Paní doktorko, tento týden policie v Rumunsku zadržela vítěze zrušeného prvního kola prezidentských voleb Georgescua. V některých médiích zaznělo, že se zrovna údajně chystal zaregistrovat jako kandidát do blížících se nových voleb… Co na to říkáte?
Situaci považuji za alarmující. Rumunsko sahá k metodám, které jsou vlastní totalitním, nikoliv demokratickým, režimům. Dělá to otevřeně a podle všeho za asistence některých západních struktur. Víme, že pokud by demokratické procesy v Rumunsku fungovaly správně, dnes už by byl Călin Georgescu s největší pravděpodobností rumunským prezidentem. Rozhodně tomu nasvědčovaly výsledky prvního kola prezidentských voleb, které ústavní soud za velmi nevěrohodných podmínek zrušil.
Je nesporné, že Călin Georgescu má silnou oporu rumunských voličů, ale problém spočívá v tom, že je evidentně nepřijatelným pro rumunské vlivové skupiny, pro „rumunský hluboký stát“ napojený na Západ. Otázkou však je, o jaký „Západ“ se jedná. Vzhledem k tomu, že americký viceprezident JD Vance zrušení rumunských prezidentských voleb kritizoval a použil je jako odstrašující příklad upadající evropské demokracie, jedná se spíše o vlivovou síť, napojenou na předchozí Bidenovu administrativu. Tito Rumuni se z nějakého důvodu domnívají, že jejich praktiky Západ zakryje a snad i podpoří.
Rumunská prokuratura prý uvedla, že zahájila vyšetřování Georgesca pro podezření z řady trestných činů včetně antisemitismu… Váš komentář?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora