Každé přerozdělování znamená změnu alokace finančních prostředků tam, kam chtějí byrokraté, a ne tam, kde by to zařídil tržní mechanismus. Když bude dobrá relace mezi cenami a výstupy a lidé si spočítají, že při určitých cenách uspoří, tak zateplení sami udělají. Je třeba brát také v úvahu, že nikdy nemůžete podpořit všechny zájemce. Tato podpora je selektivní, je mnohdy zatížená rozhodovacími procesy, které jsou na pokraji korupce. Nelze rozdat všechno všem. Všechny nákladné projekty musí někdo zaplatit a zaplatí to vždy daňový poplatník. A užitek z toho má jen určitá skupina. Abychom něco mohli někomu dát, musíme to někomu jinému sebrat.

V koaliční smlouvě je, že vláda zváží omezení výdajových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné...

Ať to klidně zváží, ale to zvážení by mělo vést k tomu, že paušály omezovat nebudou. V dnešní době je malé hrdinství podnikat a velké hrdinství je při tom podnikání zaměstnávat další lidi. Jestli chce vláda dosáhnout dalších rekordů ve zvyšování nezaměstnanosti, tak ať sáhne těm lidem, kteří platí paušálně daň, na tuto možnost. Tito lidé se pak paradoxně místo podnikání zařadí na Úřadu práce do fronty na podporu v nezaměstnanosti a následně do fronty pro sociální dávky.

Poslední otázka. Taková třešnička na dortu. V programovém prohlášení vlády je, že vláda bude podporovat amatérské umělce a kulturu bude považovat za veřejnou službu...

(smích) Je zřejmé, že ve vládě jsou dobří herci, takže si podporu amatérských umělců mohli dát do programového prohlášení. Je to úsměvné, protože každý se teď může prohlásit za amatérského umělce a požádat o podporu. Tuto pasáž programového prohlášení považuji za úsměvnou a za určitý zpestřující folklór. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell pro PL: Jak vyhrát volby? Strachem. Demokracií určitě ne

4:44 Jan Campbell pro PL: Jak vyhrát volby? Strachem. Demokracií určitě ne

Již asi 70 let je podle analytika Jana Campbella politika založená na vyvolávání strachu o sociální …