Tajná služba vydává veřejnou zprávu? žasne generál Šándor. A říká, jak je to se špiony doopravdy

07.12.2018 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR Politici rádi dehonestují tajné služby, ale neuvědomují si, že tím dělají medvědí službu celé republice a jejímu obrazu v zahraničí. Jedenáct lidí, kteří od nás odešli pomáhat Islámskému státu, není sice mnoho, ale kolik jich ve skutečnosti je? Plus k tomu ti, kteří bojují na východě Ukrajiny na obou stranách konfliktu nebo jsou v řadách cizinecké legie. A nemluvě o těch, kteří jsou najati do bezpečnostních agentur místo armád po celém světě. I toto říká či neříká zpráva BIS za rok 2017. Jak jsme na tom s tuzemským pravicovým a levicovým extremismem? Pravděpodobně jsou tyto skupiny v klidu, ale to se nedá říci o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, respektive o přisátí zájmových skupin na ekonomiku a o tvorbě zákonů na míru právě pro ně. O tom hovoří pro ParlamentníListy.cz odborník na slovo vzatý, specialista na bezpečnostní problematiku generál ing. Andor Šándor.

Tajná služba vydává veřejnou zprávu? žasne generál Šándor. A říká, jak je to se špiony doopravdy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Pojďme prosím k diskutované zprávě BIS. Jak ji vidíte jako profesionál, jak byste ji hodnotil?

Podle mne se ukazuje, jaký je rozpor mezi tím, že tajná služba vydává veřejnou zprávu. Tajná služba má být tajná, má vydávat tajnou zprávu těm, kteří na jejím základě mají jednat, tedy vláda, a ta má žádat BIS a vojenské zpravodajství o důkazech těchto tvrzení. Veřejnost je seznamována s řadou negativních aspektů v našem životě a nemá právo ani možnost se dozvědět, za jakých důkazů BIS toto tvrdí. Politici, někteří bývalí předsedové vlád, příjemci zpráv BIS, celou službu shazují. Prezident „bizony“ – což je hovorové označení členů BIS – označuje za „čučkaře“. To je nejhorší, co může být. Pokud tedy  BIS, podle jejich názoru, i dříve psala takovéto špatné zprávy, tak měli povinnost udělat maximum, aby BIS konzumující značné prostředky ze státního rozpočtu pracovala, jak by si oni představovali.

Takže to jejich dnešní vykřikování mi přijde pokrytecké, ale hlavně to ničemu neslouží. Jestli si myslí, že jim to zvedne ego,  jak jsou dobří, tak určitě ne. Jen našim skutečným nepřátelům sdělí, že BIS za nic nestojí a tudíž Česká republika jako taková je poměrně jednoduchý cíl, protože její hlavní kontrarozvědná služba je špatná. Vždyť to říkají ti, kterým má pomáhat vládnout. To prostě nemá být. Rozpor je tedy ve zprávě BIS, která dává takovou informaci. To, co jsme si přečetli, by mělo vyústit v to, že si zprávu politici nejen přečtou a možná se nad tím podiví, ale že vláda na základě toho bude jednat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

13:11 Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA I politolog Zdeněk Zbořil vzpomíná na zesnulého papeže Františka. „Při přelet…