To Západ, ne Putin. Proč platíme za energie třikrát víc než Maďaři? Odborník ví

16.12.2024 16:30 | Rozhovor

Čeští politici se nemohou vymlouvat na Green Deal ani na Putina, likvidace průmyslu a energetiky je dílem Západu. „Zprávy z mainstreamového tisku, že se česká ekonomika zlepší, jsou jenom ideologické nepravdy. Zelená transformace si vyžádá biliony korun do zdrojů, které nevyrobí elektřinu v době, kdy ji potřebujeme, tedy především do výstavby fotovoltaických elektráren,“ říká pro ParlamentníListy.cz expert na energetiku Vladimír Štěpán. Jím vedené hnutí JaSaN odmítá Green Deal, jehož prosazování vede k devastaci životního prostředí a životní úrovně obyvatel.

To Západ, ne Putin. Proč platíme za energie třikrát víc než Maďaři? Odborník ví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda odborné skupiny Energie není luxusní zboží Ing. Vladimír Štěpán

Jaké jsou vyhlídky obyvatel České republiky na přijatelné ceny energií v příštím roce?

 Už se objevily informace, že v roce 2025 prý přijde zlom a že ceny elektřiny i plynu klesnou o desítky procent. Lze tomu věřit? Nejvyšší ceny elektřiny i plynu v Evropské unii máme od zastropování cen energie naší vládou v září 2022. Česká republika jako jediný stát zvýšil ceny nad doporučení EU. Elektřina byla zastropovaná na 5 000 korun za 1 MWh. To byl dvoj- až trojnásobek proti jiným států. Postupně začala nákupní cena cena elektřiny na burze klesat na 4 500 korun za 1 MWh, pak na 4 000 a dále na 3 500 korun za 1 MWh. V jiných státech klesala cena energie rychleji. Ve druhé polovině roku 2024 klesla cena elektřiny i pod 3 000 korun. Celé to období měla polostátní firma ČEZ nejvyšší cenu pro odběratele, to o něčem svědčí.

Co s cenami elektřiny provede přechod na obnovitelné zdroje energie?

Evropská unie i Česká republika sdělily, že zelená transformace si vyžádá biliony korun do zdrojů, které nevyrobí elektřinu v době, kdy ji potřebujeme, tedy především do výstavby fotovoltaických elektráren. Biliony korun zbytečných nákladů se promítají do cen energie pro odběratele a bude to trvat po dobu provozní podpory těchto zdrojů. To nutně povede k dalšímu dramatickému zvyšování cen elektřiny, a tím i rozdílu mezi cenou elektřiny v USA a v Evropské unii. Na fakturách za elektřinu přibývají nové a zbytečné položky, například za provoz Elektroenergetického datového centra, které je datovým centrem pro sdílení elektřiny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kapitál potřebuje expandovat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusealfins , 16.12.2024 17:32:32
Já bych upřesnil, kdo nás a téměř celou Evropu odpojil od levných energií. Byly to USA, jakožto náš fakticky evropský protektor. Pravda je to prostá, ale nežádoucí. Sázka stávajícího a předchozího impéria dostat se k ruským zdrojům prozatím nevychází podle plánu, který je starý již více než 200 let.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …