Ten, který ví: Na ČSSD se prý žene další katastrofa

25.03.2013 11:11 | Zprávy

ROZHOVOR Petr Dimun, exporadce bývalého premiéra Jiřího Paroubka, pro ParlamentníListy.cz zhodnotil aktuální stav sociální demokracie, především pak její ústecké části.

Ten, který ví: Na ČSSD se prý žene další katastrofa
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Sjezd ČSSD skončil tiskovou konferencí

Jak vnímáte výsledek ústecké ČSSD v loňských krajských volbách?

Ústecká ČSSD oproti krajským volbám 2008 přišla o rekordní počet voličů, konkrétně o 58 procent, což je ještě horší výsledek, než jakého dosáhla liberecká ČSSD, která přišla "jen" o 53 procent voličů. Jana Vaňhová sice získala z ústeckých politiků největší počet preferenčních hlasů, ale v pořadí obhajujících hejtmanů ČSSD skončila, co se týče preferenčních hlasů, na předposledním místě. Navíc rozdíl mezi ní a lídrem KSČM Bubeníčkem nebyl nijak vysoký, což u obhajující hejtmanky, která si zakládala na své medializaci v materiálech krajem vydávaných, není žádná věc k chlubení. Ergo, pokud by byla tak oblíbená, jak se po volbách snažili někteří rozumbradové z ČSSD tvrdit, nepřišla by ČSSD o skoro 2/3 svých voličů. Jen slepý a hluchý anebo úplně hloupý může tento výsledek považovat za úspěch. 

Mohla tamní ČSSD poškodit kauza exnáměstka Koudy, který byl zadržen a poslán do vazby?

Zatčení Pavla Koudy samozřejmě přispělo k ostudnému výsledku ústecké ČSSD, ale pro mnohé levicové voliče to bylo pouze potvrzením jejich přesvědčení o nevolitelnosti ústecké ČSSD. Léta 2008-2012 byla objektivně érou permanentních skandálů, ať již s fondem hejtmanky, kdy se milionové dotace přidělovaly straníkům či blízkým podnikatelům, nebo s evropskými dotacemi, což vyvrcholilo obří pokutou od Bruselu, která dopadne na všechny obyvatele Ústeckého kraje, popřípadě s pozoruhodnými osobními příběhy některých představitelů ČSSD v čele s Romanen Houskou. To vše vytvořilo takový obraz ústecké ČSSD, že byla a je pro mnoho voličů větším nebezpečím, než KSČM. Považte, kde jinde požadovali komunističtí politici "lustrační osvědčení", tedy jakýsi příslib budoucí beztrestnosti, od politiků demokratické strany?

Nedávno byl zvolen novým šéfem KVV v Ústeckém kraji Radek Scherfer, o němž jste psal jako o politickém dítěti? Znáte se, co Vás k tomuto vedlo?

Přesný termín byl, že je to politické dítě Jany Vaňhové a Romana Housky. V žádném případě jej totiž za nezkušené dítě nepovažuji. Ba naopak, jedná se o velmi zkušeného komunálního politika, klasický produkt všeho, co představuje ústecký stranický svět. Nebudu a nechci se k jeho osobě dále vyjadřovat, protože nejen v jeho případě jsem poskytoval orgánům činným v trestním řízení informace a nerad bych ohrozil jakkoliv jejich záslužnou práci.

 Z vedení ČSSD vypadnula například Marie Benešová nebo Jiří Dienstbier, proč k tomu podle Vás došlo?

Ačkoli je každý jiný, přesto je mnohé spojuje: od jejich neloajálního vztahu k ČSSD po vytváření mediálního dojmu, který neodpovídá realitě. Marie Benešová podpořila před prvním kolem prezidentských voleb konkurenčního kandidáta ČSSD, čímž porušila všechna možná stranická usnesení a poškodila objektivně jak kandidaturu Jiřího Dienstbiera, tak ČSSD. Stejně se zachoval před druhým kolem Jiří Dienstbier. To bylo podle mne hlavním důvodem, proč je delegáti již nadále nechtěli ve vedení strany. Pak jsou tu ještě další důvody. U Marie Benešové delegáti nejčastěji zmiňovali její propojení s ústeckou ČSSD, jejíž pověst uvnitř strany je tristní a podle jejich názoru poškozuje celou ČSSD. O Marii Benešové bylo známo, že naopak současné poměry hájí a bránila v minulosti ve vedení jakýmkoliv iniciativám věc řešit. Je-li někdo stínovým ministrem pro boj s korupcí, pak je velmi podivné, zastává-li se lidí, o nichž jsou u veřejnosti velmi vážné pochybnosti o jejich morálním kreditu. Dále si všimli jejího výroku, který zopakovala i ve svých projevech na sjezdu, že totiž je primárně advokátkou a až pak místopředsedkyní strany. Od člena vedení strany, která má převzít příští rok odpovědnost za tuto zemi, očekávali přesně obrácený žebříček priorit. To stejné, tedy nepracovitost, pak vyčítali i Jiřímu Dienstbierovi, který v médiích působí akčním dojmem, avšak výsledky konkrétní práce pro ČSSD tomu neodpovídaly. Vzpomeňme jen osudu jeho iniciativy Živá socdem, která snad skončila ještě dřív, než začala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …