Spanilá jízda Miloše Zemana. Zkušený pamětník Milan Syruček vysvětluje, v čem je jeho cesta do Ruska historicky mimořádná

18.11.2017 16:56 | Zprávy

ROZHOVOR Zalekl se Donald Trump při své návštěvě Jižní Koreje severokorejských vojáků, jak to uvedla KLDR, nebo bylo špatné počasí? A jak to bylo v Číně, která patří k největším držitelům amerických dluhopisů – značnou část od ní odkoupilo Japonsko. A jak se z bývalých protivníků stanou přinejmenším partneři, což se stalo mezi USA a Vietnamem? Novinářský nestor, bývalý zpravodaj Mladé fronty Milan Syruček uvádí v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz zákulisí zatím nejdelší cesty amerického prezidenta. Věnuje se též nadcházející Zemanově návštěvě Ruska a jeho setkání s Vladimírem Putinem, i odkazu Michaila Gorbačova…

Spanilá jízda Miloše Zemana. Zkušený pamětník Milan Syruček vysvětluje, v čem je jeho cesta do Ruska historicky mimořádná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Jak byste charakterizoval Trumpovu cestu po Asii?

Trumpova cesta Asií byla doslova „spanilou jízdou“ – nikoliv v našem historickém pojetí husitských výprav, ale v doslovném chápání. Trump byl všude, jak v Číně a Vietnamu, tak na Filipínách, přijímán s otevřenou náručí, dokonce s císařskými poctami. Filipínský prezident Rodrigo Duterte mu dokonce zazpíval do ouška milostnou píseň „Jsi světlo mého světa“. Na druhé straně Trump sám rozdával úsměvy a srdečné stisky rukou na všechny strany. Čínského prezidenta nazval dokonce „mimořádným člověkem“, ač ve své předvolební kampani nešetřil slovy kritiky.

Přesto pro většinu komentátorů unikal její skutečný smysl: vždyť nešlo o podpisy nových dohod, rozvoj obchodních styků, ale naopak americký prezident zdůrazňoval, že „pravidla se změnila. Se Spojenými státy musí být jednáno spravedlivě.“ Obchodní schodky v neprospěch USA je potřeba rychle snížit. Jinými slovy řečeno, USA budou v obchodě postupovat tak, jak uznají za vhodné. Těžko si však představit, jak to chce zařídit. Například Čína má s USA obrovský obchodní přebytek. Trump ho dříve kritizoval, nyní v Pekingu prohlásil, že je to „vina“ předchozích amerických vlád. Tak obešel i to, co v předvolební kampani tak kritizoval: že Čína znásilňuje americkou ekonomiku a krade pracovní místa v USA. Naopak čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zahrnul nyní chválou jako „mimořádného člověka“.

Čína stále patří mezi největší světové držitele amerických státních dluhopisů neboli amerického státního dluhu, třebaže je před třemi lety začala prodávat. Nejvíce jich koupilo Japonsko. Čína za dolary nakoupila svou vlastní měnu, ale její dolarové rezervy přečíslují stále ještě americké. Čínské zahraniční rezervy přesahují tři biliony dolarů, ač v roce 2014 to byly dokonce čtyři biliony.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Margita Balaštíková byl položen dotaz

S kým chcete uzavřit koalici?

Volby zřejmě skutečně vyhrajete, ale co pak? S kým uzavřete koalici? Protože sami vládnout nemůžete (na to hlasy mít nebudete). A když jste zmínila průzkumy, čemu přičítáte, že v nich poslední době ANO oslabuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budeme sledováni úplně ve všem.“ Ševčík varuje před novou směrnicí

5:00 „Budeme sledováni úplně ve všem.“ Ševčík varuje před novou směrnicí

Letošní Velikonoce se zapíší historicky mezi nejdražší Velikonoce od vzniku České republiky, souhlas…