Pane starosto, co říkáte na rezignaci ministra školství? A jaký je Váš názor na to, že je to již osmý ministr, který opouští Nečasovu vládu? Jak byste hodnotil její fungování?
Před měsícem bych se k práci pana ministra ochotně vyjádřil, ale po jeho rezignaci se konkrétně vyjadřovat nechci, protože mi nepřipadá etické kopat do politických mrtvol. V našem národě máme totiž skvělou téměř národní vlastnost. Spousta lidí je ochotná postavit barikádu na klíč, ale nejlépe tak tři dny po revoluci.
Pravdou je, že obměna ministrů je na české poměry nebývalá. Může se to sice stát, ale stabilitě a důvěryhodnosti vlády to moc neprospívá, nemluvě o tom, že řada ministrů vládu opustila za zvláštních okolností. Mám-li zvenčí hodnotit fungování vlády, myslím, že ji negativně ovlivňují minimálně tři aspekty. Prvním je fakt, že dvě pravicové strany sice mají velmi podobné vidění světa, ale logicky jsou dvěma kohouty na jednom pravicovém dvorku, a čím víc se budeme blížit k volbám, tím víc budou vztahy napjatější. Druhým nepříznivým faktem je historický omyl s nejmenší vládní stranou. Třetím aspektem je nutnost reforem, které si v této zemi (a nejen ve vládě) každý vykládá po svém a výsledkem je občas nedovařená bramboračka.
Vláda také spustila řadu reforem. Jak byste je hodnotil?
Jsou tam věci moudré, rozumné a chytré. A pak také zhusta nedomyšlené. Přál bych si, aby bylo co nejvíce těch moudrých a rozumných rozhodnutí. Byl bych opatrný u těch chytrých rozhodnutí, často mohou být jen na jedno použití a někdy mohou přinést až záporný efekt. A k těm nedomyšleným a pro Poděbrad nejzávažnějším patří plánovaný dopad úspor ve zdravotnictví, konkrétně v lázeňství. Myslím, že snaha spořit v této oblasti je krátkozraká, protože synergické efekty, které na sebe lázeňství váže (místní dodavatelé, služby, zaměstnanost, turistický ruch, kulturní aktivity) společně s omezením možnosti řádné regenerace nemocných, přinesou víc škody než užitku. Ale hlavně - jak se má zvyšovat ekonomický růst, když se bude snižovat kupní síla nezaměstnaných obyvatel, když se bude snižovat jejich výkonnost v důsledku nedoléčených nemocí, když se bude vydávat stále více peněz na drahé léky, které mají nahradit absentující nebo zkrácenou lázeňskou péči?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový