Starosta Částečka: Velice si vážím toho, že pracuji pro Valašské Meziříčí

02.09.2011 16:30 | Zprávy

ROZHOVOR Zástupce občanských demokratů v čele sedmadvaceti tisícového Valašského Meziříčí upozorňuje jak na finanční odpovědnost, tak i na nebezpečí, které v místním prostředí způsobily opakované povodně.

Starosta Částečka: Velice si vážím toho, že pracuji pro Valašské Meziříčí
Foto: top09.cz
Popisek: Jiří Částečka, starosta Valašského Meziříčí

Pane starosto, stojíte v čele dvaceti sedmi tisícového města Valašské Meziříčí. Splnila se vaše očekávání, s nimiž jste po volbách v roce 2010 vstupoval na radnici?

Starostou jsem druhé volební období. Když jsem na valašskomeziříčskou radnici v roce 2006 vstupoval, definovali jsme svou vizi takto: „Valašské Meziříčí, Valašské Atény. Krásné a čisté město spokojených lidí. Město hrdé na svou historii. Město pro život." Situaci nám trochu zkomplikovala světová ekonomická krize, ale na tom základním se nezměnilo nic- a lidé to ve volbách ocenili.

Co jste za své dosavadní volební období dokázal prosadit vzhledem k obyvatelům města?

Od roku 2006 dodnes jsme realizovali investice za 520 milionů Kč, největší z nich byla stavba krytého bazénu (143 mil. Kč), dále rekonstrukce silnic a chodníků (96 mil. Kč) a cyklostezka Bečva (49 mil. Kč), ale radost mám i z menších staveb, jako byla rekonstrukce amfiteátru. Ale nejde jen o investice. Jde o to, jak se lidem v našem městě žije. Do voleb 2010 jsme šli s heslem „čisté město pro zdravý rozvoj". Čisté město, to není jen péče o zeleň, ochrana ovzduší nebo zametené chodníky. Prosazujeme transparentní správu města, čisté finance a průhledné veřejné zakázky. Proto upřednostňujeme zadávání veřejných zakázek pomocí elektronické aukce.


K MÍSTU KONÁNÍ ROZHOVORU:


Důležitým tématem v našem městě s významnou chemickou výrobou je ochrana životního prostředí. Životní prostředí přitom pro mne znamená především kvalitní prostor pro život. Proto sledujeme kvalitu ovzduší a podporujeme třídění odpadu. 

Jaké jsou vaše politické priority?

Jako člen ODS prosazuji rozpočtovou odpovědnost. Snažíme se jít cestou úspor provozních i mzdových nákladů tak, abychom nemuseli rezignovat na priority vytipované ve spolupráci s občany, ať jde o budování parkovacích míst, již zmíněnou ochranu ovzduší nebo zajištění pobytových služeb pro seniory. Mrzí nás oddalování důležitých dopravních staveb, jako je obchvat našeho města či napojení na rychlostní komunikace, a chceme se o nápravu zasazovat znovu a znovu. V neposlední řadě bych zmínil krizové řízení a dobrovolné hasiče. Jsme městem na soutoku Bečev, což přináší zvýšené riziko povodní. Vím, a ukázaly to právě povodně posledních let, že naprostá ochrana proti nim není možná. Prevence proto musí být všudypřítomná. Příští povodeň přijde zcela určitě, jen nevíme přesně kdy. A že se nebude omezovat na katastr jedné obce, to je také vcelku jasné. A tady bych chtěl vyzdvihnout právě práci dobrovolných hasičů. Bez jejich pomoci by důsledky minulých povodní byly ještě daleko horší, a stejné je to i v případě dalších havarijních stavů, požáry počínaje a průmyslovými haváriemi konče. Pokud jde o péči o sbory dobrovolných hasičů, je to mojí prioritou, ať jde o nákup technického vybavení nebo o rekonstrukce hasičských zbrojnic."

Jak pravidelně se setkáváte s občany a při jakých příležitostech to je? Jakou poslední akci byste v této souvislosti vyzdvihl?

S občany se samozřejmě setkávám denně, na středně velkém městě to ani jinak nejde. Co bych ale chtěl vyzdvihnout, je Fórum 2025. V úvodu jsem se zmiňoval o vizi našeho města. Šlo o výstup projektu „Vize a strategie rozvoje města Valašské Meziříčí do roku 2025". Na tuto společnou práci politiků, odborníků z různých oblastí, veřejnosti i úředníků navázalo právě Fórum 2025, dobrovolné a nepolitické sdružení, které si klade za cíl napomáhat rozvoji našeho města zapojováním expertů i široké veřejnosti. Zrovna příští týden proběhne výroční schůze Fóra, na níž se chceme zaměřit na oblasti, které byly obsahem posledního dotazníkového šetření (kultura a bezpečnost ve městě), zahájíme však také například diskusi o budoucí rekonstrukci našeho náměstí.

Jak hodnotíte práci politické opozice na radnici?

Na silnou koalici a opozici si u nás nehrajeme. I většina opozičních zastupitelů vnímá, že je třeba pracovat pro nezadluženou budoucnost, a nepolevit přitom například v úsilí o řešení neutěšené dopravní situace v našem městě nebo v úsilí optimalizovat městské instituce a služby.  Povolební vyjednávání v roce 2010 reflektovalo hlavní vzkaz od voličů, kteří většinově nepodpořili volání po radikální změně. Že by koalice (dnes ODS, ČSSD a Nezávislí) mohla být širší, to určitě ano, i když formy zapojení opozičních zastupitelů do společné práce pro město mohou být různé. A pokud jde o mne osobně, nechci, aby to vyznělo jako fráze, ale toho, že mohu pracovat pro naše město, si velice vážím a zároveň mne tato práce nesmírně naplňuje.

Další rozhovory:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v německých mateřských školách

Německem a Rakouskem otřásá skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v mateřských školách. Nadace „Original Play“ zde čelí těžkým obviněním z poskytování služeb pedofilům a následnému přístupu do mateřských škol, kde v rámci her mělo podle výpovědí dětí a jejich rodičů a psychologů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Myslel jsem, že Češi budou Ukrajince ukrývat. Nakonec je na frontu ještě rádi pošlou“

4:40 „Myslel jsem, že Češi budou Ukrajince ukrývat. Nakonec je na frontu ještě rádi pošlou“

VIDLÁKŮV TÝDEN „Před rokem jsem si myslel, že by Češi ukrajinské nebožáky spíš ukrývali, než aby je …