Starosta Nové Paky: Českou nezaměstnanost spíš vyřeší německá než naše vláda

05.02.2012 17:33 | Zprávy

ROZHOVOR Starosta Rudolf Cogan v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovoří jak o řízení radnice, tak o reflexi vládní politiky na města. Nevyhnul se ani tématům školské či sociální reformy anebo korupce.

Starosta Nové Paky: Českou nezaměstnanost spíš vyřeší německá než naše vláda
Foto: ?
Popisek: ?

Pane starosto, jaké největší problémy sužují obyvatele Nové Paky?

Není v moci samosprávy řešit všechny problémy občanů města. Nejdůležitější v životě jsou lidské vztahy, zejména v rodině, a výdělek na živobytí, oboje si řeší každý sám. Pak je to zdraví a pomoc v nouzi, to zase řeší stát. No a na města zůstává souhrnně řečeno jen pořádek a základní služby v místě. To se snažíme zajišťovat.

Nová Paka se stala v loňském roce, podle výsledků čtvrtého ročníku soutěže Město pro byznys, kterou každoročně pořádá týdeník Ekonom, nejlepším městem pro podnikání. V čem podle Vás tví úspěch města?

Získali jsme nejvíce bodů. Je to do jisté míry i souhra okolností, je mnoho měst, které jsou pro byznys příhodnější. Na druhou stranu připomínám, že jsme vybudovali bez dotace průmyslovou zónu. A jelikož bylo a je v zastupitelstvu řada byznysmanů, tak samospráva má pro podnikatele pochopení. Ovšem pomáhat podnikatelům je protimluv, je to jako nosit sovy do Atén. Podnikatel se stará sám o sebe, a veřejná správu mu jen nesmí klást překážky, a nesmí nikoho zvýhodňovat. 

Jak se díváte na kroky vlády směrem k podnikatelům? Hodně se například mluví o snižování paušálů živnostníkům. Jak se na to díváte?

Celý rok účtují a pak nezaplatí nic. Náklady na vedení účetnictví jsou určitě vyšší než daň. Co takhle daň z hlavy 10 až 20 tisíc korun pro fyzické osoby, případně minimální daň. Ale začínáme být v Evropě daňovou oázou, a tím bychom to jedině podpořili. Stát by se k penězům měl dostat spíše přes daň z majetku – možná by snížila i sociální napětí, a konečně je to i daň ze spotřeby.

Co říkáte na boj proti korupci, máte s ní vlastní zkušenost?

V zájmu každé obce je, aby dodávky staveb, zboží a služeb byly co nejlevnější. Prostě se tím šetří peníze. Když má obec pověst, že je vše cinknuté, tak už se podnikatelé do výběrových řízení ani nehrnou – proč by vyhazovaly peníze za přípravu podkladů, což jsou tlustospisy. Málo soutěžících je špatné. Důležité je chovat se otevřeně a důvěryhodně, aby firmy věřily, že je šance vyhrát, pak jdou ceny dolů. Včetně vyhlášení a zdůvodnění výsledků soutěže.

Do jaké míry vzhledem k umístění trápí obyvatele ve městě nezaměstnanost? Jaké jsou ve městě pro obyvatele pracovní příležitosti?

Nezaměstnanost není v Nové Pace nijak vysoká. A řekněme si to otevřeně, i úředně nezaměstnaný si je schopen přivydělat. Určitá nabídka zaměstnání v Nové Pace je, dokonce v kvalifikovaných technických oborech. Je obvyklé i dojíždění – do Jičína, Vrchlabí i Mladé Boleslavi, automobilový průmysl nás dost živí.

Domníváte se, že mohou mít některé kroky Nečasovy vlády dopad na nezaměstnanost ve Vašem městě? Jak tomuto čelit?

Nemyslím, že česká vláda je schopna dělat něco s nezaměstnaností, to spíš německá vláda a hospodářství udělá něco s nezaměstnaností v ČR. Snad ale můžu pochválit to, že se nezvyšuje minimální mzda – to by ke zvýšení nezaměstnanosti vedlo. Také větší flexibilita pracovních závazků pomáhá.

Máte zkušenosti i jako pedagog, jak byste hodnotil reformu školství a kroky ministra Dobeše? Dotkne se Vás například slučování škol?

Ministr Dobeš je první, kdo se o něco snaží, konečně! Šel bych dál, peníze na platy učitelům bych předal obcím, ať si to řeší. Stát za 20 let ukázal, že není schopen zajistit kvalitní školy, od základek po univerzity. Obce chtějí dobré školy, je to pro ně nejvíc – víc než silnice, zeleň, bezpečnost.

Vysoké školy potřebují provětrat. Buď se na ně musí přes kvalitu, nebo přes peníze. Školné bude mít ozdravný efekt, začne se přemýšlet, co studovat, aby to uživilo. Studoval jsem, bez ukončení. i Filozofickou fakultu UK, obor filosofie, řekl bych, že studenti podobných oborů neví, co budou potom dělat a neví, co to stojí. Ale je dobře, že filozofy máme. Ovšem nevím kolik potřebujeme etnologů, hudebních vědců apod.

Aktivně jste se věnoval sportu, přičemž jste vyhrál i několik medailí. Jak byste hodnotil financování českého sportu?  

Nejsem si jist, zda stát má organizovat a platit sport. Nejsem si ovšem také jist, že stát má organizovat a platit kulturu, etc. Řecko pořádalo olympiádu …

Za daného stavu v ČR se necítím být kvalifikován nějak radit. Silné sportovní svazy jsou, zdá se, schopny se o sebe postarat. Ve výkonnostním a rekreačním sportu bych spoléhal na obce a kraje. Vrcholový sport je nyní státem dobře zajišťován. Nynější diskuze by neměla být o penězích, ale o systému. Vyvážené by bylo, kdyby na sport šlo následně alespoň tolik peněz jako na kulturu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

18:35 Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Prezident Petr Pavel vzkázal těm, co na něj minulou neděli na Národní t…