Jak jste vnímala letošní oslavy 17. listopadu a fakt, jakým stylem na Albertově vystoupil a k lidem promluvil prezident Miloš Zeman?
Jeho projev jsem četla a byla jsem z něj opravdu zděšená, protože v něm byly výhrůžky směřované k lidem jiného smýšlení. Leckomu by se mohlo zdát, že to, co pan prezident říkal, tak by mohl podepsat. Jenže úplně absurdní je, že jeho slova byla namířená přesně proti těm lidem, kteří hájí nějaké morální principy. Jeho slova jakoby začala přesahovat do poloh, které už jsou hodně nebezpečné. Demokracie ale přece spočívá v naslouchání těm druhým a ne v jejich likvidaci – sice zatím pouze slovní. Taková mluva je proto pro mne velmi nebezpečná. Jakoby začínalo něco hnít. Slovy Shakespeara mi připadá, že je něco shnilého ve státě dánském.
Jaké „výhrůžky“ máte přesně na mysli?
Protože mám Zemanův projev zrovna na stole, tak to konkrétní z něj přečtu. Třeba mne nadzvedlo, když říkal, že každý má právo vyjádřit svůj názor, ale opačný názor nesmí být ve svobodné společnosti umlčován a označován různými nálepkami nebo dokonce nadávkami jako extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté nebo fašisté. Jenže je paradoxem, že Zeman to otočil a vlastně řekl: nechme tady mluvit xenofoby nebo islamofoby a rasisty! To je přece úžasný obrat! Člověk najednou žasne, že nadávka není argument a prokazuje pouze myšlenkovou nedostatečnost. Zeman také zmínil, že argumentem není řev, a že řev je projevem fašistů... Já ale mohu říci, že na tom shromáždění, na kterém jsem 17. listopadu promlouvala já (na Náměstí Míru), žádný řev nezazníval. Naopak tam byla slyšet laskavost a solidarita, což je přesně opak toho, co Zeman tvrdil. A to, co jsem měla na mysli, když jsem hovořila o výhrůžkách, tak obsahuje pasáž, jež odcituji: „Žijeme ve svobodné společnosti, kde vymývání mozků je obtížnější, ale to neznamená, že neexistuje. Existuje manipulace, která má spoustu krásných názvů. Někdo se prohlašuje za ´value leaders´, čili za hodnotové vůdce, a prohlašuje o sobě, že právě on je oprávněn říkat nám, jaké hodnoty máme, či nemáme sdílet.“
Jenže zrovna tady prezident pravdu nemá! A pokud národu sděluje, že je mezi námi nějaký ´value leader´, který prohlašuje, že právě on je nám oprávněn říkat, jaké hodnoty máme sdílet, tak ať jeho jméno řekne nahlas! Podle mne totiž nikdo takový mezi námi není.
Ale budu citovat dál. Podle Zemana se jiný prohlašuje zase za ´opinion leader´, tedy za vůdce veřejného mínění. A to jsou zpravidla rádoby elity, které se tímto způsobem snaží pouze zviditelnit, aniž by je kdokoli zvolil, a tedy oprávnil k takovému postoji. A to úplně nejstrašnější označení – stále cituji z projevu Zemana - se jmenuje ´opinion makers´, což jsou tvůrci veřejného mínění. Lidé, kteří se takto nazývají, pak dle Zemana pohrdají občany a domnívají se, že občané jsou něco jako plastelína. Já bych ale k tomu panu prezidentovi důrazně vzkázala, že toto není rozhodně pravda. Ať tady opět někoho jmenuje a řekne, kdo jsou ve skutečnosti ti ´opinion leader´ a ´opinion makers´! Víte ale v čem je největší problém? Že se prezidentovi nikdo nevyrovná v medializaci, protože co řekne on, tak přeberou veškeré deníky. A kdo má názor jiný, tak už takovou publicitu nemá. Není tam proto rovnováha.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová