Nedaleko Varšavy se začátkem listopadu sejdou bývalí ruští poslanci a další opoziční politici a aktivisté, aby jednali o odporu vůči režimu ruského prezidenta Vladimira Putina a možném převzetí moci po jeho pádu. V pátek o tom na svých internetových stránkách píše polský list Rzeczpospolita. Jde o proces, jenž by mohl ruského prezidenta reálně ohrozit?
To si nemyslím, ten reálný vliv těchto nevlivných či málo vlivných lidí je natolik minimální, že bych to za žádnou potenciální záchranu nepovažoval. Pokud Putina skutečně někdo nahradí, bude to nepochybně člověk, který je v tuto chvíli v Rusku – nikdo z těch konspirujících aktivistů, kteří neskrývají své ambice, tedy určitě ne.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu mluvil v pátek po telefonu se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. Hovořili o mezinárodní bezpečnosti a situaci Ukrajině, uvedla ruská agentura RIA Novosti. Dá se to označit za komunikační průlom?
Takto by to nenazval, to je spíše na nějaký mediální titulek, ale přece jen můžeme mít radost alespoň z toho prostého faktu, že obě strany spolu mluví. A je jasné, že těmto vrcholným rozhovorům mezi ministry, musela předcházet vzájemná komunikace na nižší úrovni. Lze to tedy vnímat pozitivně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Procházka