Mění se klima planety? A dokáže lidstvo změnit klima? Ptáte se ve svém blogu. Jakou na to máte odpověď?
Klima planety se vždy měnilo. Měnilo se množství srážek, pouště se měnily na pralesy a pralesy na pouště. Přicházely a končily doby ledové. Měnila se poloha kontinentů a došlo k pěti tzv. velkým vymíráním. A klima se měnilo i zcela nedávno u nás. Středověké teplotní optimum se stabilním klimatem bylo vystřídáno malou dobou ledovou, která se vyznačovala značnou nestabilitou. To jsou fakta. Takže je celkem očekávatelné, že se klima měnit bude i nadále. Lidstvo se umí těmto změnám přizpůsobovat, měnit klima planety, podle mého názoru, však zatím nedokáže. I když jsem jako mladý člověk slýchal, že poručíme větru, dešti, tak zatím neporučíme.
Jde ochrana životního prostředí podle vás tím správným směrem?
Chránit a neničit životní prostředí je samozřejmě v našem zájmu. Životní prostředí je prostředí, ve kterém žijeme, a chránit si ho musíme pro nás, pro lidi. Není to tak, že ochrana životního prostředí je cílem samotným. Při ochraně musíme vždy vycházet z faktů, a ne z dojmů. Dobře si pamatuji katastrofické předpovědi, podle kterých se prý planeta nebezpečně ochlazuje. A kde jsou tehdejší odborníci dnes?
Švédská školačka Greta Thunbergová je symbolem současného boje za klima. Co říkáte na mediální prostor, kterého se jí dostává?
Je to pro mě nepochopitelné.
Mohou připravovaná opatření ohrozit náš průmysl, třeba automobilový?
Nejenom že můžou, ale ohrožují! Automobilový průmysl začíná mít problémy. A hlavně začínáme mít problémy my, lidé. Nová auta jsou zbytečně dražší a méně spolehlivá. Paradoxně je nakonec i dopad těchto aut na životní prostředí horší než aut vyráběných před několika lety. Elektrická auta nejsou příznivější k životnímu prostředí než auta vyráběná nedávno. Nejde přitom jen o automobilový průmysl. Nesmyslný boj proti plastovým brčkům je jenom vrcholkem ledovce.
V této oblasti je pro nás klíčové sousední Německo. Jak hodnotíte situaci v této významné zemi?
Mám hodně německých kolegů i přátel, plynně mluvím německy a v Německu jsem strávil dost času. Hodnotit oficiálně vnitropolitickou situaci našich sousedů však nebudu. Je to jejich věc. Já žiji v České republice. Co je však jiná věc, jsou zahraniční vztahy a souvislosti. Pokud si Německo zvalo migranty, proč se mají zavádět nějaké unijní kvóty na jejich přerozdělování? Zcela nepochopitelné jsou pak tyto kvóty ve světle údajné potřeby a užitečnosti migrantů jako pracovní síly.
Pokud bude Německo odstavovat jaderné elektrárny a nadále stavět nestabilní zdroje, jako jsou větrné elektrárny, tento jejich problém se může dostat formou blackoutů brzy i k nám. O těchto věcech musí se sousedy sebevědomě jednat náš ministr zahraničí. A to z pozice ministra suverénní země. Jinak je samozřejmě v našem zájmu mít s Německem dobré politické vztahy a co nejsvobodnější vzájemný obchod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban