Jaké jsou vyhlídky obyvatel České republiky na přijatelné ceny energií v příštím roce?
Už se objevily informace, že v roce 2025 prý přijde zlom a že ceny elektřiny i plynu klesnou o desítky procent. Lze tomu věřit? Nejvyšší ceny elektřiny i plynu v Evropské unii máme od zastropování cen energie naší vládou v září 2022. Česká republika jako jediný stát zvýšil ceny nad doporučení EU. Elektřina byla zastropovaná na 5 000 korun za 1 MWh. To byl dvoj- až trojnásobek proti jiným států. Postupně začala nákupní cena cena elektřiny na burze klesat na 4 500 korun za 1 MWh, pak na 4 000 a dále na 3 500 korun za 1 MWh. V jiných státech klesala cena energie rychleji. Ve druhé polovině roku 2024 klesla cena elektřiny i pod 3 000 korun. Celé to období měla polostátní firma ČEZ nejvyšší cenu pro odběratele, to o něčem svědčí.
Co s cenami elektřiny provede přechod na obnovitelné zdroje energie?
Evropská unie i Česká republika sdělily, že zelená transformace si vyžádá biliony korun do zdrojů, které nevyrobí elektřinu v době, kdy ji potřebujeme, tedy především do výstavby fotovoltaických elektráren. Biliony korun zbytečných nákladů se promítají do cen energie pro odběratele a bude to trvat po dobu provozní podpory těchto zdrojů. To nutně povede k dalšímu dramatickému zvyšování cen elektřiny, a tím i rozdílu mezi cenou elektřiny v USA a v Evropské unii. Na fakturách za elektřinu přibývají nové a zbytečné položky, například za provoz Elektroenergetického datového centra, které je datovým centrem pro sdílení elektřiny.
Růst cen elektřiny komplikuje a prodražuje život domácnostem i firmám, týká se nás všech. Co bude jeho důsledkem?
Je celkem zřejmé, že cílem „zelené transformace“ Evropské unie a potažmo vlády ČR, která je jen její prodlouženou rukou, je zvýšení cen elektřiny na takovou úroveň, kdy se ekonomicky nevyplatí provozovat některé typy zdrojů, zejména uhelných. Po jejich odstavení se sníží nabídka výroby elektřiny, a to nutně povede k astronomickému navýšení ceny zejména v zimním období, protože fotovoltaické elektrárny v této době vyrobí do pěti procent své kapacity a elektřinu nebude odkud dovézt. Vysoké ceny elektřiny již vedly ke snížení konkurenschodnosti domácího, ale i evropského průmyslu a v řadě případů i k uzavření některých podniků. Výsledkem pak bude nárůst nezaměstnanosti v České republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník