Socialistické důchody, kapitalistické ceny. Uznávaný profesor o dnešní době i naší cestě po roce '89

18.06.2014 11:35 | Zprávy

ROZHOVOR Evropská unie zavedením společné měny přepřáhla vůz před koně a nedokáže čelit problémům finanční krize, tvrdí sociolog, analytik veřejné politiky, publicista a vysokoškolský pedagog Martin Potůček. Podle něj si Češi zatím neuvědomují význam Evropské unie a raději budou o hodinu dříve na chalupě, než aby šli k takovým volbám.

Socialistické důchody, kapitalistické ceny. Uznávaný profesor o dnešní době i naší cestě po roce '89
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Potůček

V rozhovoru pro ParlamentníListy také řekl, že občanští demokraté si korupční skandály ponesou jako Kainovo znamení ještě další léta. Lidé navíc v poslední době vidí spíše spřátelené kluby než politické strany hájící jejich zájmy. Vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy má také s dalšími odborníky upravit důchodový systém a nikdy se veřejně netajil kritikou „druhého pilíře“.

Jaký signál vyslali voliči malou účastí ve volbách do europarlamentu? Proč většina k urnám nepřišla? Z Evropské unie jsme dokonce hned po Slovácích národ s nejmenší účastí.

Těch důvodů je zřejmě několik. Jedním z nich je, že Evropská unie nedokázala účinně čelit důsledkům globální finanční krize. Životní podmínky milionů Evropanů se zhoršily a Evropská unie jim nebyla schopna pomoci. Někdy naopak právě pod jejím tlakem docházelo k zavádění opatření, která ve jménu fiskální konsolidace vedla k výrazným škrtům především ve veřejném sektoru. Naše členství v Evropské unii bylo od samého počátku lidmi vnímáno jako cesta k rychlému zvýšení životní úrovně - lidé očekávali výrazně více než čeho se za těch deset let podařilo dosáhnout.

Dalším důvodem je odcizování politických elit občanům. Politické elity a politické strany nenaplňují očekávání, která do nich občané vkládají. Zklamání občanů se týká především toho, že elity neplní dostatečně svoji základní funkci – reprezentovat důsledně jejich zájmy.

Třetí důvod bych viděl na straně nás, občanů. Stále jsme příliš pohodlní a myslíme si: Nebudeme se starat o věci veřejné, o politiku, a ono to nějak dopadne, on to za nás někdo vyřeší. Je to oportunistické chování, které může mít sice výhodu, že v den voleb ušetříme hodinu a budeme dřív v hospodě či na chalupě, ale v budoucnu můžeme splakat nad výdělkem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…