Starostka Přelouče: Co bylo ukradeno, by mělo být vráceno

01.08.2012 7:12 | Zprávy

ROZHOVOR Je mně smutno z toho, co se v naší republice děje okolo přidělování dotací, vrhá to špatný stín na nás všechny, na celou republiku, říká pro ParlamentníListy.cz starostka Přelouče Irena Burešová (ODS).

Starostka Přelouče: Co bylo ukradeno, by mělo být vráceno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Přelouči jako jednomu z jediných třech větších měst Pardubického kraje vloni přibylo obyvatel. Jak se vám to podařilo, čím příliv mladých podporujete?

Nedokáži posoudit, jaký podíl má samospráva na přírůstku počtu obyvatel našeho města. Je ale pravdou, že zhruba v posledních 10 letech jsme činili kroky směřující k podpoře zejména mladých rodin. Jsme si vědomi, že mladé rodiny potřebují alespoň to základní: bydlení, práci a alespoň minimum pro využití volného času. K podpoře bydlení jsme využili všech možností k čerpání státních dotací na výstavbu bytových domů a společně se zájemci jsme vystavěli cca 100 nájemních bytů. Této možnosti využili zejména mladí a z toho máme určitě radost. Ve spolupráci s developerskou firmou vzniklo cca 60 nových zasíťovaných stavebních parcel pro zájemce o výstavbu rodinných domů. Dnes jsou tyto stavební parcely téměř všechny odkoupené a vyrůstají nové domy. Na podporu vzniku nových pracovních míst jsme v roce 2003 začali budovat novou průmyslovou zónu, kterou jsme v roce 2005 dále rozšířili, protože přicházely nové firmy, které si zde chtěly vybudovat provozovny. Dnes v zóně sídlí několik firem, které vytvořily několik desítek nových pracovních příležitostí. Snažíme se spolupracovat se všemi zaměstnavateli ve městě, vážíme si každého nového pracovního místa. Naším cílem je, aby všechny „naše“ maminky, které chtějí nastoupit po mateřské do zaměstnání a požádají si o přidělení místa v mateřské školce, byly uspokojeny. To se nám pro nadcházející školní rok podařilo, ale museli jsme přistavět další oddělení v mateřské školce. I našich nově narozených občánků přibývá, proto pro školní rok 2013/2014 budeme opět přistavovat v mateřské školce další nové prostory. Z rozpočtu města podporujeme sportovní i kulturní aktivity, aby především mladí měli možnost volnočasového vyžití.

Jak se radnice staví ke kontroverznímu a stále odkládanému plavebnímu kanálu poblíž města, podporuje jeho výstavbu a zesplavnění Labe do Pardubic?

Radnice nepovažuje projekt splavnění Labe do Pardubic za kontroverzní. Labe je dnes splavné až do Pardubic s výjimkou cca 3 km u Přelouče a to je škoda. Tento projekt vychází z koncepce i závazků státu k podpoře rozvoje vodních cest a nevidíme důvod, proč by město mělo tento projekt blokovat. Město Přelouč a jeho občané by výstavbou hodně získali. Mám na mysli především zásadní rekultivaci celého okolí budoucího kanálu, které občanům slouží jako oblast příměstské rekreace a odpočinku. Dnes je to bohužel nejvíce zanedbaná oblast na katastru města. Budoucí kanál má ovšem další možnosti využití, zejména turistické a sportovní, bude hrát i důležitou protipovodňovou ochranu města. Napříč politickým spektrem je tento projekt od prvopočátku zastupitelstvem podporován.

Město nedávno otevřelo novu radnici, navíc ji celou zaplatilo ze svých zdrojů. Jak jste s novou budovou spokojena a jaké jsou reakce občanů? Byla bezmála stamilionová investice vůbec nutná?

Nevyhovující prostory radnice se v Přelouči řešily několik desítek let. Beru jako velký úspěch, že se nám tento letitý problém města podařilo pro současné i budoucí generace vyřešit a navíc za vlastní „našetřené“ prostředky bez jediné koruny dluhů. V roce 2003, kdy se Přelouč stala obcí s rozšířenou působností, přišlo cca 50 nových úředníků. Pro ty město muselo pronajmout za nemalé peníze prostory od soukromé firmy ve vzdálenosti cca 0,5 km od radnice a úřad sídlil celkem ve třech budovách. To samozřejmě komplikovalo a zbytečně prodražovalo chod úřadu, nejhorší bylo, když jsme občany přeposílali z jedné budovy do druhé a občany vozíčkáře nedůstojně obsluhovali na chodníku před budovou. Zastupitelé si byli vědomi, že prostory pro úředníky se musí vyřešit a zvažovali varianty mezi rekonstrukcí starých budov a výstavbou nové budovy úřadu. Jako finančně výhodnější byla jednoznačně stavba nové budovy. Negativní názor na stavbu nové budovy se ke mě donesl pouze jeden, ale připadalo mě, že dotyčný neznal dobře všechny okolnosti, neboť se velmi divil, proč jsme za pronajaté prostory pro úředníky zaplatili z rozpočtu několik milionů, zřejmě se domníval, že město mělo prostory zdarma. Naopak poděkovat mi přijel pán na vozíčku, který byl rád, že nemusí nikoho obtěžovat a svoje záležitosti si na úřadě vyřídil úplně poprvé sám, protože budova je plně bezbariérová. Myslím si, že tato stomiliónová investice byla potřebná a smysluplná. Novou budovu navíc využívají občané k různým aktivitám, např. ke schůzím zájmových spolků, obnovili jsme zde vítání nových občánků do života, konají se zde zasedání zastupitelstva, umožňujeme v prostorách pořádání různých výstav apod. Nová budova je zde především pro občany a žije nejen „úřednickým“ životem.

Jak se obecně stavíte k otázce církevních restitucí? Jsou nároky církve a vypořádání přiměřené?

V otázce církevních restitucí zastávám názor, že vše, co bylo ukradeno, by mělo být vráceno všem, včetně církví. Nemám relevantní informace, proto nedokážu posoudit, zda finanční vypořádání je přiměřené. Považuji za velkou chybu, že se naši poslanci nedokázali shodnout na způsobu a výši vypořádání. Připadá mě, že křik okolo restitucí zbytečně rozeštvává veřejnost proti církvi. Rozhodně nepovažuji za normální skutečnost, že se u nás za více jak 20 let nepodařilo vyřešit odluku církve od státu.

Podezření z korupce u přidělování dotací z fondů EU dostihla první české hejtmanství. Domníváte se, že by si policie měla posvítit i na další české kraje včetně Pardubického?

Je mně smutno z toho, co se v naší republice děje okolo přidělování dotací, vrhá to špatný stín na nás všechny, na celou republiku. Policie musí konat nezávisle, nesmí být pod vlivem politiků a měla by si posvítit úplně na všechny, když se objeví podezření korupce či jiného trestného činu.

Co byste ráda ještě stihla do konce volebního období, jaký je Váš největší cíl?

Do konce volebního období bych chtěla za podpory zastupitelů zrealizovat výstavbu kanalizace a její napojení na čistírnu odpadních vod v našich místních částech Lhota a Škudly, dále kompletní rekonstrukce několika ulic a přípravu projektu rekonstrukce bývalých budov městského úřadu na kulturní centrum (muzejní výstavní síň, galerie, přednáškový sál, infocentrum...) tak, aby se město mohlo v následujícím období ucházet o podporu z evropských fondů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

4:45 „Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

Rok 2024 jako křižovatka, na které si většina zemí EU zvolila cestu k velkému válečnému konfliktu. T…