Kam nás vedou obnovitelné zdroje energie? ptáte se ve svém blogu. Kam tedy? Jsme schopni v ČR unést tíhu zavádění těchto zdrojů? Potřebujeme je vůbec?
Hlavně je třeba říci, že trh s energiemi je totálně pokřiven dotacemi, což má velký vliv na nalezení optimálního modelu energetického mixu. Ale zpátky k vaší otázce. Udržitelná energetika v České republice musí být postavena na dalším rozvoji jaderných elektráren. Pokud se týká obnovitelných zdrojů, musíme vycházet z přírodních podmínek České republiky.
Divoké řeky pro hydroelektrárny prakticky nemáme a i kdybychom se rozhodli zastavit každý volný metr čtvereční soláry či větrníky, stejně nám nepokryjí spotřebu země. A to nemluvím o faktu, že tyto zdroje energie vyrábí elektřinu nárazově podle aktuálních podmínek počasí, takže jejich činnost vyrovnávají ve většině případů plynové elektrárny, které ale zase mají negativní dopad na životní prostředí. Rozvoj obnovitelných zdrojů by měl být racionální a především neideologický.
Z obnovitelných zdrojů energie se pro ČR jeví jako výhodnější instalace fotovoltaických elektráren než využití větru. V ideálním případě by měly být fotovoltaické elektrárny zřizovány výhradně na brownfieldech nebo pozemcích zasažených těžbou či jinou průmyslovou výrobou. Zajímavý potenciál nabízejí i střechy nových budov (např. parkovacích domů apod).
Nemám tedy nic proti tomu, aby obnovitelné zdroje byly součástí energetického mixu České republiky, ale fyzika musí vítězit nad demagogickými a lobbistickými plány některých zájmových skupin.
V Americe už přes měsíc trvají masivní rasové nepokoje. Co podle vás právě nyní v USA sledujeme? Jde o věc, která může ohrozit základy americké demokracie?
Pro americkou demokracii jsou tyto masivní nepokoje nepochybně těžkou zkouškou. Možná tou vůbec nejtěžší v historii Spojených států. Napadány jsou její samotné základy, zpochybňováni jsou dokonce i „otcové zakladatelé“. To se nedělo ani v bouřlivých 60. letech 20. století. Kdo by si ještě nedávno představil, že se budou bourat sochy? Že si nějaká parta nadšenců zabere část velkoměsta a zavede tam svoje vlastní (ne)pořádky? A co je na tom vůbec nejděsivější... Kdo by si dokázal představit, že to vše se bude dít se souhlasem úřadů? A pokud náhodou netleskáte Black Lives Matter, jste rasista toho nejhrubšího zrna.
V USA budou letos prezidentské volby. Podle bývalého prezidenta Václava Klause Donald Trump přes řadu nevhodných výroků uskutečňuje správnou politiku obhajoby národního státu proti globalistickým tendencím. „Jestli přijde Biden a umožní, aby kulturní revoluce dále pokračovala, to bych považoval za strašlivou prohru nás všech,“ uvedl. Co o tom soudíte vy?
Donald Trump možná někdy navenek působí zvláštně. Některé jeho reakce jsou přepálené a některé zase vypovídají o tom, že dříve mluví, než přemýšlí. Má to ale složité. Drtivá většina médií je proti němu až fanaticky zaujatá a vykresluje jej v těch nejhorších barvách. Přitom on v zákulisí udělal hodně dobré práce a než přišel koronavirus, tak se Spojeným státům po ekonomické stránce nebývale dařilo. Takže co se týká jeho hodnocení, s prezidentem Václavem Klausem se určitě shodnu.
A to i pokud se týká hodnocení jeho pravděpodobného vyzyvatele Bidena. Demokraté jsou natolik vlevo, že za nimi je snad už jen zeď, abych s menší obměnou parafrázoval jednoho nejmenovaného českého politika. Stejně jako pan prezident, tak i já se obávám, že v případě Bidenova vítězství by to šlo s Amerikou ještě více z kopce. Doufám, že dokážou američtí voliči překonat některé antipatie vůči Trumpovi a dají mu příležitost jejich zemi z aktuálního covidového marastu vyvést.
Tvůrci legendárního seriálu Simpsons oznámili, že nebělošské postavy již nadále nebudou dabovat běloši. V Británii zase například stáhli seriál Malá Velká Británie. Kam až to povede? Čeho se ještě dočkáme?
To bych také rád věděl. Prakticky každý den se objevují další a další zprávy, kterým člověk stěží věří. Bylo by to i vtipné, kdyby to nebyla tvrdá realita. Když to čtu, tak si říkám, že to přece nemůžou myslet vážně? Skoro by chtěl s nimi člověk zatřást a říci jim, aby se už konečně probrali. Já jsem si po těch všech kampaních v posledních letech myslel, že už nic horšího přijít nemůže. Ale Black Lives Matter to svým pokrytectvím, naprostou ztrátou soudnosti, hysterií a hloupostí překonalo. Bude těžké to překonat. Ale když dokázali soudruzi aktivisté přebít i MeToo a Fridays for Future, tak jistě vymyslí ještě bizarnější kampaň, než je Black Lives Matter. Je pro mne nepřijatelné, aby mi někdo podsouval, že být bělochem je snad hanba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban