Vláda počítá s navýšením platů učitelů o 10 %, odbory ovšem požadují růst o 15 %. Podle ministryně financí Aleny Schillerové tak bude naplněn slib, že učitelé budou mít na konci volebního období o polovinu vyšší platy než v roce 2017. Mělo by podle vás být jednou z priorit současné vlády, aby učitelé skutečně co nejdříve dostávali oněch slibovaných 45 tisíc v průměru?
Ministerstvo školství v lednu zveřejnilo data, podle kterých průměrný plat učitele činí 39.095 Kč. Takový příjem jistě v leckom z jiných profesí budí přinejmenším mírnou závist. Problém je v tom, že na průměrné příjmy obecně dosáhne jen malá část zaměstnanců (zhruba třetina), což platí i pro kantory.
Udělala jsem letmý průzkum mezi bývalými kolegy, učiteli různého věku a různé délky praxe, kteří působí na různých školách po celé republice. Namátkou: gymnaziální profesor s osmnáctiletou praxí bere ve skutečnosti necelých 36.500 Kč hrubého, gymnaziální profesorka, která působí zároveň jako třídní učitelka a výchovná poradkyně zhruba 30.000 Kč měsíčně, učitelka základní školy s více než dvacetiletou praxí 24 tisíc korun, učitel střední odborné školy s dvouletou praxí 28.500 Kč.
Tento náhodný vzorek se tedy pohybuje téměř deset tisíc korun pod deklarovaným celorepublikovým průměrem. I kdyby se vládě skutečně podařilo vytáhnout průměrnou mzdu na slibovaných 45 tisíc korun, běžný učitel z běžné školy bude mít ve skutečnosti stejně i nadále výrazně nižší plat. Učitelé už tomu přivykli – jak jsem s nadsázkou říkala já, nemusí alespoň o Vánocích přispívat na charitu, protože charitativně pracují celý rok.
Jak je na tom současná Babišova vláda s plněním ekonomických slibů? Co říkají data o životní úrovni důchodců, vylepšil ji stávající premiér?
Životní úroveň závisí na bohatství země, na naší schopnosti vyrábět, na schopnosti zabezpečovat služby. Když bude mít každý z nás dvojnásobek současného příjmu, ale budeme muset čekat na životně důležitou operaci devět měsíců, nepomůže nám to. Pokud nebudou v dobrém stavu silnice a dálnice, pokud se důchodci z venkova nebudou mít jak dostat do nejbližšího obchodu, přidání pár stovek k důchodu životní úroveň nezvýší. V minulém roce důchody dosahovaly necelých 39 % průměrné mzdy.
Na druhou stranu, životní úroveň důchodců nemá vylepšovat premiér, ale jejich děti. S tím souvisí i další významná zátěž rozpočtu mnohých důchodců, tedy náklady na (těžko dostupné) domovy pro seniory. Desítky tisíc důchodců dnes čekají na uvolnění místa v domově, pro řadu dalších je velmi obtížné své ubytování financovat – ale valná část těchto problémů nemá kořeny ekonomické, nýbrž ryze lidské. Spočívá v nesoudržnosti rodin, v nedostatku tolerance a pochopení mezi generacemi, ve zpohodlnělosti a anonymitě.
Ropná pole v Saúdské Arábii zažila o útok dronů, který omezil produkci ropné velmoci na polovinu. Bude tento incident podle vás znamenat výraznější nárůst cen ropy? A co dopady na české řidiče, budou pohonné hmoty zdražovat?
Ceny ropy sice mezi pátkem a pondělím zdražily o necelých devět dolarů (bezmála 15 %), jsou však téměř o třetinu nižší než loni v říjnu. Do cen benzinu v České republice se promítají se zpožděním zhruba pěti týdnů, k případnému zdražení tak dojde v půlce října. Navíc, zhruba 60 % ceny benzinu tvoří naše vlastní domácí daně (DPH a spotřební daň). Nelze ovšem vyloučit, že mohutného mediálního ohlasu kolem saúdskoarabských ropných polí zkusí některé benzinky krátce využít k lehkému zdražení a tím ke zvýšení marže.
Bez ohledu na další vývoj konfliktu Saúdské Arábie a Íránu můžeme s naprostou jistotou tvrdit, že omezení produkce vede k růstu cen. Ropa však slouží jako zásadní a účinná diplomatická zbraň, finální ceny tak budou zrcadlit především konkrétní zájmy velmocí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs