Své zásluhy o rozvoj Československa měl i Gottwald, i když je dnes zostouzen. Havel republice neprospěl a ani na to neměl, tvrdí generál Miroslav Vacek

17.10.2018 15:01 | Zprávy

STO LET REPUBLIKY Při pohledu na sto let Československa říká armádní generál Miroslav Vacek, že T. G. Masaryk a Edvard Beneš si zaslouží i s velkým odstupem času úctu. Své zásluhy o rozvoj republiky měl i Klement Gottwald. To však mnohým lidem nevyhovovalo, takže je jimi dodnes zostouzen, i když druzí to přijímali naopak s radostí i úctou. Ministr obrany z počátku 90. let měl možnost bezprostředního styku s Václavem Havlem a tvrdí o něm, že republice neprospěl, protože na to ani neměl. Upozorňuje také na to, že jak se mění politické poměry, tak se mění i pohledy na to, kdo byl v historii hrdina, podle toho, jak to vyhovuje tomu, kdo právě vládne.

Své zásluhy o rozvoj Československa měl i Gottwald, i když je dnes zostouzen. Havel republice neprospěl a ani na to neměl, tvrdí generál Miroslav Vacek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Armádní generál Miroslav Vacek

Zanedlouho to bude sto let od vzniku Československa. Pamětníci k tomuto výročí říkají, že není co slavit, když ta republika už stejně neexistuje, a ta zbylá je – dle hlasu lidu – rozkradená a rozprodaná. Je podle vás důvod 28. října slavit?

Vždy je dobré na takovou historickou událost vzpomínat. Přitom je však třeba si také uvědomit, co se odehrávalo špatně, kdo a proč to způsobil. To vše hlavně proto, aby se tomu špatnému v současnosti i v budoucnosti zabránilo.

Co si jako člověk z nejzasvěcenějších, armádní generál, exministr obrany a bývalý náčelník generálního štábu, myslíte o tom, jakou roli během těch sto let sehrála naše armáda?

Armáda je ve všech zemích významným činitelem při jejich vývoji. Špatné však je, že je zpravidla řízena politickými představiteli státu nebo i ze zahraničí a chyby zůstávají zpravidla na armádě.

Při nedávném osmdesátém výročí Mnichovské dohody, dříve se také říkalo Mnichovského diktátu, se objevily protichůdné názory na to, jak si měla tehdejší československá armáda počínat. Šlo většinou o vyjádření historiků. Jaký pohled na to má člověk, který ví z vlastní zkušenosti, jaké to je být na vrcholku armádní hierarchie, a dokáže si představit, jak by se události odvíjely v případě, že by se Československo rozhodlo bránit své hranice?

Situace byla opravdu složitá. Měli jsme se bránit a chybou bylo, že jsme nezískali spojence. Vinou byla i diplomatická nerozhodnost našich tehdejších politiků. Je složité domýšlet důsledky a porovnávat je nyní s područím Protektorátu Čechy a Morava. Bez vlastního odporu však utrpěla své i morálka našich občanů.

Po vzniku republiky jsme museli s Němci bojovat o naše pohraniční území, z nichž nás později vyhnali, nakonec o pár let později zase my je. Nyní žijeme v mírové koexistenci, německé podniky zainvestovaly naši porevoluční obnovu. Máme dvojaký vztah k Angele Merkelové vzhledem k migraci. Co z minulosti mají Češi vážně prožívat, co vnímat s chladnou hlavou a čeho se do budoucna bát? Dá se ještě mluvit o „nevyřízených účtech“ s Němci?

Historie je důležitá, ale do nekonečna ji řešit, je tak trochu zbytečné. Pokud jsou důkazy o případném ekonomickém zneužívání našich současných vztahů, tak bychom se měli účinně bránit. Ale to je výhradně záležitost našich vlád.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…