Tolik a tolik mrtvých za tolik a tolik HDP. Ekonomka Švihlíková odhalila, co slýchá od některých členů vlády. A přidává varování

24.10.2020 20:10 | Zprávy

ROZHOVOR „Vláda se dlouho snažila kličkovat jak zajíc, mezi ekonomikou a mezi zdravím lidí. Bohužel tím jednak vyslala veřejnosti naprosto zmatené signály, navýšila nedůvěru v ekonomice, ale hlavně nastavila výběr, který v reálu neexistuje,“ tvrdí ekonomka Ilona Švihlíková. Připomněla také, že každá krize je příležitostí ke změně, zatímco vláda se chová, jako by chtěla ekonomiku vrátit násilím na začátek března. A to, podle ekonomky, nemůže fungovat.

Tolik a tolik mrtvých za tolik a tolik HDP. Ekonomka Švihlíková odhalila, co slýchá od některých členů vlády. A přidává varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Co pro českou ekonomiku znamená další lockdown?

Je to znamení selhání. Levná opatření nebyla prosazena, protože se, v uvozovkách, lidem nechtělo nosit roušky. Preventivní důraz na zdraví a životy vyjde mnohem levněji, než kombinace uzavření části ekonomiky a kolabující zdravotnictví. Jsme ukázkou toho, že čím více se opatření oddalují, čím více se tvoří polovičatě se snahami o nějaký upatlaný kompromis, aby se nikdo moc neurazil, tím je všechno jen horší a ve finále mnohem dražší.

Už před volbami jste mi řekla, že vás velice znepokojuje, jak vláda v dobách krize oslabuje příjmy rozpočtu změnami, a tím vytváří velký dluh. Od té doby přišla druhá vlna koronaviru, která znovu rozpočet zasáhne. Jak si vláda vede nyní?

Vláda se dlouho snažila kličkovat jak zajíc, mezi ekonomikou a mezi zdravím lidí. Bohužel tím jednak vyslala veřejnosti naprosto zmatené signály, navýšila nedůvěru v ekonomice, ale hlavně nastavila výběr, který v reálu neexistuje. Copak nevidíme zahraniční zkušenosti? Ty přeci jasně ukazují, že pokud někdo zvládl pandemii, tak to byly ty země, které žádný takovýto výběr nečinily – soustředily se plně a maximálně na zdraví a životy občanů jako na prioritu. Protože priorita zdraví znamená důvěra občanů i firem, neomezují své výdaje, nemění silně spotřební zvyklosti, není potřeba vytvářet hromady podpůrných programů.

A jaký je váš recept, jak nejvíce zmírnit dopady ztráty příjmů do státní pokladny, které plynou například z menšího výběru daní?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sundané sako? Zoufalství. Okamura se zle otřel o Fialu

18:11 Sundané sako? Zoufalství. Okamura se zle otřel o Fialu

Premiér má velmi plastický charakter a servilní vlezdoprdelistickou povahu. Tak zhodnotil Tomio Okam…