Pane inženýre, jak hodnotíte schůzku prezidenta Zemana s premiérem Babišem a ministrem Hamáčkem?
Myslím si, že šlo především o sdělení stanoviska prezidenta, že je rozhodnut demisi ministra kultury nepřijmout, a návazně aby se pánové – premiér a Hamáček – podle toho zařídili. Tomu odpovídají reakce bezprostředně po jednání, ze kterých se novináři dozvěděli, že předseda ČSSD má o dalším postupu jasno (to je jeho setrvalý stav), že vše převypráví předsednictvu strany a pak se rozhodne o dalším postupu.
Sdílíte tedy postoj prezidenta ohledně ministra kultury Staňka?
Naprosto. Je třeba mít na vědomí, že jeho předchůdcem na Ministerstvu kultury byl poživačný a naprosto nedůvěryhodný Herman, jehož hlavním zájmem bylo, aby strýček Brady dostal státní vyznamenání, čímž krmil Českou televizi dlouhé měsíce. O jeho charakteru vypovídá nejlépe to, že když strýček zemřel, tak mu ani coby ministr nebyl na pohřbu. Na jiných cestách ovšem nešetřil a bohatě si dopřával ministerských výhod. Ministr Staněk zřejmě Augiášův chlév začal čistit a narazil na odpor. U umělecké fronty tomu rozumím, ale že ho hodil přes palubu předseda ČSSD Hamáček, to jenom dokresluje jeho slabou osobnost.
A co říci na slova některých kritiků, že Miloš Zeman pohrdá ústavou?
Pan prezident patří k nejzkušenějším a nejlépe informovaným vrcholným politikům v této zemi. Je to dáno jeho vysokou erudicí, pravidelnými schůzkami se sborem poradců v Lánech a v neposlední řadě i přímým kontaktem s hejtmany, krajskými zastupiteli a velkým množstvím prostých občanů. Mimo Senát, který vytrvale jeho návrhy vetuje a který se stal jakýmsi trojským koněm v souboji s prezidentem a premiérem, má Miloš Zeman permanentní kontakt s reálným životem, a to mě vede k názoru, že ústavou rozhodně nepohrdá a že v případě bývalého ředitele Národní galerie, kterého ministr Staněk z důvodů podezření, že si pan ředitel přihrával docela značné peníze, je pro prezidenta zcela zásadní ministra podpořit a o celé záležitosti trpělivě s aktéry diskutovat.
Padne nakonec vláda? A co by to pro ČR znamenalo?
Já bych tu otázku viděl jinak. Mohl bych se ptát, zda má vláda s potápějící se a léta rozhádanou sociální demokracií smysl a zda by nebylo lépe, kdyby socani odešli. Když si přejdu jednotlivé ministry za ČSSD, tak kvalitu a přínos vidím pouze u ministra zemědělství. A když si připustíme, že se sociální demokracie nezvedne a hned tak si nezíská důvěru občanů – k tomu je potřeba razantní a pevný předseda s vůdčími vlastnostmi, tak to znamená buď nové volby, nebo zásadní rekonstrukci vlády. V každém případě bych viděl na rozhodujícím postu premiéra vítěze posledních voleb, respektive předpokládaného vítěze možných předčasných voleb, což je Andrej Babiš.
Je první a zatím jediný, který vládne světovými jazyky a který se dovede postavit Bruselu a nekompromisně hájit naše národní zájmy a je na evropské půdě viditelný a aktivní. Naši občané to velmi dobře vnímají, a proto ho také na rozdíl od nečitelných a všeho schopných sociálních demokratů volí. Ti si jen tak mimochodem v čele Komise přáli kvótaře Timmermanse. Sečteno a podtrženo, nastal čas, aby voliči zhodnotili české politiky a nastavili chrabrým hochům a děvčatům, kteří nemluví s prezidentem a premiérem, zrcadlo pravdy. To současné je hodně pokřivené a falešné a je čas oddělit zrno od plev.
Vrátíme-li se pár týdnů nazpět, tento rok se konala celá řada demonstrací, zatím poslední a největší byla na Letné. Domníváte se, že mohou být organizátoři s účastí spokojeni?
Myslím si, že ani tak nejde o počet účastníků, s čísly lze kouzlit a ČT je tím proslulá, podstatnější jsou jiné záležitosti. V první řadě role a angažovanost veřejnoprávní televize a rozhlasu, které se staly naháněči a propagátory akce na Letné. Bylo to do očí bijící, jak cílevědomě několik týdnů doslova 24 hodin denně dělali akci reklamu a štafáž. Je třeba spočítat vysílací čas, vyhodnotit a ocenit náklady a o výslednou částku snížit přísun peněz do rozpočtu. Další záležitostí je osobní angažovanost a jednostranné pojetí obou veřejnoprávních médií, které se bohužel nevyhýbá ani přímým urážkám statisíců občanů, kteří mají jiný názor než mainstream.
Měl by premiér nějak reagovat a případně jak?
Určitě by měl iniciovat hloubkový audit výroční zprávy ČT a navazující právní rozbor, který by prokázal s velkou pravděpodobností střet zájmů některých redaktorů či redaktorek. Výroční zpráva ČT je obrovsky složitý a velmi odborný materiál a zaslouží si kontrolu vysoce kvalifikovanými odborníky. Poslanci nemají šanci moloch se sedmimiliardovým ročním obratem při nejlepší vůli rozkrýt. Třetí rovinu vidím v bezpečnostních rizicích akce, což je agenda ministra vnitra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora