Co říkáte mimořádnému stavu – přišel včas, či pozdě? A jak podle vás na něj reagují obyčejní lidé?
Podle mě měly přijít poslední kroky vlády dřív. Vláda také musí být tvrdší. Vidím pořád hodně lidí, kteří nedodržují pravidla. Myslím, že obyčejní lidé tvrdší kroky vítají, protože mají strach. Vidí, co se děje v Itálii a v Rakousku, a čekají, že kroky vlády tomu zabrání. Bohužel nejsme ani zdaleka na konci. Nemoc teprve začíná a můžeme očekávat, že do měsíce bude klidně 5 000 lidi nemocných a možná až 50 mrtvých. Je čas vzít věci pevně do rukou. Těžké časy vyžadují tvrdé kroky a pevnou vůli.
Lze odhadnout, jaký vliv bude mít epidemie na naši bezpečnost?
Bude to mít velký vliv. Kvůli nezaměstnanosti a nedostatku financí poroste kriminalita. Prázdné budovy a obchody budou lákat zloděje. Lidé budou krást a možná i loupit ze strachu z nedostatku. Poroste agresivita. Velkým rizikem jsou lidé, kteří už dnes žijí z krádeží. Kvůli karanténě se budou pohybovat hlavně v noci a budou hledat jiné cesty, jak přijít k penězům na drogy a alkohol. Noc bude nebezpečná.
To zní strašidelně. Doufám, že naše bezpečnostní sbory jsou připravené na tuto situaci reagovat!
Podle mě nemají dostatečné kapacity lidí a vybavení. Jestli bude tahle situace trvat dlouho, policie začne selhávat. Policisté jsou jenom lidi a můžou onemocnět. Chybí jim zdravotnické vybavení a neumí s ním zacházet. Proto se musí do bezpečnosti zapojit obyčejní občané, jako se zapojili do pomoci zdravotníkům.
Co ale my jako občané můžeme udělat, když je karanténa a omezený zákaz vycházení?
Mluvil jsem o tom už několikrát a říkal jsem, že potřebuji na přípravu více času. Ale už ho moc není, a proto musím začít. Chci vytvořit skupiny dobrovolníků, kteří budou ochotni věnovat zdarma jejich čas a pomáhat policii. Nesmí být trestaní a nesmí být extremisté. Musí být zdraví a fyzicky zdatní. Chci podat oficiální nabídku a žádost na Ministerstvo vnitra. Musíme začít fungovat pod dohledem policie. Získáme tím hned dvě pozitivní věci najednou: více očí a rukou v ulicích a mnohem lepší vztah mezi policií a občany.
Myslíte, že lze současnou pandemii přirovnat k těm středověkým, například k černému moru, který usmrtil čtvrtinu obyvatel tehdejší Evropy?
Určitě ne k černému moru. Ani po deseti letech a dvaceti pěti milionech mrtvých nikdo nevěděl, co je to za nemoc a jak ji zastavit. Dnes jsme už po dvou týdnech věděli, o co jde a jak zjistit, zda je člověk nemocný. Naše situace je mnohem lepší.
Potencionálním rizikem, a to nejen zdravotním, ale i bezpečnostním, jsou lidé bez domova a sociálně nepřizpůsobiví. Ti těžko mohou být doma, když domov vesměs nemají.
Tito lidé představují opravdové riziko. Jen v Praze jich je několik tisíc a v celé České republice asi dvacet pět tisíc. Není přehled o jejich pohybu a zdravotním stavu. Vím, že to je tvrdé, ale měli by být udržováni v karanténě do doby, než epidemie skončí. A to i proti jejich vůli. Může mi jich být líto, ale nesmíme připustit aby lidé, kteří dávají společnosti nejméně, byli pro nás nejvíce rizikoví. Kromě toho, tento krok by chránil i je samotné. Nemocní a opuštění přece můžou klidně umřít někde v kanále sami a bez pomoci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala