Zvyšují se mzdy, ruší se karenční doba, ale odbory podporované sociálními demokraty a komunisty žádají další a další výhody pro zaměstnance, uzákonění pěti týdnů dovolené, zkrácení pracovní doby. Jsou české firmy schopny všechny tyto změny utáhnout, když jsou na druhou stranu ždímány státem rostoucí byrokracií, neustálými kontrolami, EET a někdy i šikanou finančních úřadů, jak se ukázalo v případě nezákonných zajišťovacích příkazů?
Česká republika se zmítá v politických zmatcích. Co platí a bylo řečeno dnes, je zítra jinak. A je jedno, jestli se to týká vnitřní nebo zahraniční politiky. A ten kotrmelec nikdo ani nevysvětlí. To je velmi vážná situace. Mnohé se odvíjí od toho, že předseda vlády je pod čím dál větším tlakem z různých stran. I když je jako školený agent velmi odolný, přestává se orientovat. Do toho slibuje těm skupinám, od kterých očekává hlasy, výhody, na které za krátký čas nebudou peníze.
Jediné, co funguje naprosto systémově, je ve velkém zhoršování podmínek pro drobné, malé a střední firmy. Bývalí komunisté, současní komunisté, odboráři a odborně pomatená ministryně práce a sociálních věcí, která si myslí, že peníze rostou na stromě, to je dnešní vládnoucí garnitura. Tlak na firmy je obrovský, a pokud je necháme řádit celé volební období, zanikne spousta firem. To je neodpustitelné.
Strana soukromníků dlouho volala po zvýšení výdajových paušálů, ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že změnila na tuto věc názor a je ochotna ji podpořit. Na druhé straně trvá na zavedení EET i pro další živnostníky v tzv. třetí a čtvrté vlně. Co teď živnostníky nejvíc trápí?
Za zvýšení a udržení výdajových paušálů Strana soukromníků České republiky bojuje
od nepaměti. Pokud to bude, bude to dobré, ale ve všech i výše uvedených souvislostech to už neznamená téměř nic.
Zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, minimální mzdy, obědy zdarma pro školní děti. To vše prosazuje vláda Andreje Babiše. Rozhazuje a korumpuje voliče, nebo zjednává sociální spravedlnost a napravuje dluhy z minulých let? Jak hodnotíte Babišovu vládu?
Zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, obědy zdarma pro školní děti, ale jen pro ty, které to potřebují, vítám. Není možné, aby v ČR žil jeden milion lidí pod státem uznanou hranicí bídy. Problém ale je, že je to politický tah, který s ekonomikou státu nemá nic společného. Za krátký čas na to nebudou peníze. Je to lov voličů systémem – po nás potopa.
V posledních měsících roku 2018 čelil premiér Babiš reportáži týkající se jeho, také trestně stíhaného, syna v kauze dotačního podvodu na farmu Čapí hnízdo. Mnozí lidé kritizovali, že se premiér snaží oddálit vyšetřování dotačního podvodu, proběhly masové demonstrace na protest proti jeho chování. Navzdory tomu se hnutí ANO v průzkumech veřejného mínění zvedly volební preference, protože někteří lidé uvěřili, že šlo o účelovou kampaň. Překvapuje vás to, že téměř třetina českých občanů Andreji Babišovi stále věří? Nebo je premiér skutečně „obětí médií a zkorumpovaných politiků“?
Aféry kolem Andreje Babiše budou narůstat. Už dnes se nestačí bránit. Je otázkou času, kdy se mu vše rozsype jako domeček z karet. A jeho voliči v určitý moment přeskočí jinam. Už loví jenom v levicových vodách a tam je volič ve své jednoduchosti nestálý. Bylo by dobré, kdyby KSČM přetáhl tolik voličů, že spadnou pod pět procent.
Evropská unie neproplatí holdingu Agrofert ze svěřenského fondu českého premiéra Andreje Babiše už ani euro, dokud nebude jasno ohledně jeho střetu zájmů. Ale ministerstvo financí prohlásilo, že nebude Unii dočasně žádat o proplacení dotací pro firmy spadající pod Agrofert, bude je proplácet z českého státního rozpočtu. Co tomu říkáte, že na holding druhého nejbohatšího člověka v Česku budou doplácet daňoví poplatníci?
Tato záležitost je pro něho ta nejvážnější. Jak ekonomicky, tak politicky. Čapí hnízdo je proti tomu slabý odvar. Uvidíme, co se dozvíme.
Evropa i Česká republika zažívá už pár let příznivou ekonomickou situaci. Ale po příznivém ekonomickém období přichází ekonomická stagnace, propad nebo dokonce krize. Je na takovou situaci podle vás Česká republika připravena a jsou připraveni i živnostníci?
Na krizi, která se blíží, není připravena ani republika ani živnostníci. Dvě stě padesát lidí, které firma Zetor propustí, je začátek. Půjde to rychle.
Kritikům Miloše Zemana vadí prezidentův postoj k protiruským sankcím. Český prezident tvrdí, že jsou zbytečné a je potřeba je zrušit. Ale k sankcím přistoupily Spojené státy americké i Evropská unie kvůli ruské anexi Krymu a vměšování Ruska do bojů na východě Ukrajiny, jejich zrušení podmínilo dodržováním minských dohod. Dohody nejsou dodržovány, navíc Rusko vyvolalo další konflikt s Ukrajinou v Kerčském průlivu, zadrželo ukrajinské lodě i námořníky. Pokud sankce nejsou účinné, neměla by Evropská unie přistoupit k účinnějším prostředkům? Nebo vina Ruska v posledním konfliktu není tak jednoznačná?
Už jsem to řekl mnohokrát a budu to opakovat. Není větších lhářů, než jsou Rusové. Sankce jsou správná cesta. Věřme, že se Evropa a Amerika poučily z minulosti a neuhnou. A věřme, že v jiných zemích nebudou mít v čele státu něco takového, jako máme my. Názor našeho prezidenta v civilizované Evropě už nemá žádnou váhu. S úsměvem sledují jeho podlézavé plížení po čínské Hedvábné stezce.
Proruské postoje vedou k obviňování prezidenta Miloše Zemana, že neprosazuje zájmy České republiky, ale Ruska a Číny, někteří politici dokonce hovoří o velezradě a nutnosti zahájit v Senátu proces k odvolání prezidenta. Jak se na tyto snahy díváte?
Na proces zahájení odvolání Miloše Zemana nemá současná politická špička odvahu. Tudy cesta nevede.
Je Miloš Zeman podle vás ještě schopen vykonávat svůj úřad ve prospěch České republiky?
Už dávno není.
Parlamentní strany ODS, s ní Strana soukromníků ČR úzce spolupracuje, TOP 09, Piráti, STAN či KDU-ČSL jsou v opozici vůči vládě Andreje Babiše. Bojují tak mnohdy o stejného voliče, který Babiše nemá rád a hledá stranu, která ho dokáže porazit. Má některá takovou šanci, nebo se budou muset spojit do nějakého volebního bloku a la Občanské fórum, protože současný volební zákon znevýhodňuje malé strany?
Žádné nové Občanské fórum nebude. Strany od středu doprava čekají velmi obtížná jednání. A Strana soukromníků České republiky bude u toho.
Žijí si Češi nad poměry? Doporučujete jim v nadcházejícím roce spíše šetřit, nebo odpovědně investovat? Třeba do vlastního bytu, nebo si raději hledat lepší práci? Jaký ekonomický rok 2019 nás čeká?
Všem doporučuji, aby žili tak, jak sami uznají za vhodné. A aby u toho hodně přemýšleli.
Letos Česká republika splní podmínky pro vstup do eurozóny, ale žádný konkrétní termín pro přijetí eura nebyl stanoven. Vláda tento plán opět odkládá. Považujete to za dobré pro Českou republiku?
Považuji to za hodně dobré.
Co by podle vás pro Česko znamenalo, kdyby u nás vyhrály hlasy, které volají po odchodu z Evropské unie? Není pro nás situace Velké Británie dostatečně odstrašujícím příkladem?
Tyto hlasy v České republice nevyhrají. Evropskou unii je nutné reformovat a ne rozbít.
Co považujete za nejvýznamnější událost, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu, v politice končícího roku? A co podle vás může nastat v roce 2019? Na co bychom se měli připravit?
Za nejvýznamnější událost považuji 100 let od založení státu. Rok 2019 vidím jako rok velkých rizik a zmatků. Musíme se na to dobře připravit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová