Paní poslankyně, v minulých dnech se konal v Praze neformální summit zemí EU i dalších zemí. Co na toto setkání nejvyšších představitelů unie i několika dalších říci? Jak ho zhodnotit?
Z mého pohledu snad uvedu jen tolik, že nemáme moc času na přijetí řešení současné energetické krize. A není to otázka jen topení v bytech občanů, ale jde o přežití českého průmyslu. Setkání bez konkrétních přijatých závěrů je plýtvání časem i penězi českých občanů. Nikdo nechce po politicích unáhlená rozhodnutí. Je pochopitelné, že jiný pohled na „zimu“ mají země na pobřeží Středozemního moře a jiný severské státy. Očekávala bych od tohoto summitu podrobnější projednání témat. K tomu však nedošlo – a naopak vnímám nárůst neochoty se dohodnout. Přitom téměř každý stát se potýká s protesty svých občanů směrem k vládním představitelům.
Zúčastnit se chtěl i princ z Kataru, který den předtím byl na návštěvě ČR, jednal s prezidentem i s vládou a podle všeho se dařilo s ním dohodnout. Jeho účast na čtvrtečním summitu ale údajně Brusel neschválil. Jaký k tomu byl podle vás důvod?
Toto mohu komentovat jen na základě veřejně dostupných zdrojů. Program s představiteli našeho státu proběhl údajně bez problémů. Pokud pak došlo k neschválení Bruselem, je potřeba hledat důvody u konkrétních států. Bylo by pouhou spekulací, že některé státy mají obavy z obchodní spolupráce s Katarem a vidí v něm svého konkurenta v dodávkách plynu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora