Dnešní vydání Týdne v médiích začíná Petr Žantovský u osoby moderátora veřejnoprávní České televize Václava Moravce. K rukám etické komise ČT se dostal moment z Otázek Václava Moravce z 26. ledna, kdy Moravec použil v rámci debaty přirovnání s Hitlerem. Moravec podle etické komise neporušil povinnost nestranného vystupování v diskusi, ale použití přirovnání označila za nevhodné. Ke srovnání došlo v pořadu, kde byla hostem Kateřina Konečná, předsedkyně hnutí Stačilo!, během debaty o tom, jak probíhalo zvolení Roberta Fica slovenským premiérem. Moravec odkázal na to, že i Adolf Hitler byl ve třicátých letech demokraticky zvolen. „To je hodně odpudivé srovnání, které jako by mělo v druhém plánu naznačit, že Fico je diktátor, že se od něj zřejmě dají očekávat nějaké pogromy na někoho, třeba na progresivisty. Že se jistě taky dají očekávat koncentrační tábory a také výbojné války, protože Slovensko přece potřebuje více životního prostoru. Tyhle všechny nesmysly mohly člověka napadnout, když poslouchal tohle odporné srovnání voleb Fica a voleb Hitlera,“ komentuje to Žantovský.
Etická komise ČT si podle Žantovského ve svém verdiktu zahrála na chytrou horákyni, když řekla, že by se to dělat nemělo, ale nic dalšího z Moravcova výroku nevyvodila. „Takhle banálně na tuto činnost pana Moravce opravdu nelze nahlížet. Jako když o Václavu Klausovi řekl, že to je Putinův gubernátor, a zase se nic nestalo. Tento člověk, tak jako mnoho jiných před ním a jistě i po něm, si z té obrazovky udělal vlastní výkladní skříň a prezentuje v ní své vlastní názory. A protože je dost inteligentní, tak je dokáže zabalit do hodně neprůhledných šatiček, a tím dosahuje psycholgického působení na diváka,“ vadí Žantovskému. Další problém spatřuje mediální analytik v tom, že v ČT se o slovenském premiérovi diskutuje tónem, který považuje za nepřátelský. „Je to mimořádně nevhodné a nepřijatelné, protože redaktor České televize tady není od toho, aby dělal dějiny a stavěl českou zahraniční politiku, ale od toho, aby zachycoval, co se děje, a dával slovo těm, kteří něčemu rozumějí. Na rozdíl od některých redaktorů,“ říká Žantovský.
Moravcův výrok považuje za smutnou kauzu dokazující, že rekonstrukce České televize ještě zdaleka nebyla dokončena, a to i přes odchod některých významných tváří, jakými byli Nora Fridrichová nebo Marek Wollner. „Václav Moravec jako jeden ze symbolů toho, do jakých špatných konců to Česká televize dotáhla, zůstává stále hvězdou, která se každou neděli naparuje na obrazovce a poučuje občany, co si mají myslet,“ říká mediální analytik. Vzpomíná na starší propagační znělku k pořadu Otázky Václava Moravce, která byla natočena tak, že na obrazovce se objevila Moravcova tvář a moderátor na sklo napsal svůj vlastní autogram.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný