Superguru Havel. To bylo řečí, že nebudeme kádrovat. A dnes tu pan Rejžek plive jedovaté sliny, kudy chodí, kroutí hlavou poslanec KSČM

02.11.2019 11:49 | Zprávy

ROZHOVOR „Prezidentský majestát by neměl být účelově zesměšňován a ponižován těmi, kterým o naši zemi ve skutečnosti možná ani nejde,“ míní poslanec Jiří Valenta (KSČM) v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. „Jsem si jist, že ani budoucí hlava státu si ‚nepadne do oka‘ s každým. A nebylo tomu tak ani v minulosti! Ovšem, naše ‚objektivní a svobodná média‘ k tomuto často zcela tendenčně mlčela a nepozvání některých na různé státní akce se naopak hodnotilo jako morální a správné. A dnes tolik ‚křičí‘. Divné!“ komentuje.

Superguru Havel. To bylo řečí, že nebudeme kádrovat. A dnes tu pan Rejžek plive jedovaté sliny, kudy chodí, kroutí hlavou poslanec KSČM
Foto: archiv J. Valenta
Popisek: Poslanec J. Valenta na předávání státních vyznamenání

Předseda ODS Petr Fiala se do prezidenta Zemana opřel skrze to, kdo byl, a kdo nebyl na Hrad pozván 28. října. „Myslím, že rozdělování společnosti začíná na Hradě při rozesílání pozvánek,“ napsal na Twitteru. Co k tomu říci?

V tomto ohledu zastávám názor, že pozvání na Hrad by měl obdržet každý relevantní politik, ovšem nikoli již ten, kdo pozvánku prezidenta v minulosti odmítl. A to čistě z osobních nebo politických důvodů. I v politice je nutno chovat se racionálně a korektně, teatrálnost a ubohé politikaření některých já striktně odmítám. Kdo již jednou před médii účelově a trapně exhiboval a ukazoval přitom své „politické svaly“, anebo samotnou osobu prezidenta v minulosti urážel, může v tom přece demokraticky pokračovat i nadále. Lépe však mimo společnost těch, kteří chodí na Hrad v poklidu a přátelství slavit nejvýznamnější svátek naší země, výročí nabytí státnosti.

Osobně jsem na akce, které byly spjaté s osobou exprezidenta Václava Havla, také nechodil, ale nikdy jsem si ho nedovolil urážet například v souvislosti s jeho zdravím. A žádné pozvánky jsem před médii, z ideologických důvodů, obrazně řečeno, „netrhal“. A vězte, že by se v souvislosti s panem Havlem našlo takovýchto důvodů nepřeberně!



Je pravdou, že Miloš Zeman vytvořil jakési „síto“, některé pozval, jiné ne. Je v pořádku, že si prezident takto vybírá, kdo bude přítomen, a kdo ne?

Jak jsem naznačil v předchozí odpovědi, žádné takové „kádrovací“ síto by existovat nemělo. A prezident Zeman ho, podle mého názoru, a to až na ojedinělé případy oboustranně vyhrocené antipatie, asi ani nepoužívá. Spíše rozhodování o pozvání konkrétních osob nechává na svých poradcích či lidech v prezidentské kanceláři. Opakuji, že poprvé by měl být na Hrad pozván každý ústavní činitel, eventuálně někteří další politici a významné osobnosti a činovníci veřejného, vědeckého, sportovního, kulturního života, představitelé církví či armády a někteří další. Vyhodnocení toho, jak s pozvánkou potom pozvaný naložil, bych ale i já osobně svěřil aparátu prezidenta.

Prezidentský majestát by totiž neměl být, a to ani v demokratickém systému, účelově zesměšňován a ponižován těmi, kterým o naši zemi ve skutečnosti možná ani nejde, a je dobré toto registrovat! Dnes je prezidentem Miloš Zeman, příště bude někdo jiný, možná v zcela jiném politickém a osobnostním gardu, a jsem si jist, že ani budoucí hlava státu si „nepadne do oka“ s každým. A nebylo tomu tak ani v minulosti! Ovšem, naše „objektivní a svobodná média“ k tomuto často zcela tendenčně mlčela a nepozvání některých na různé státní akce se naopak hodnotilo jako morální a správné. A dnes tolik „křičí“. Divné!

„V životě jsem zažil spoustu státních svátků. V Rakousku i v Německu, ve Francii i v Británii, v Americe i v Austrálii. V žádné zemi jsem však neviděl při slavnostních ceremoniálech tolik zasmušilých tváří a v projevech necítil tolik negativní energie jako dnes v té naší. Atmosféra na Hradě smutnější než na pohřbech,“ uvedl k atmosféře na Hradě někdejší europoslanec Libor Rouček. Jak působil ceremoniál na vás? Byl smutný? A čím?

Libor Rouček byl asi nejspíše na jiné oslavě, jiného státního svátku a v jiný den! Já jsem zažil na „letošním“ Hradě velice příjemnou a důstojnou atmosféru, která prakticky všechny přítomné hosty oslovila. A většina přítomných, alespoň ti, které jsem viděl já ve svém okolí, se také dobře bavila. A jak to bylo s tou negativní energií v projevech? Ono je to totiž o tom, co si kdo z projevu druhého sám někdy účelově vybere, či co zdůrazní a co potlačí. A jistá negativní predispozice pana Roučka směrem k „Hradu“ je již dávno zřejmá, proto on vždy rád pohaní, když v bezpečném mediálním souručenství s pány Kalouskem, Fialou, Schwarzenbergem a dalšími, hanit lze.

Samozřejmě, mnohým přítomným hostům nebyl lhostejný ne zcela dobrý zdravotní stav prezidenta, který může chodit již pouze s velkými potížemi a bolestmi. Ale jen on sám musí vědět a vyhodnotit si, zda je schopen ještě takto zatěžující společenské akce absolvovat. Fakt, že při svém projevu seděl, mně nepřipadá jako závažný, a to možná na rozdíl od europoslance Roučka. Takže za mne: „Oslava byla důstojná a plně odpovídající významu státního svátku, žádný smutek s negativní energií se zde nenosily. Škarohlídům a zapšklíkům se ovšem v jejich negativistických úvahách a kritikách ubránit nikdy ale beze zbytku nelze!“

„Ubohost na entou. Zeman dává medaili Klausovi, estébákovi Smutnému, Zímovi a vdově po usvědčeném agentovi StB Zilkovi. Horší už to nebude,“ soudí hudební kritik Jan Rejžek. Lze se s tímto pohledem ztotožnit?

Názory pana Rejžka snad ani smysluplněji komentovat nelze! Pro něj nikdo jiný než superguru Havel, a efektivně soustředěná partička kolem něj, neměl a nemá ten „správný“ celospolečenský význam. To bylo při listopadovém převratu řečí „nebudeme jako oni“ či „nebudeme kádrovat“, a dnes? Plivá jedovaté kádrovácké sliny, kudy chodí! Měl by si ale ve svém zralém věku konečně uvědomit, že ne každý disponuje jeho zúženým a extrémně ideologicky motivovaným vidění světa. Jestli chce hájit parlamentní demokracii, ať tedy současně respektuje politické, a to znamená i názorové, povolební rozdělení naší společnosti.

Zjednodušeně pro něj, lidé si demokraticky zvolili Miloše Zemana za svého prezidenta, a již podruhé. To znamená, že jeho osoba byla pro všechny občany zcela čitelná, a to prostřednictvím jím vyjevovaných názorů a zastávaných postojů. Voliči se s nimi většinově ztotožnili, a tak je i výběr vyznamenaných lidí přeneseně i jakýmsi jejich rozhodnutím. A tak ať Jan Rejžek „šoupe, někde v pražské kavárně, nohama“ a snaží se přitom respektovat standardní demokratické procesy v naší společnosti. Jeho názor zůstane vždy názorem jednotlivce, přičemž za názory prezidenta republiky stojí miliony občanů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Postavit se Sorosovi. Robert Kotzian o Elonu Muskovi a EU

13:18 Postavit se Sorosovi. Robert Kotzian o Elonu Muskovi a EU

Zlobením se na Elona Muska ukazují, že dobře vědí, že to, co zastává, je pro lidi přirozené a lidé t…