Tlustý o Zemanovi i vládě: Levice ovládne úplně všechno. A Julínek...

23.04.2013 6:48 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý šéf poslaneckého klubu ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý se nediví, že se sociální demokracie rozhodla ovládnout Ústav pro studium totalitních režimů, protože při nástupu levice slábne odhodlání zkoumat její totalitní vládu v letech 1948 až 1989.

Tlustý o Zemanovi i vládě: Levice ovládne úplně všechno. A Julínek...
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ekonom a exministr financí Vlastimil Tlustý

„Mnoho lidí si nepamatuje, že rok 1948 nebyl vyvolán jen komunisty, ale byl umožněn spojením sociální demokracie s komunisty, jinými slovy za období 1948 až 1989 je zodpovědná i sociální demokracie,“ připomněl historické souvislosti bývalý politik v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Průzkumy ukazují velký odliv voličů ODS, strana se propadla v preferencích dokonce pod 10 procent. Považujete tyto výsledky už za hodně varující?

Považuji to za naplnění výroku Mirka Topolánka na jednom z kongresů ODS, kde jsem ještě byl, kdy slíbil ODS cestu údolím smrti. Tak bych řekl, že to je jedna z mála věcí, kterou splnil.

Myslíte si, že dnešní pád preferencí je důsledkem vládnutí Topolánkovy vlády?

Já myslím, že ODS se vydala na tuto cestu už tehdy, a že z ní od té doby nedokázala odbočit. Stačí se podívat, takhle klesají volební výsledky a preference občanských demokratů už od časů Topolánka.

Někteří představitelé ODS průzkumy bagatelizují a srovnávají dnešní situaci s obdobím po tzv. Sarajevském atentátu, kdy preference strany byly na podobné úrovni jako dnes, ale ODS pak ve sněmovních volbách dosáhla slušného výsledku. Dá se spoléhat na to, že se voliči před volbami vrátí jako před patnácti lety?

To je zoufalá, bláhová naděje. Dnes je prokazatelně úplně jiná situace. Rozpad strany po Sarajevu byl v podstatně ovlivněn vyhrocením sporu klausovců a havlovců, šlo o spor, který byl v ODS dlouhodobě uschován. Já dnes nic takového uvnitř ODS nepozoruji. Tam je v tuto chvíli evidentně spor nikoho s nikým. Jestli se tehdy štěpila ODS, protože měla přebytek významných osobností, které se hlásily k jednomu nebo druhému táboru, dneska má ODS úplně opačný problém, umírá na to, že nemá osobnosti žádné. Tehdejší renesance ODS vyvěrala právě z toho, že i po rozpadu zůstalo v ODS dost osobností. A když dnes ve straně žádné nejsou, tak ji nemohou obnovit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura zuří: Ukrajinci že přinesli miliardy? Jurečka započítal i jejich útraty za chlast

16:28 Okamura zuří: Ukrajinci že přinesli miliardy? Jurečka započítal i jejich útraty za chlast

Předseda SPD Tomio Okamura v souvislosti s kriminalitou spojenou s ukrajinskými občany na našem územ…