Totálně neschopný Obama je pro Putina dar z nebes, soudí Jaroslav Bašta. Erdogan se bude raději kamarádit s ním, než aby skončil jako kamarád Západu Kaddáfí

17.08.2016 20:34 | Zprávy

ROZHOVOR „Chromá kachna“ je dar z nebes Putinovi. „Představuje jednoho z nejslabších obyvatel Bílého domu v historii USA,“ hodnotí působení prezidenta Baracka Obamy exministr Jaroslav Bašta. Někdejší velvyslanec v Rusku i na Ukrajině předpokládá, že má Vladimir Putin i díky Obamovi „šanci vytvořit si dobrou pozici pro ruské prezidentské volby“. Pro ParlamentníListy.cz připomíná tato čísla: „Z více než milionu migrantů, kteří vloni využili pozvání Angely Merkelové, se podařilo zaměstnat 54 osob, když se 50 z nich ujala Bundespost.“ Bašta vysvětluje, proč už je Ukrajina pro Západ nezajímavá, z jakého důvodu se raději bude kamarádit Recep Erdogan s těmi, kdo se vývozem demokracie nezabývají, a řeč byla o chování prezidenta Miloše Zemana, když „narazí na blbce“.

Totálně neschopný Obama je pro Putina dar z nebes, soudí Jaroslav Bašta. Erdogan se bude raději kamarádit s ním, než aby skončil jako kamarád Západu Kaddáfí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Ankara se Kremlu omluvila za loňské sestřelení ruského vojenského letadla na syrsko-turecké hranici, následovalo odvolání ruských odvetných sankcí a uvolnění obchodu a turistiky. Putin podle ruských médií rovněž opakovaně ujišťoval tureckého prezidenta o své loajalitě během pokusu o vojenský puč. Teď máme za sebou Erdoganovu misi do Petrohradu. Do jaké míry už přestávají být úvahy o možném novém spojenectví mezi Moskvou a Ankarou spekulací? Může se oteplování vztahů mezi Moskvou a Ankarou dostat dál než na předkrizovou úroveň?

Zatím to vypadá, že sbližování pokračuje, a dokonce by mohlo přesáhnout předkrizovou úroveň; bez ohledu na rozdílné politické a ekonomické zájmy RF a Turecka. Nejspíše bude něco pravdy na spekulacích, že ruské tajné služby pomohly prezidentovi Erdoganovi v kritické fázi nezdařeného vojenského puče.

Zkusme připustit, že se vytváří euroasijské spojení, jistá diplomaticko-obchodní severojižní osa, a že se Rusko dostalo do určité diplomatické ofenzívy. Krok za krokem začínají státy včetně Turecka navazovat spolupráci v euroasijském, nikoli atlantickém rozměru. Přičemž těžko popírat, že by s tímto vývojem nesouvisely i evropské sankce. Zároveň i v zemích Evropské unie se objevují názory, že sankcí už bylo dost. Jaký tohle může mít geopolitický dopad, vyhrál prezident Vladimir Putin nad Západem?

Ruská federace v průběhu uplynulého roku přešla do diplomatické a vojenské ofenzívy ve svém jižním sousedství. Osa, o které mluvíte, vedle Turecka zahrnuje také Ázerbájdžán a Írán, což musí všechny, kdo se blíže zabývají černomořským regionem, šokovat. Nemyslím si, že by se jednalo o strategické spojenectví, na to mají všechny zúčastněné země příliš odlišné zájmy. Důvodem tedy nejspíše bude poněkud nešťastné počínání Západu v posledních letech, počínaje arabským jarem. Turecký prezident si v průběhu puče určitě vzpomněl na osud Kaddáfího, Mubaraka a Saddáma Husajna a pro jistotu se chvíli bude kamarádit s těmi, kdo se vývozem demokracie nezabývají.

Situace na Krymu je nepřehledná. Například počátkem minulého týdne se objevily nepotvrzené zprávy, že Rusko přesunulo k hranici mezi Ukrajinou a anektovaným Krymem vojenské jednotky. Do regionu zřejmě přesouvá těžkou techniku i Ukrajina. Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka jsou ruská obvinění, že na Krym vtrhli a stříleli minulý týden „ukrajinští diverzanti“ a že šlo o útok cíleně plánovaný z Ukrajiny, nesmyslná a cynická „stejně jako tvrzení o absenci ruských vojsk v Donbasu“. Ruské „fantazie“ jsou podle něj jen záminkou k novým vojenským hrozbám na adresu Ukrajiny. Do jaké míry je pravděpodobné, že skutečně vtrhly na Krym ukrajinské speciální síly? I když se teď údajně situace uklidnila, jaký může mít Rusko zájem na případném prohlubování hybridní války? 

Pokud jde o incidenty na hranicích Krymu před deseti dny, připadá mi velmi pravděpodobné, že se opravdu jednalo o poněkud nesmyslnou akci ukrajinské vojenské rozvědky. Stejným způsobem si její příslušníci už dlouho počínají v Doněcké a Luhanské oblasti. Na Perekopské šíji žije nepoměrně více Ukrajinců než ve zbývajících regionech Krymu, takže zprávám o odhalené síti spolupracovníků ukrajinského ministerstva obrany se dá věřit. Posílení ruské vojenské přítomnosti na hranicích má logiku, pochybuji však, že by šlo o přípravu útoku, protože potíže se zásobováním poloostrova jsou dobře známé. Případný nástup by šel severně přes Mariupol a Melitopol.

Vypadá to, že na Ukrajině je veřejné mínění rozpolcené. Lidé kritizují současnou vládu, a navíc se objevila zajímavá reakce po přestřelce na Krymu. Prezident Petro Porošenko s reakcí poměrně otálel, většinou velmi protirusky naladění poslanci mlčeli stejně jako premiér Volodymyr Hrojsman. A reakce USA i Evropské unie byly váhavé. Ztrácí Ukrajina podporu Západu?

Ukrajinské vedení si dobře pamatuje, jak před osmi lety probíhala válka v Gruzii, a nemůže si dělat iluze o tom, že by případný konflikt s RF dopadl jinak. Zajímavé je, že se stejnou zdrženlivostí a s třídenním časovým odstupem k incidentu přistoupil i ruský prezident Vladimir Putin. Snad se později dozvíme, kdo měl snahu rozpoutat válku. Ukrajina už je pro Západ nezajímavá. Minimálně do nástupu nového prezidenta v USA.

Zaznívají názory, že ve skutečnosti je americký prezident Barack Obama užitečný svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi mnohem více než Donald Trump, kterého americká média obviňují z podpory Putinova režimu. Tvrzení se opírají o Obamovu nečinnost při řešení konfliktu v Sýrii. Americký prezident také hovořil o izolaci Ruska po anexi Krymu, přitom se více než dvacetkrát setkal ministr zahraničí John Kerry se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. I když má Rusko hospodářské problémy, budí dojem velmoci a Putin drží i veřejné mínění v jednoznačné konzistenci. Jak hodnotit jednání prezidenta Baracka Obamy? A je Putin úspěšný jen díky tomu, že mu k tomu postoj Ameriky hraje do karet? Navíc v Rusku se blíží volby do parlamentu, časem samozřejmě prezidentské volby, jaký předpokládáte následující politický osud ruského prezidenta Vladimira Putina?

Pozici a možnosti amerického prezidenta na konci druhého volebního období novináři již dávno označili termínem „chromá kachna“. V případě Baracka Obamy je to umocněno tím, že představuje jednoho z nejslabších obyvatel Bílého domu v historii USA. Vladimír Putin to dokonale využívá, v situaci před ruskými parlamentními volbami je to pro něho téměř dar z nebes. Má proto šanci vytvořit si dobrou pozici pro ruské prezidentské volby v roce 2018.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…