Kde se historicky vzal fenomén neziskových organizací jako účinného nástroje ovlivňování veřejného mínění?
Ten průšvih, o kterém mluvíme, se objevil až po druhé světové válce. Vlády západních zemí masivně zvýšily výdaje na vzdělávání, a žel také na humanitní vzdělávání. Po pár letech se logicky objevil tlak na vytváření pracovních míst pro absolventy právnických a humanitních fakult špatně využitelných v běžných firmách. To mělo za následek jednak růst státní byrokracie, ale také vytváření tzv. politických neziskovek, tedy organizací financovaných státem, chovajících se jako státní byrokracie, ale zároveň nepodléhajících demokratické kontrole.
Tyto politické neziskovky jsou úzce propojené se státní byrokracií. Dá se říct, že pro byrokraty na ministerstvech vykonávají špinavou práci. Třeba to ovlivňování veřejného mínění ve směru, který si byrokraté nadiktují a který jim umožňuje zvyšovat rozpočty a rozšiřovat pravomoci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo