Pane řediteli, přestože země bojuje s nákazou koronaviru, lidé v řadě věcí zůstávají rozděleni a nevyhýbají se nám ani ostré spory. Třeba kolem odstranění sochy maršála Koněva během nouzového stavu. Co jste na to říkal?
Bylo to velmi nízké, zvláště v době, kdy se blíží 75. výročí vítězství nad německým nacismem. Maršál Koněv má jako každý vojevůdce velmi složitý životní příběh, ale klady převažují nad zápory. Je nutné stále opakovat, že vedení Prahy 6 pod rouškou nouzových opatření odstranilo sochu osvoboditele Osvětimi. V tomto vyhlazovacím táboře byli vražděni také čs. občané. Vedení Prahy 6 tak vrhlo stín na celou republiku. Bude nutno mnoho pokory, abychom tuto hanbu smyli.
Zazněl argument, že šlo o suverénní rozhodnutí městské části Praha 6, a někdo s tím sice může nesouhlasit, ale to je všechno. Jak radní rozhodli, tak učinili. Není to ukázkou demokracie?
Je to ukázka neúcty k mrtvým, trpícím, hrdinům, kteří padli v boji, abychom my mohli žít. Je to ukázka zpupnosti moci, která dává přednost ideologii před slušností, ponižování druhých před lidskostí. I demokraticky učiněné rozhodnutí může být ostudné, zlé a necitlivé.
Institut svobody a demokracie Jany Bobošíkové a Hany Lipovské upozornil na to, že odstranění sochy a zamezení přístupu k ní je porušením mezinárodní smlouvy mezi ČR a Ruskem z roku 1993. Resort zahraničí to odmítá, přestože text hovoří jasně. Jak si to vysvětlujete?
Je poněkud smutné, že se většina politické scény, kromě pana prezidenta, chová jako pověstný Pilát. Mlčení a výmluvy jsou znakem zbabělosti. Můžete si říci, vždyť je to jenom socha, kus bronzu, tak proč se rozčilovat? Jenže tady jde o čest této země. Tu můžete rychle ztratit, a velmi těžko se získává zpět. Hledí na nás oči mrtvých, a jim jsme povinováni zachovávat jejich odkaz.
Několik dní zpět rozšířili politici TOP 09 zprávu, že příslušníci Armády ČR rozvážejí do domovů seniorů perníčky z produkce Agrofertu. Ukázalo se, že to nebyla pravda. Vy jste to ostře kritizoval. Prostě se spletli nebo zveřejnili rychle bez dostatečného ověření, to se stává, nebo ne?
Jde o klasické farizejství. Lidé, kteří soustavně kádrují druhé, odvolávají se na seznamy dezinformačních médií a šturmují do boje s fake news, sami šíří ty nejprimitivnější lži. Nezapomeňme, že z prostředí těchto politiků pocházela i lež, že pan premiér trávil dovolenou na horách v Itálii. Nemají prostě žádný strop. Víte, nebudu je soudit. Nesmíme ale na takové chování v době pandemie koronaviru zapomenout.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka